Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rayiç bedel üzerinden tapu masrafı hesaplama!

Tapu dairesinde yapılacak satış işlemleri için tarafların bazı masrafları ödemeleri gerekiyor. İşte rayiç bedel üzerinden tapu masrafı hesaplama kuralı..


Tapu dairesinde yapılacak satış işlemleri için tarafların bazı masrafları ödemeleri gerekiyor. Ödenecek harcın rayiç bedelden düşük bir bedelle hesaplanmaması gerekiyor.


Rayiç bedel, mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin belediyede kayıtlı değerleri olarak tanımlanıyor. 


Gayrimenkullerin vergi ve harçları bu bedel üzerinden yapılan hesaplama ile ödeniyor. Peki, rayiç bedel üzerinden tapu masrafı nasıl hesaplanır?


Rayiç bedel tapu harcı hesaplama..

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 


Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. 


Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanıyor.


Buna göre eğer satış bedeli rayiç bedelse, bu bedel üzerinden; eğer rayiç bedelden fazlaysa satış bedeli üzerinden tapu harcı hesaplaması yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com