Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Reha Medin

Emlak sektöründe 1985 yılında açtığı ofisin ardından ‘emlakçı zinciri’ kuran isimdir. Reha Medin, 2005 yılında henüz 43 yaşındayken kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Medin, milletvekili lojmanlarının satış işlemlerini üstlenmişti. Ünlü emlakçı, Türkiye Ticaret Merkezi projesini de hayata geçirmişti.Reha Medin

Reha Medin


Reha Medin ilk ofisini ne zaman açtı?


1985 yılında gayrimenkul sektörüne İstanbul'da açtığı ilk ofisiyle giriş yapan Reha Medin 14 yıllık tecrübe sonrası 1999 yılında franchise vermeye başladı.Reha Medin, hangi görevleri üstlendi?


Emlak Hizmetleri ve Danışmanları Derneği Yön. Krl. Başkanlığı, Toplu Konut Yapımcıları Derneği ( TOKYAD ) ikinci başkanlığı, Dğnya Ticaret Merkezinde düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Geliitirme fuarının danışmanlığı, TRT, İSTANBUL TV, TGRT, BBC Radyo Forex, Radyo D kanallarında sektörle ilgili programların yapım ve sunuculuğu, SABAH grubuna ait 'Status Estate Gayrimenkul Yatırım Dergisi'nin Yayın Kurulu Başkanlığı ve danışmanlığı ve İntermedya Yayıncılığa ait 'Ev & Arsa Marketing Dergisi' Yayın ve Danışma Kurulu Başanlığı görevlerini de başarıyla devam ettirdi.


Milliyet Gazetesi bünyesindeki 'Paramatik' dergisinde kendisine ayrılan sayfada sektör haberlerinin yer aldığı yazılar yazdı.


Bir Türk emlak markasını Amerika ve Almanya'ya satan ilk kişi oldu.Reha Medin, Reha Medin Emlak Hizmetleri firmasını ne zaman kurdu?


Reha Medin Emlak Hizmetleri 1999 yılında Reha Medin tarafından kuruldu. 2005 yılında Reha Medin'in ani ve üzücü kaybına rağmen kurumsal yapısı ve sektörde hak etmiş olduğu saygınlığı ile lider firmalar arasındaki konumunu sürdürmeyi başardı.Reha Medin ne zaman vefat etti? 


Emlakçı Reha Medin (43), 23 Mart 2005’te kalp krizi sonucu öldü. Medin’in cenazesi, 24 Mart 2005 günü Maltepe İmdat Vakfı Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Başıbüyük Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Meclis lojmanlarının satış işlemlerini, adını taşıyan Reha Medin Emlak yürütüyordu. Medin, Şubat 2005’te Zaman Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, lojman satışlarını artırmak için bilboardlarda reklam yapmayı düşündüklerini söylemişti. Reha Medin’in ölüm sebebi neydi?


Yaklaşık 1.5 yıldır yürüttüğü milletvekili lojman satış işlemleri nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Reha Medin, ölümünden sadece 2 gün önce Vatan Gazetesi’ne ''Olmayacak sıkıntılar çıkıyor. Blilip bilmeden herkes konuşuyor. Öldürecek bunlar beni'' demişti. 


Vatan Gazetesi’nin  24.03.2005  tarihli haberine göre; Türkiye Ticaret Merkezi'ne dönüştürülen Milletvekili Lojmanlarının satışını üstlenen Reha Medin Emlak Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Medin (43), geçirdiği kalp krizi nedeniyle İstanbul'da öldü. 


Medin ölümünden iki gün önce lojman satışıyla ilgili VATAN'ın sorularını yanıtlarken, Maliye Bakanlığı-Emek İnşaat ve Reha Medin Emlak hizmetleri üçgeninde yaşanan çok başlılıktan yalanmıştı. Lojman satışlarının yolunda gitmemesiyle ilgili iddialara da tepki gösteren Medin, "Son günlerde çok yoruldum. Her dakika, hiçbir yerde olmayacak sıkıntılar çıkıyor. Herkes herşeyi biliyor. Bilip bilmeden herkes konuşuyor. Öldürecek bunlar beni" demişti.


Türkiye Ticaret Merkezi projesinin de sahibi olan Reha Medin'in sıkıntılı günleri, lojmanların bir türlü satılamaması nedeniyle projenin mercek altına alınmasıyla başladı. Değişik satış yöntemlerinin denenmeye başlandığı dönemde Maliye Bakanlığı'nın projeden vazgeçmenin yollarını aradığı da basına yansıdı. İki yıla yakın bir zamandır bir türlü satılamayan milletvekili lojmanlarının satış biçimi de bir süre önce revize edildi.


Proje kapsamındaki 2 yüksek blokta 164 bağımsız dairenin, konut olarak kullanılmak üzere topluca, kapalı zarf-arttırma usulü ile ihaleye çıkarıldığı duyuruldu, ancak satış yine başarılı olamadı. Bunun üzerine bu daireler 6 Aralık'ta yine işyeri olarak ama topluca ihaleye çıkarıldı. Bunun da başarılı olamaması üzerine 1.5 yıl önce işyerine dönüştürülen konutların, bu kez tekrar konut olarak satılmasına karar verildi ve geçtiğimiz ay bu daireler satıldı. İşyeri ve show room şeklinde düzenlenen 400 adet villa ile dükkanlar da dahil edildiğinde, alıcı bulan toplam işyeri sayısı 35'de kaldı. Geçtiğimiz hafta ise, ticaret merkezi fikrinden vazgeçmenin yollarını arayan Maliye Bakanlığı, bu dairelerden daha önce işyeri olarak tapu alanların muvafakatini alamayacağını anlayınca, bunları da işyeri olarak topluca satmaya karar verdi ve gazete ilanları verildi. Bütün bu gelişmelerde, yaşanan başarısızlıklar Reha Medin'in hanesine eksi yazıldı ve Medin yoğun eleştirilere maruz kaldı. Medin'in "bu eleştirilerden bunaldım" dediği günlerde, Maliye Bakanlığı'nın, Medin'i satış işinden çekmenin yollarını aradığı da Ankara kulislerinde konuşulur oldu.

Reha Medin Emlak Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Medin'in evinde yas var. Peki Medin nasıl bir yaşam sürüyordu? Beslenmesine dikkat ediyor muydu? Kalp hastası mıydı? Bu soruları 3 yıldır birlikte çalıştığı en yakınındaki isme, Reha Medin Emlak Hizmetleri Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Çiler Turaman'a yönelttik. Turaman, Reha Medin'in 20 yıldır emlak sektöründe çalıştığını söyledi: "Çok genç yaşta stresli bir sektörde çalışmaya başlamış. Kişilik olarak sakin bir insandı ama iş temposu çok yoğundu. Beslenmesine dikkat etmeye çalışırdı ama iş hayatında ne kadar dikkat edilebilirse. Ayrıca sigara da içerdi. Zaman zaman sağlık kontrollerini yaptırırdı ama ortaya çıkmış bir kalp hastalığı yoktu. En azından kendisi de böyle bir hastalığının olduğunu bilmiyordu. Ancak ailesinde kalp hastaları vardı. Ağabeyi by-pass ameliyatı geçirmişti."
Reha Medin Emlak Hizmetleri yönetim kadrosunda hangi isimler var?

Genel Müdür : Tamer ÇİÇEKÇİ

İş Geliştirme Müdürü : Nedim İZMİRLİ

Halkla İlişkiler - Basın İletişim Sorumlusu : CPR İletişim

Şehir Planlama Danışmanı : Kerem ARSLANLI

Mimari Danışman : Ercan AKKAŞ

Plan Proje Yönetimi : Murat KAYA, Rasim ACARReha Medin Emlak Hizmetleri iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


TÜRKİYE GENEL MÜDÜRLÜK


Adres :Maslak Mashattan Akasya Sokak No:2 205/206 Şişli / 34398 İSTANBUL 

Telefon :+90 212 330 33 03 (pbx)

Fax :+90 (212) 330 33 09

E-Posta :info@rehamedin.comABD ŞUBESİ


Adres :121 S. Orange ave. # 1230 Orlando FL 32801 USA 

Telefon :+1 407 701 02 32

GSM :+1 407 590 42 80


Web Adresi: www.rehamedin.com.tr