Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rayiç bedel sorgulama işlemleri!

Gayrimenkullerin satışa konu olması durumunda ilk merak edilen husus rayiç bedel oluyor. Peki, rayiç bedel nasıl sorgulanır?


Rayiç bedel, gayrimenkulün değeri oluyor. Gayrimenkullerin satışa konu olması durumunda ilk merak edilen husus rayiç bedel oluyor. Ayrıca, bazı vergiler de yine rayiç bedel üzerinden hesaplanarak ödeniyor. 


Ancak satış değerinin rayiç bedelden yüksek olması halinde bu kez rayiç bedeli üzerinden değil, gerçek satış değeri üzerinden harç ödenmesi gerekiyor.


Aksi halde eksik ödenen tapu harcı için vergi cezası doğabiliyor. Pek, taşınmazın satışını rayiç bedelden yapacağınızı ancak rayiç bedeli bilmediğinizi düşünelim.


Rayiç bedel sorgulama işlemi nasıl yapılır? Rayiç bedel sorgulama işlemleri..


Bir taşınmaz malın rayiç bedelini öğrenmek için o gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidiliyor ya da belediyeyi telefon ile arayarak da bu bilgi öğrenilebiliyor.


Gayrimenkule ait ada ve parsel bilgilerinden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle, cadde ve sokak bilgilerine göre gayrimenkulün o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com