Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Reşat Kasap kimdir? AK Parti Rize Adayı 2014

UNESCO Türkiye Komisyonu Temel Bilimler Komitesi Üyesi. İstatistik ve analiz uzmanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize’nin iki dönem üst üste belediye başkanı olan ve “İkinci eşlerinizi Kürtler’den alın” diyen Halil Bakırcı’nın yerine aday gösterildi. Reşat Kasap’ın adaylığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 03 Aralık 2013 tarihli AK Parti Grup Toplantısı’nda ilan edildi.Reşat Kasap kimdir? AK Parti Rize Adayı 2014

AK Parti Rize Büyükşehir Belediye Adayı Prof. Dr. Reşat Kasap...Halil Bakırcı’dan neden vazgeçildi? 


AK Parti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de mevcut AK Partili Belediye Başkanı Halil Bakırcı'dan vazgeçme kararı aldı. Bakırcı, iki dönemdir belediye başkanıydı. Başbakan Erdoğan, Rize adayını 

açıklarken, Bakırcı ile "babalarının dost olduğunu" da söyledi. 


AK Parti'nin Rize Belediye Başkan adayı ise, Prof. Reşat Kasap. Reşat Kasap, 1961 Rize doğumlu. Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. ÖSYM Yürütme kurulu üyeliği yapan Prof. Kasap, Gazi Üniversitesi'nde bölüm başkanlığı da yaptı. 


Rize'nin üçüncü dönem aday gösterilmeyen Belediye Başkanı Bakırcı, Kürt sorununun çözümü konusunda yaptığı öneri ile büyük tepki çekmişti. 


Bakırcı, “Güneydoğu bölgesinde yaşayan insanımızın ekonomik zorluklar ve terör belasından dolayı karşılaştıkları mağduriyetleri biliyoruz. Maddi durumu güçlü vatandaşlarımız bu bölgede yaşayan bayanlarla ikinci ya da üçüncü evliliklerini yaparak hısımlık bağları oluşturmaları gerekir. Eşinden çocuğu olmayan vatandaşlarımız da dini nikâhlı olarak bu bölgelerden kız alarak evlenebilirler” demişti.Tayyip Erdoğan, değişikliği nasıl özetledi?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 03 Aralık 2013 tarihinde TBMM’deki grup toplantısında şunları söyledi;


“Şimdi geldik Rize’ye. Yeşil Rize, yeşilin tüm tonlarının olduğu bir şehir. Benim de memleketim olduğu için söylemiyorum. Bu süreçte iki dönemdir belediye başkanlığımızı yürüten Halil Bakırcı beyi davet ediyorum. Bu dönemde Halil Bakırcı kardeşimiz, benim de babalar dost, babası benim çok sevdiğim büyüğümdü. Aynı şekilde babamla ilişkileri dostlukları çok farklıydı. Şimdi bir devir teslime gidiyoruz. Rize Belediye başkan adayımız Reşat Kasap...”Prof. Dr. Reşat Kasap eğitimini nerede tamamladı?


1961 Yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Derepazarı Bahattinpaşa İlkokulunda, Ortaokulu Derepazarı Ortaokulunda, Liseyi ise Samsun 19 Mayıs Liselinde tamamladı. Lisans ve Yüksek Lisansını 1984 ve 1987 yıllarında Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde bitirdi. Prof. Dr. Reşat Kasap ne zaman profesör oldu?


Doktorasını, 1992 yılında Wales Üniversitesi (İngiltere)’de yaptı. 1993’de Yrd.Doç., 1998’de Doçent ve 2004’de Profesör oldu.  Yarısı yurt dışı olmak üzere 70’in üzerinde bilimsel çalışması bulunmaktadır.Prof. Dr. Reşat Kasap, Gazi Üniversitesi’nde hangi görevleri üstlendi?


Çeşitli Yurt içi ve yurt dışı sempozyum ve toplantılar düzenleyerek, kurum ve kuruluşlara davetli seminerler veren ve panellerde konuşmacı olarak katılan Kasap, Gazi Üniversitesi’nde birer dönem İstatistik Bölüm Başkan yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı yaptı (2008-2013). Bunun yanında, YÖK’te, Türkiye Bologna Uzmanı (2008-2009) ve YÖK, ÖSYM Yürütme Kurulu Üyeliği (2008 – 2011) görevlerinde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun AB müzakere çerçevesinde “İş İstatistiklerini Geliştirme” ve “Yerli Üretimin Tahminler” konulu iki AB projenin Türkiye Danışmanlığını yaptı. OECD Eğitim Sistemleri ve Göstergeleri Programı (INES)'in Yeniden Yapılandırılması Grubu, Türkiye Temsilcisi (2008-2010) oldu. Prof. Dr. Reşat Kasap hangi görevleri yerine getiriyor?


2011 yılından bu tarafa, UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization-Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Türkiye Milli Komisyonu Temel Bilimler İhtisas Komisyonu Üyeliğini yürüten Profesör Kasap, halen Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı 2038 Projesi, Proje İcra Kurulu Üyesidir.


Başbakanlık Tanıtma Fonu, İŞKUR, TÜBİTAK, AB, Gazi Üniversitesi ve çerçevesinde; Rize, Karadeniz, Ankara ve Türkiye’nin genelini kapsayan bir çok projede danışman ve araştırmacı olarak görev aldı. Bir çok Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’nun aktif üyesi olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Prof.Dr. Reşat Kasap, evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.Prof. Dr. Reşat Kasap iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi, İstatistik Bölümü 06500 Teknikokullar ANKARA E-Posta

Telefon: +90 312 202 14 67

Bölüm Sekreterliği: 0312 202 14 59

E-Mail: rkasap53@gmail.com

Web: www.resatkasap.com