Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Restorancılar TL ile kiralamadan memnun!

Alışveriş merkezleri olmak üzere gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılacağına yönelik açıklamaları restoran sahiplerini de sevindirdi...


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başta alışveriş merkezleri olmak üzere gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılacağına yönelik açıklamaları restoran sahiplerini de sevindirdi.


Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'a konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 


Bingöl, dolar kurunun son iki yılda TL karşısında ciddi değer kazandığını ifade etti. Bingöl gelirlerinin TL ile ancak kira ödemelerinin özellikle AVM’lerde dolarla olduğunu belirtti. Bingöl, "Daha önce de bu yönde açıklama yapmıştık. TL ile gelirimiz var ancak en büyük giderimiz olan kirayı dövizle ödüyoruz. Bu sürdürülebilir değildi. Bu nedenle sayın bakanımız Berat Albayrak’a teşekkür ediyor düzenlemenin bir an önce hayata geçmesini diliyoruz." ifadelerini kullandı. 


"Mevcut sözleşmeler de TL’ye çevrilmeli" 

Daha önce kira sözleşmelerinin TL’ye çevrilmesi ya da 3-5 yıl kiracı kalma şartının kaldırılması yönünde talepleri olduğunu ifade eden Bingöl, "Aksi takdirde belirli bir süre ışıklarımızı kapatmak başta olmak üzere ciddi adımlar atacağız’ demiştik. Bu eylemimizi de askıya aldık.” dedi.


Bingöl, sözlerini şöyle tamamladı:  "Bu yüzden sektörümüz çok önemli. Her zaman desteklenmeli. Biz kira ödemelerinde TL’ye geçişi çok önemsiyoruz ve restoran sahipleri dünden beri çok heyecanlı ve mutlu. Ayrıca avro ve dolar üzerinden yapılan kira sözleşmeleri de TL’ye döndürülmeli. Bu yönde alınacak karar son derece isabetli olacaktır. Bu ve benzeri adımların dövize olan bağlılığımızı azaltacağı ve TL’mizi daha güçlü hale getireceğine inanıyoruz."