Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rezerv alanı

Bakanlık tarafından belirlenen, yeni yerleşim alanlarıdır. Boş olan bu araziler, yapılaşmaya uygun özellikler taşımalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 42 bin 300 hektarlık alan rezerv alanı olarak ilan edildi.
Rezerv yapı alanı nedir?Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni yerleşim alanı olarak tanımlanır. Mesela; A Mahallesinde bulunan yapılar, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkıldı. Bu binalarda yaşayan aileler için Bakanlık bir başka yer temin etmektedir. Bakanlık tarafından temin edilen bu yere rezerv yapı alanı denilir.
Rezerv alanı
Rezerv yapı alanını kimler temin edebilir?


Taşınmazların maliklerinin tamamının muvafakati ile rezerv yapı alanı talebi yapılması gerekmekte olup, bu taşınmazların yüzölçümlerinin yüzde 25’inin mülkiyetinin, geliri dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilmek üzere, Bakanlığın uygun gördüğü, bağlı ve ilgili kuruluşuna ya da  İdareye veya TOKİ’ye devrine muvafakat edilmesi gerekir.Türkiye’de yer alan rezerv alanlar nerelerdir?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 42 bin 300 hektarlık alan rezerv alanı olarak ilan edildi. Bu alanlar; Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Esenyurt, Başakşehir, Esenler, Arnavutköy ve Eyüp ilçelerindeki araziler oldu.Rezerv alanlarda bulunan insanlar ne yapacak?Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında binaları yıkılıp, rezerv alanlara yönlendirilen kişilerin hakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından şu şekilde verilecek:


- Eski binaları yerine yapılan projeden daire almak ki bunun için projenin bitmesini beklemeleri gerekiyor.


- Hali hazırda var olan projelerden daire almak.


- Para teklifi.Rezerv alanı için sunulan teklifte gerekli belgeler nelerdir?1. Alanın büyüklüğünü de içeren koordinatlı hâlihazır haritasını,


2. Alanın uydu görüntüsünü veya ortofoto haritasını,


3. Alanda bulunan kamuya ait taşınmazların listesini,Rezerv yapı alanlarının özellikleri nelerdir?1. Yeni yerleşim yeri olarak kullanıma uygun olmalıdır.


2. Dönüşüm yapılacak alana oldukça yakın olmalıdır.


3. Depremsellik başta olmak üzere diğer afet risklerine karşı yapılaşacak özellikte olmalıdır.


4. Boş arazi olmalıdır.


5. Kamu mülkiyeti bulunan araziler tercih edilmelidir.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016