Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Riskli yapılara 'güçlendirme ruhsatları' verilecek!

Riskli binada yaşayan milyonlarca vatandaş için yeni bir sürece geçiliyor. İmar barışı uygulamasında ‘yapı kayıt belgesi’ alanlar eğer evleri riskli ise güçlendirme ruhsatı verilecek.


31 Aralık 2017 yılından önce inşa edilen kaçak ve ruhsatsız yapılar imar barışı uygulamasıyla yasallaştırıldı. Bu güne kadar yaklaşık 10 milyon 250 bin vatandaş imar barışı uygulamasından faydalandı. Şimdiki süreçte de bu evlerin depreme dayanıklı olması için çalışmalara başlandı.  Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalara başlanan ve bu yıl devreye girecek mevzuat değişikliğiyle ‘güçlendirme ruhsatları’ verilecek. Yapılacak düzenleme ile imar planına takılan ya da plansız bölgede olan yapılar için de güçlendirme çalışmalarına başlanacak.


VATANDAŞIN KAYBI OLMAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, güçlendirme ruhsatı alınması amacıyla güçlendirme projesi hazırlanılması ve belediyeden ruhsat alınacak. Belediyenin ruhsat verebilmesi için o yapının imar planlarına uyması gerektiğini kaydeden Gürgen, binlerce binanın uygun şartlara sahip olmadığını söyledi. Planlara uyumsuzluk nedeniyle birçok binada vatandaşın süreci başlatamadığını sözlerine ekleyen Gürgen, şunları söyledi: “7 katlı bir bina düşünelim. Bu binada güçlendirmeye ihtiyaç var. Ama imar planlarında bu yapı 5 kat izinli. Vatandaş 2 kat kaybı olacağı için binasında güçlendirme yapamıyordu. Şimdi biz diyoruz ki yapı kayıt belgesi aldıysan 7 katlı binada yine 7 kat şeklinde güçlendirme yapabilirsin. Bir hak kaybın olmaz. Bir diğer örnek de yakın zamanda Sarıyer’de yaşandı. 39 dairelik bir binada kolon patladı, bina mühürlendi. Şimdi görünen o ki teknik olarak güçlendirmek mümkün olsa da belediye o bölge plansız alanda olduğu için binaya ruhsat veremiyor. Bu çalışma ile bunun gibi sorunlar da çözüme kavuşacak. Belediyelerde imar planına uyum şartı aranmadan güçlendirmenin yolu açılacak.”


EK İNŞAATA İZİN YOK

Vatandaşların hak kaybı yaşamayacaklarını ifade eden Vedad Gürgen ek inşaata da izin verilmeyeceğini söyledi. Gürgen, “Bina güçlendirme safhasında ilave alan kazanılmasına da müsade etmeyiz. 1000 metrekare yerine 1001 metrekare dahi olmayacak. Vatandaş açısında çok ufak alan kaybı olabilir. O da kolonlardaki büyümeden kaynaklı olur” dedi. Gürgen hedeflerinin yeni düzenleme ile her yıl 50 bin konutun güçlendirilmesi olduğunun altını çizdi.


ADIM ADIM GÜÇLENDİRME

1) Önce bina için risk tespiti yapılacak ve güçlendirmeye uygun mu bakılacak.

2) Güçlendirmeye uygun ise belediyeden ruhsat alınacak. Belediye ruhsat verirken imar uygunluğu aramayacak.

3) Eğer rapor güçlendirme değil yıkım derse, bu defa bina yıkılacak. Yıkım sonrası imar planına göre yeni inşaat olacak. 7 katlı binada plan 5 kat diyorsa 5 kat olacak.

4) Güçlendirilecek bina yapı denetime de tabi olacak ve bu yolla işlemlerin doğru ilerleyip ilerlemediği kontrol edilecek.


KİRA VE KREDİ DESTEĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evlerini güçlendirmek isteyen vatandaşa destek verecek. Evlerini güçlendirme çalışmalarında bulunan vatandaşa 2 seçenek sunulacak. Dilerse bakanlıktan tahliye sonrası kira yardımı verilecek. Ya da faiz desteğiyle 60 aya kadar vadeli 50 bin lira kredi kullanabilecek. Kredilerin geri ödemesi aylık 1.000 TL olacak.