Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Recep Tanrıverdi - Tanrıverdi Holding - Shangri-La Bosphorus Otel

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Mayıs 2013’teki açılış haftasında Başbakan Erdoğan’ı üç gün arayla iki kez ağırlayarak dikkatleri üzerine çeken Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu. Aslen tekstilci olan Recep Tanrıverdi, Samsun’da da Sheraton Oteli yapıyor. Tanrıverdi, 3 Kasım 2013’teki Fenerbahçe Kongresi’nde başkan seçilen Aziz Yıldırım’a rakip olan Mehmet Ali Aydınlar’ın listesinde de yer aldı.Recep Tanrıverdi - Tanrıverdi Holding - Shangri-La Bosphorus Otel

Recep TanrıverdiRecep Tanrıverdi kimdir? 


Yıllardır ev tekstili üzerine faaliyet gösteren Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi’nin adı son dönemde otel yatırımlarıyla gündeme geldi. Açılış haftasında Başbakan Erdoğan’ı üç gün arayla iki kez ağırlayarak dikkatleri üzerine çeken Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu Tanrıverdi, aslen tekstilci bir aileden geliyor...


Her iki dedesinin de Samsun Çarşamba’da manifaturacılıkla uğraştığını söyleyen Tanrıverdi, Milliyet Gazetesi’nde 16 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Eylem Türk’e holding kuruluş öyküsünü şöyle anlatıyor: 


“İşler büyüyünce Çarşamba’dan Samsun’a göçtük. 1966 yılında da İstanbul’a geldik. Burada alışveriş yaptığımız bir firmada tezgâhtarlık yapmaya başladım ve işi öğrendim. 1969 yılında da kendi mağazamı kurdum emprime ve manifatura üzerine... 


Kardeşim İbrahim ile birlikte 1970 yılında Tanrıverdi Mensucat A.Ş’yi kurduk. 70’li yıllarda Türkiye’de inşaat sektörü gelişmeye başladı ve beraberinde mefruşat yani perdecilik sektörü oluştu. İlk defa mefruşatı Türkiye geneline biz yaydık. Bossa ve Güney Sanayii’den bayilik aldık. Ardından talebe yetişmek için 1980’de kendi fabrikamızı kurduk. 1985’e kadar çeşitli üreticilerden alınan ev tekstil ürünlerinin satışını yaptık.”


Şu anda Çatalca, Gürpınar, Büyükçekmece ve Çorlu’da olmak üzere dört fabrikaları bulunduğunu belirten Tanrıverdi, “Son dönemde ağırlığı Çorlu’daki fabrikamıza verdik. Entegre bir üretim yapıyoruz Çorlu’da...” diyor.

Tanrıverdi ve Verdi markasıyla mağazalar açtıklarını kaydeden Tanrıverdi, “Bu mağazalar ev tekstili üzerine faaliyet gösteriyor. Sonuç olarak biz tezgahtan yetişmeyiz. Çocuklarımız da bu işin içinde öyle yetişiyor. Ailece manifaturacıyız. Bu bize dededen miras...” diye anlatıyor.


1995 yılında tüm şirketlerin Tanrıverdi Holding çatısı altında birleştirdiklerini anlatan Tanrıverdi, “Bu işe yıllarımızı verdik. Şu anda 2 bin çalışanımız ve 200 milyon doları aşkın ciromuz var. Bugün, Tanrıverdi, dünyanın önde gelen entegre perde üreticilerinden biri. Verdi ve Tanrıverdi markası ile 80’i aşkın ülkede faaliyet gösteriyoruz” diyor.Recep Tanrıverdi, Shangri-La’yı kaç yılda ikna etti?


Shangri-La Bosphorus otelinin inşaat döneminde dünyada ne kadar otel zinciri varsa hepsinin kapılarına geldiğini söyleyen Recep Tanrıverdi, “Benim gönlümdeki zincir ise Uzakdoğu’ya gittiğimde her zaman kalmayı tercih ettiğim Shangri-La idi. Bu grubu Türkiye’ye gelmesi için tam dört yılda ikna ettik” diyor. Önümüzdeki dönem otel yatırımına devam edeceklerini belirten Tanrıverdi, “Samsun’da inşaatı devam eden bir otel projemiz var. Ayrıca Akaretler yokuşu üzerindeki Taşlık Oteli’n mülkünü aldık ve yenileme çalışmaları devam ediyor. İki üç ay içinde açılacak. İlerki dönemde Ankara, Bodrum ve Antalya’ya da otel yatırımı yapacağız” dedi.Recep Tanrıverdi’nin Yassıada planının detayları neler? 


Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yassıada’ya yatırıma davet ettiği işadamı Recep Tanrıverdi, bu ada için yine Shangri La otellerinin sahibi dünyanın en zengin ailelerinden Kuok ailesiyle birlikte yatırım yapabileceklerini söylüyor. Bu adaya butik bir otel projesi düşündüklerini belirten Tanrıverdi, “İlk aşamada deniz taksili, helikopterli bir otel planlıyoruz” diyor. Recep Tanrıverdi, aynı zamanda ilginç hobilere de sahip. Tanrıverdi maket arabanın yanı sıra kibrit, gemi ve anahtarlık koleksiyoneri...Shangri-La Bosphorus süit oda fiyatları nedir?


İstanbul Beşiktaş’taki eski tütün deposunun yerinde açılan Shangri-La Bosphorus’ta 169 deluxe oda ve 80 metrekareden başlayan 17 süit olmak üzere toplam 186 odası bulunuyor. Otelde oda fiyatları 400 euro’dan başlıyor. Süit fiyatları ise 3 bin ile 25 bin euro arasında değişiyor. Asya mimarisini yalın ve sofistike çizgilerinin modernize edildiği bir dekorasyona sahip otelde, Japon, Güneydoğu Asya, Akdeniz ve Türk mutfağı sunuluyor.Recep Tanrıverdi, Samsun’daki otel yatırımını nasıl anlatıyor? 


Tanrıverdi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, turizm sektörüne yönelik planlarını anlattı. Tanrıverdi Sheraton markasıyla çalışacak Samsun'daki 40 milyon Euro’luk yeni yatırımları için 'Devletin başı otel yap dedi, biz de yaptık' derken, Yassıada'da yapılacak otel için de çalışma içinde olduklarını ifade etti.

Tanrıverdi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi Samsun'a açılacak Sheraton oteli için düzenlenen imza töreninden önce 22 Ağustos 2013’te TurizmGüncel'den Yiğit Ünsay’ın sorularını yanıtladı:


Recep Bey, Samsun'un ilk beş yıldızlı otelini yapacaksınız. Böyle bir yatırım yapmaya nasıl karar verdiniz? 


“Biz aslen Samsunluyuz. Samsun’da doğup, büyüdük. Daha önce altı tane okul, bir üniversite yapmıştık. Samsun’un konaklama için bir otel ihtiyacı olduğunu gördük. Devletin başı da bize ‘Samsun’da otel yok’ demişti. Biz de yaptık. Kendimizi ihtiyaç nedeniyle mecbur hissettik. Aslında böyle bir yatırım yapmayı düşünmüyorduk. Hesaplara, kitaplara bakıldığında da gerçekten çok akıcı bir hesap göremedik. Şu anda rakamlar biraz değişti. Son durumda çok güzel bir şey yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü otel Samsun’un en güzel yerinde.”


“Otel Karadeniz’in en yüksek binası olacak. 30 katlı. Burada da Sheraton ile olmak bizi memnun ediyor. Samsun Karadeniz’in önemli, canlı bir noktası. Bir otel talebi vardı. Samsun bir alışveriş merkezidir. İnsanı masrafı, yaşamayı sever. Özellikle düğün ve merasimler çok olur. Samsun aynı zamanda tarihi bir bölge. Atatürk bildiğiniz gibi ‘Ben Samsunluyum’ demiş. Tüm Karadeniz bölgesi ve Rusya pazarı hedefimiz. Geldiklerinde kalamıyorlardı. Artık tek adresleri bizim otelimiz olacak.”


Otelin yatırım bedeli nedir?


“Otel için harcadığımız para 40 milyon euro civarında.”


Samsun Sheraton'un ardından yeni otel yatırımları yapmayı düşünüyor musunuz?

 

“Yeni otel yatırımları elbette düşünüyoruz. Beşiktaş Akaretler’de bir otel inşa ediyoruz. Bir iki ay içinde inşaat bitecek. Ancak bu otel için henüz anlaştığımız bir marka yok. Değerlendiriyoruz. Kiraya vermeyi düşünmüyoruz. Çünkü biz işletmecilik bilmiyoruz. Otelci de değiliz. Shangri –La da bu şekilde oldu. İhtiyaç hissedildiği sürece teklifleri, fırsatları değerlendiriyoruz.”


Starwood ile olan ortaklığınızı başka otellerde de devam ettirecek misiniz?


“Starwood ile onlar da istedikleri sürece çalışırız. Zaten Samsun’daki otel için ikinci bir firma ile dahi görüşmedik.”


Kıyı oteli yatırımı düşünüyor musunuz?

 

“Antalya’da da otel yatırım yapmayı düşünüyoruz. Bodrum da olabilir. Biz iki kardeş İbrahim ve Recep Tanrıverdi olarak karar verdik mi buna hiçbir şey engel olamaz. Çünkü biz bir aile şirketiyiz.  Danışacak, soracak kimsemiz yok. Ağabey – kardeş yola çıktık, yolumuza devam ediyoruz. Güzel şeyler olursa her şeye varız. Bankalarla çalışmayı çok sevmiyoruz. İçe kapalı bir grubuz.”Yassıada'daki proje için talip olduğunuzu açıklamıştınız. Bu konudaki çalışmalarınız ne durumda? 

 

“Yassıada’daki otel yatırımı konusu henüz netlik kazanmadı. Yüzde 50’lik bir durum. Önümüze planlar, programlar kondu. Şu anda fizibilitelerini yapıyoruz. Ulaşım konusu önemli tabi. Yurtdışında bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Buna benzer çok teklif alıyoruz. Bundan sonra yatırımlarımızı hızlandıracağız. Ancak ayağımızı yere sağlam basarak ilerleyeceğiz.”  Tanrıverdi Holding’in tarihçesi nedir?


Tanrıverdi Holding’in temelleri 20. yüzyıl başlarında Samsun’da tekstil üzerine başlayan perakende mağazacılık faaliyetleri ile atıldı. Holding kurucularından Recep ve İbrahim Tanrıverdi’nin dedeleri Ahmet ağaoğlu ve Recep 

Bey’in gelecek vizyonu Tanrıverdi Holding’in ilk adımlarını oluşturdu.


Recep ve İbrahim Tanrıverdi kardeşler, babalarının yanında meslek hayatına başlamalarının ardından 1970 yılında Tanrıverdi Mensucat A.Ş’yi kurdu, 1985’e kadar çeşitli üreticilerden alınan ev tekstil ürünlerinin satışı yapıldı.

1986 yılında İstanbul Çatalca da inşa edilen fabrikada gipür ve brode üretimine başlandı. Ardından yapılan büyük yatırımlarla üretim zincirine iplik Bükrüm Dokuma Boya-Apre Perkon Konfeksiyon eklendi.


1995 yılında tüm şirketler Tanrıverdi Holding çatısı altında birleşti.


Bugün, Tanrıverdi dünyanın önde gelen entegre perde üreticilerinden biridir. Verdi ve Tanrıverdi markası ile 80’i aşkın ülkede ilk tercih edilen markalar arasındadır.


Türkiye’de açılmaya devam edilen Verdi Home Mağazalar Zinciri ile de tüketicilerin tercih ettiği marka olmaya devam etmektedir.


Tanrıverdi Holding şirketleri şunlardır; Tanrıverdi Mensucat, Tanrıverdi  Dokuma Apre ve Boya, RIT Ev Tekstil Ürünleri, Verdi Dokuma, Tanrıverdi Tekstil, Tanrıverdi Çeyiz, Perkon Perde, Tans Tekstil ve Turizm, Beşiktaş Emlak Yatırım ve Turizm, Vergi GMBH. 


Recep Tanrıverdi iletişim bilgileri nelerdir?


Export Department


Adres :Tuzludere Mevkii. İstanbul Asvaltı. 2. Km Çatalca

Tel : 90 212 7891929

Faks :90 212 7892195

E-Posta : export@tanriverdi.comTanrıverdi Tekstil


Adres :Tanrıverdi Plaza, Hobyar Mah. Rahvancı Sok. No:21 Eminönü 34112

Tel :90 212 512 22 86

Faks :90 212 520 53 32

E-Posta : tanriverdi@tanriverdi.com


Verdi Collection GMBH

Adres : E.C. Baumann Str. 4 D.95326 Kulmbach

Tel : 09221-878093-0 

Faks : 09221-87809333

E-Posta : gardinen@verdi-collection.de


Web Adresi: www.tanriverdi.comShangri La İstanbul Hotel


Adres: Sinanpasa Mah, Hayrettin İskelesi Sok, No.1, Beşiktaş, İstanbul, 34353, Türkiye

Telefon: (90 212) 275 88 88    

Faks: (90 212) 275 88 89 

Web Adresi: www.shangri-la.com