Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Riskli binaların sigorta primi iade!

Zorunlu deprem sigortası olan riskli binalarda konut sahipleri sigorta poliçelerini iptal ettirip primlerini de iade alabiliyor.


İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt apartmanının ardından riskli binalara ilişkin şikayetler ve tespit çalışmaları arttı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ildeki tüm belediyelere genelge gönderildi. İlçe ilçe yapılacak çalışmaların ardından riskli binaların 90 günde bildirilmesi isteniyor. 


Gözler sigortaya çevrildi

Başta İstanbul olmak üzere bazı illerde tespit edilen riskli binalar mühürlendi ve tahliye edildi. Bütün bu süreçlerin ardından gözler sigortaya çevrildi. Kartal’daki gibi yıkılan binaların sigortadan hasar alıp almayacağı tartışma konusu oldu. Vatandaşlar, riskli olduğu tespit edilen ve mühürlenen binalarda Doğal Afet Sigortaları (DASK) kapsamında yaptırılan zorunlu deprem sigortasından yararlanıp, yararlanılamayacağını merak ediyor. 


Zorunlu deprem sigortası

Riskli binaların gerek kendiliğinden yıkılması durumunda paket konut poliçesinden ve zorunlu deprem sigortasından hasar alınamıyor. Deprem sigortasından yararlanılması için binanın deprem nedeniyle yıkılması, konut paket poliçesinden yararlanılması için poliçede yazan sel, yangın, yer kayması, uçak çarpması gibi olayların meydana gelmesi gerekiyor.


Riskli binalarda deprem sigortası varsa ne olacak?

Eğer, rskli bina kapsamına giren, riskli olduğu tespit edilen, mühürlenip tahliye kararı olan binalarda zorunlu deprem sigortası varsa bina sahiplerinin, sigortayı nereden yaptırdıysa oraya müracat edip, poliçelerini iptal ettirip, iadelerini alması gerekiyor.


Sigortacılar, sigorta poliçesinin, kişinin beyanına göre kesildiğini belirterek “Riskli binalar konusunda elimizde sağlıklı bir veri tabanı yok. Kartal’da yıkılan binadan sonra riskli binaların tespiti için harekete geçildi. Dolayısıyla zorunlu deprem sigortası yapılmış konut varsa ve bu konut da riskli bina kapsamına giriyorsa bizim poliçeyi iptal edip, primini de iade etmemiz gerekiyor. Aynı şekilde kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edilen yapıların tapu belgelerinde şerh varsa bu konutların da deprem sigortası yaptırmaması, yapılmışsa da poliçenin iptal edilip, priminin de iade edilmesi gerekiyor” diyor.


Ev sahipleri ne yapacak?

“Geçmiş yıllara yönelik tüm primler mi iade edilecek” sorusunu ise sigortacılar, “Hayır, bu yılki geçerli poliçenin primi iade edilir. Eğer o bina geçen sene depremden yıkılsaydı ve sigortası da varsa hasar ödenirdi” diye yanıt veriyor.


Deprem bölgesi ile kötü bina yapımının sigortada aynı değere sahip olduğunu söyleyen sigortacılar, “DASK’ın, riskli binalar konusunda yapacağı bir şey yok. Vatandaşlar isterlerse acentelerine gidip, poliçelerini iptal ettirebilir, primlerini de iade alabilir. Bizler de zorunlu deprem sigortası portföyümüzü tarayıp, riskli binaları tespit ederek, bilgilendirme yapacağız. Mesela İstanbul’da 65 binin üzerinde riskli tespit edilmiş bina var. Bunlar kayıt altına alınırsa ve deprem sigortaları da varsa poliçelerini iptal ettirebilirler” diye konuşuyor.


8.9 milyon konut sigortalandı

Türkiye genelinde sigortalanabilir 17.6 milyon konutun 8.9 milyonu zorunlu deprem sigortası ile sigortalandı. Türkiye'de yüzde 50’sinden fazlası depreme karşı sigortalandı. Sigortalılık oranı en yüksek bölge ise yüzde 60 ile Marmara bölgesi olarak açıklandı. İstanbul’da ise sigortalanabilir 3.6 milyon konuttan 2.1 milyonu, yüzde 60’a yakını, depreme karşı sigorta teminatı aldı. Bugün için zorunlu deprem sigortası kapsamında alınacak en yüksek teminat 190 bin lira.