Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rayiç değer 2018'de yüzde 50'den fazla artırılamayacak!

Torba Kanun Tasarısı gereğince emlak vergisine esas olan rayiç değerler 2018'de yüzde 50'den fazla artırılamayacak...


Emlak vergisine esas olan rayiç değerler 2018'de yüzde 50'den fazla artılamayacak. Habertürk Gazetesi köşe yazarlarından Murat Gürgen bugünkü yazısında emlak vergisine esas arsa rayiç değerlerinin fahiş şekilde artmasını önlemek amacıyla Torba Kanun Tasarısına konulan ve kabul edilen maddeyi ele aldı.

 

Emlak vergisine esas arsa rayiç değerlerinin fahiş şekilde artmasını önlemek amacıyla Torba Kanun Tasarısına konulan madde kabul edildi. Buna göre, 2018 yılı için belirlenen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017’de uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sini geçemeyecek.

 

Bazı belediyelerin, emlak vergisine esas arsa rayiç değerlerinin fahiş şekilde artırmasını önlemek amacıyla TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba kanun tasarısına konulan madde kabul edildi. Buna göre, takdir komisyonlarınca 2018 yık için belirlenen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017’de uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sini geçemeyecek. Tasarının görüşmeleri sırasında önceki gece kabul edilen maddeye göre, Emlak Vergisi Kanunu’na geçici madde ilave edilecek.

 

2017 DEĞERİ ESAS ALINACAK

Takdir komisyonlarınca 2017’de 2018 yık için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sinden fazlasını aşması durumunda, 2018’e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017’de uygulanan değerlerin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

 

2019,2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacak. Emlak vergisi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç, diğer mali yükümlülükler için de bu değerler dikkate alınacak.

 


Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Üyesi Yasin Özkan, takdir komisyonlarınca beyan değerledi bazı bölgelerde 700’e varan oranlarda artışlar olduğunu söyledi. Özellikle İstanbul’un Kadıköy, Şişli, Beşiktaş gibi ilçelerinde astronomik artışlar yapıldığı görüldü. Nispetiye Caddesi’nde dairenin rayiç bede 6 bin liradan 18 bin çıktığını belirten Avukatlık Kumcu Ali Çitil, “Büyük Caddesi 19 bin Sabancı İş Merkezi’nin bedeli ise 95 bin oldu'' dedi.