Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rezidans

Otel konforundaki dairedir. Rezidansların fiyatları ilk zamanlarda yüksek olsa da yeni gelişen projeler ile her kesime hitap etmeye başlamıştır.Rezidans nedir, özellikleri nelerdir?


Residence kelimesi İngilizceden Türkçeye rezidans olarak geçmiştir. Residence kelime anlamı; oturma, konut, ev anlamındadır. Türkiye’de ise rezidans; yaşanılan evde her türlü hizmetin verildiği yapı demektir. Şöyle ki; otel gibi kullanılabilir. Kat görevlileri, resepsiyon, çamaşır yıkama hizmeti, yemek yapma hizmeti gibi. 


Son teknoloji ile tasarlanan rezidanslar; genelde Amerika tarzı mutfak, beyaz eşyalı ve mobilyalıdır. Ayrıca rezidanslarda internet bağlantısı, klima, doğalgaz ya da yerden ısıtma sistemi bulunur. Kasa, ütü odası, çamaşırhane, restoran, kablolu televizyon, kuru temizleme ve alışveriş hizmetleri de rezidanslarda yer alır. 


Rezidans

Anthill Residence


Rezidans konut tipini kimler tercih ediyor?


Genelde bekarlar, yabancılar, iş adamları ve sanatçıların tercih ettiği rezidansları son günlerde gelişen konut sektörü ile neredeyse her kesime hitap etmeye başladı diyebiliriz. Otelde kalmak istemeyen kısa bir süreliğine başka bir şehirde yaşamak durumunda olan kişiler rezidansları tercih ediyor. Rezidansta yaşamayı merak eden kişilerde rezidansları 6 ay ya da 1 yıllığına kiralayabiliyor. Rütbeli askerlerinde yaşamak için rezidansları tercih ettiği araştırmalar neticesinde ortaya çıkıyor.


Rezidans
Önay Garden Residence

Rezidanslar genelde hangi semtlerde yer alıyor?


Türkiye geneli ve İstanbul’da hemen hemen her yerde görebileceğiniz yüksek kulelerde rezidanslar yer alır. Yoğun olarak rezidanslar şu semtlerde bulunur: Mecidiyeköy, Ataşehir, Ataköy, Etiler, Levent, ve Fenerbahçe.

Rezidans
Dumankaya Vizyon

Rezidanslar ile ilgili yapılan araştırma sonuçları nedir?


Growth From Knowledge (GFK)  tarafından “Konut Satın Alma Davranışları” hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda yeni konut almak isteyen kişilerin, rezidanslara sıcak baktığı sonucu çıktı. İstanbul genelinde yapılan araştırma, geliri 8 bin TL olan 152 aile üzerinde yapıldı. Araştırma yapılan ailelerin yüzde 30’u rezidansta yaşamak istediklerini belirtirken, yüzde 27’si kararsız sonucu ulaşıldı. Rezidansta yaşamak istemeyenler ise yüzde 42’lik bir paya sahip.  Bu ailelerin yüzde 6’sı rezidansın olumsuz bir çağrışım yaptığını, yüzde 34’ü ise daha güvenli, daha konforlu olduğunu açıkladı. Araştırmaya katılan kişiler rezidanslardan beklentilerini şu şekilde sıraladı: 

Rezidanslarda; 24 saat güvenlik ve sosyal tesis olmalı. Ayrıca, alışveriş merkezi, spor imkanı ve aşırı lüks olması gerektiğini belirttiler.

 

İstanbul’da yer alan rezidans projeleri hangileri?


- One Ortaköy Rezidans

- Koru Florya Rezidans

- Mashattan Rezidans

- Zorlu Center

- The İstanbul Veliefendi Rezidans

- 42 Maslak Rezidans

- Sapphire Rezidans

- Trump Towers Rezidans

- Maçka Rezidans

- Ada Kule Rezidans

- Dumankaya Vizyon

- Asia Rezidans

- Platform Merter

- Divan Rezidans

- Evin Park Rezidans

- Saloon Rezidans

- G Plus Rezidans

- Nevista Rezidans

- New Rezidans

- Dap Royal Center

- Nissa O2 Rezidans

- Bura Rezidans

- Canan Rezidans

- Metropol İstanbul

- Maslak 1453

- Önay Garden Rezidans

- Evviva Rezidans

- Four Winds Rezidans

- Anthill Rezidans

- Mall City Rezidans

- Crown Rezidans

- Arispark Rezidans


Rezidans
The İstanbul Veliefendi Residence

Rezidans fiyatları ortalama ne kadar?


Bölgesine ve özelliklerine göre rezidans fiyatları değişkenlik gösterirken, rezidans projelerinin 2013 yılı Ocak ayı itibariyle minimum güncel fiyatları şu şekilde:


- Önay Garden Rezidans: 295 bin TL.

- Evviva Rezidans: 106 bin 500 TL.

- G Plus Rezidans: 235 bin TL.

- The İstanbul Veliefendi Rezidans: 165 bin TL.

- Metropol İstanbul: 360 bin TL.

- Beyaz Rezidans: 575 bin TL.

- Innovia Rezidans: 135 bin TL.

- Newista Rezidans: 143 bin TL.

- Asia Rezidans: 252 bin TL.

- Avenue Rezidans: 167 bin TL.