Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rıza Zarrab’ın emlak yatırımları

Ebru Gündeş’in Azeri işadamı kocasıdır. Rıza Zarrab, sanatçı eşi Ebru Gündeş’e 2011’de Kanlıca’da 40 milyon dolara yalı ve Sapphire'den 3 milyon 750 bin TL'ye ofis dairesi 2012’de Bodrum Regnum Escana Evleri'nden 1.2 milyon Euro'ya villa, 2013’te Bodrum’da aynı projeden bir tane de misafirleri için villa almıştı. Rıza Zarrab, 5 yıldır Türkiye’de iş yapmaktayken 17 Aralık 2013’te düzenlenen ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’ ile gözaltına alınmıştır.Rıza Zarrab’ın emlak yatırımları

Ebru Gündeş ve Rıza Zarrab (Sarraf)Reza Zarrab nereli? 


Reza Zarrab 1984 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de doğdu. Zengin bir ailenin çocuğu olmasından dolayı küçük yaşlardan itibaren ticaret ile uğraşmaya başladı ve öğrendiği şeyler ile ailesinin servetine servet kattı. Armatörlük, kuyumculuk, petrol ticareti gibi işlerle uğraşan ünlü iş adamı Ebru Gündeş ile evlidir. Bu kadar sengin olmasının en büyük sırrı altın piyasasını çok iyi bilmesi ve yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştirmesidir.Rıza Zarrab’ın yükselişi nasıl başladı?


Rüşvet operasyonunun kilit isimlerinden biri olan ve Türkiye’nin Ebru Gündeş’in kocası olarak tanıdığı Bakü doğumlu 29 yaşındaki Reza Zarrab (Rıza Sarraf) 5 yıldır Türkiye’de iş yapıyor. İlk faaliyet alanı denizcilik olan Sarraf, daha sonra kurduğu şirketlerle Türkiye’nin altın ihracatının yarısını gerçekleştirmeye başladı.Rıza Zarrab, Türkiye’ye ne zaman geldi? Nasıl Türk vatandaşı oldu ve hangi soyadını aldı?


Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen operasyonun baş kahramanlarından Reza Zarrab, Türkçe ismiyle Rıza Sarraf. Bugün sokaktaki vatandaşın bile en azından Ebru Gündeş’in kocası olarak bildiği Zarrab veya daha uygun ismiyle Sarraf 2008 yılından beri Türkiye’de iş yapıyor. Kendisi 1984 Bakü doğumlu, iş geçmişi 1996’ya uzanıyor. Al Nafees Exchange ve Al Salam Center Exchange firmaları ile Dubai’de finans ve para piyasalarında faaliyet gösteren Sarraf Türkiye’deki ilk ticari yatırımına Royal Denizcilik AŞ firması ile başladı. Sarraf Royal Denizcilik şirketi 25 Ocak 2008’de kuruldu. Ticaret Sicil Gazetesi’nin kayıtlarına göre kurucuları; Rıza Sarraf, Ahad Khabaztamımı, Apdullah Happani, Humayun Zatpavar ve Turgut Happani. Şirketin sermayesi 1 milyon TL olarak belirlenirken, 900 bin TL’si Sarraf’ın payı olarak kayıtlarda yer aldı. Happani de 25 hisseye sahip olarak 250 TL ile şirkete ortak oldu.


Kısa sürede büyüyen Royal Denizciliği, demir çelik ve inşaat sektöründeki yatırımlar birbiri ardına izledi. Dış ticaret faaliyetleri ile büyüyen bu sektörel firmalar 2010 yılında Royal Holding’in kurulmasını getirdi. Royal Denizcilik’in en büyük işleri ise Moskova Radisson Hotel için ürettiği 5 adet lüks restoran gemisi. 2012 Haziran ayında tamamlanan 45m Sailing Yacht projesi ‘60 years’ ise World Superyacht Award yarışmasında da finale kaldı. Royal Denizcilik, endüstriyel makine konusunda da faaliyet göstermeye başladı ve Tebriz’deki demir çelik tesisi ‘Foulad Kaveh’i devreye aldı. Bu 27 Ekim 2011’de şaşırtıcı bir faaliyet alanı daha Royal Denizcilik şirketine eklendi. Faaliyet alanı kıymetli madenler ticareti konusunda ihracat yapmaktı.


2012 yılında altın ve kıymetli madenler ithalat ve ihracatı yapmak üzere kurulan Safir Altın Ticaret Limited Şirketi aynı yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin 2012 altın ihracatının yüzde 46’sını tek başına yapmayı başardı! Bu değişiklik bir zorunluluktan ortaya çıktı. 2011 Nisan ayında Atatürk Havalimanı’nda kaçakçılık suçlamasından gözaltına alınan Turgut Happani, Royal Denizcilik’in kurucularındandı. 150 milyon doları bavullarla taşırken gözaltına alınan 14 kişi arasında yer alan Happani’nin Sarraf’ın şoförü olduğu iddia edildi. Sarraf o dönem Happani’yi tanıdığını ancak şoförü olmadığını söylemişti. Bunun üzerine şirketin ana sözleşmesi değiştirildi. 

Yetmedi... Bu yılın başında da yine İstanbul Atatürk Havalimanı’nda  Dubai’ye giden bir gruptan şüphelenen polis, çantalarda uyuşturucu ararken piyasa değeri 30 milyon dolar olan 320 külçe altın buldu. Altınların sahibinin ise yine Sarraf olduğu ortaya çıktı. Kuryeler altının yasal yollarla ihraç edildiğini belirtip ellerindeki beyannameyi polise gösterince altınlar geri verildi.Rıza Zarrab (Sarraf) hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?


Hürriyet Gazetesi’nde 19 Aralık 2013 tarihinde Neşe Karanfil imzasıyla yayımlanan habere göre; Rıza Sarraf, bugün 6 farklı bölgede 4 ofis ve 120 broker aracılığı ile çalışan Safir Altın ile birlikte Royal Holding 8 firması ile 10 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. 2013-2015 aralığında ise turizm, enerji, petrokimya, madencilik ve bilişim sektörlerinde yatırım yapmayı planlıyor.  Sarraf ayağının tozuyla geldiği Türkiye’de 2008 yılında şirketleşirken bir başarıya daha imza attı ki o da Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporu oldu. İlk faaliyete geçtiği andan itibaren MASAK tarafından izlenen Sarraf her yıl bu raporlarda yer almayı bildi. Bu arada Sarraf’ın deniz, atlar ve gökyüzü ile uçmak gibi tutkuları bulunuyor ve bunu holding mesajında dile getiriyordu.Rıza Zarrab ve Ebru Gündeş ne zaman evlendi?


Söz yazarı da olan Rıza Sarraf, 11 Şubat 2010’da evlendiği Ebru Gündeş’in ‘Evet’ albümüne söz ve müziğini kendisinin yazdığı ‘Sadece Sevdim’ isimli şarkıyı verdi. Zarrab, daha önce İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’a da beste vermişti. Sarraf Gündeş’ten önce de birlikte olduğu Azeri şarkıcı Günel’le olaylı bir şekilde ayrılmasıyla magazin basınında yer almıştı. Magazinde Günel’in ‘saldırıları’ bitmeyince Sarraf bir röportaj vererek, “Ebru Hanım’a tapıyorum. İlişkimin içeriği ile ilgili konuşmak aldığım terbiyeye yakışmaz. Ama gelinen nokta maalesef beni bu hale getirdi.Rıza Zarrab’ın emlak yatırımları hangi haberlere konu oldu?


Nazmi Ziya'nın kendi evini anlattığı resmini Reza Zarrab satın aldı! (Hürriyet Gazetesi, 17 Aralık 2013)


Boğaz’daki yalısı için aldığı tabloların sahte olduğu yönünde haberler çıkan Ebru Gündeş’in eşi Reza Zarrab, “Sanatçının Evi” adlı tabloya 1 milyon 50 bin lira ödedi.


Müzayede şirketi Antik A.Ş’nin 280’inci müzayedesi, önceki gün Shangri-La Bosphorus Hotel’de yapıldı. Müzayedenin en değerli eseri, Nazmi Ziya’nın “Sanatçının Evi” konulu tablosuydu. Tabloyu, 1 milyon 50 bin liraya Ebru Gündeş’in eşi Reza Zarrab satın aldı.Reza Zarrab, Bodrum'dan misafirleri için villa satın aldı (Posta Gazetesi, 13 Temmuz 2013)


Ebru Gündeş'in eşi Reha Zarrab misafirleri için Regnum Escana Evleri'nden 3 milyon TL'ye villa satın aldı...

Ebru Gündeş'in petrol zengini Azeri eşi Reza Zarrab, Mayıs 2012'de Bodrum'daki Regnum Escana Evleri'nden 3 milyon liraya havuzlu villa almıştı. Ebru Gündeş'e 450 metrekarelik saray yavrusu küçük geldi. Çünkü eşi Reza Zarrab'ın yurt dışından gelen konutları için yan villayı da 3 milyon TL'ye satın aldı. Burada Ebru Gündeş ile Reza Zarrab'ın akraba ve yakın dostları kalacak.Ebru Gündeş ve Reza Zarrab çiftinin villasındaki armanın sırrı çözüldü (21 Haziran 2013)


Ebru Gündeş ve Reza Zarrab çiftinin villasındaki 60 yıl arması birbirlerine verdikleri sözün sembolüymüş...

Ebru Gündeş ve Reza Zarrab çiftinin iki ay önce taşındıkları Kanlıca'daki villalarının kapısındaki arma merak uyandırmıştı. Kapıdaki armanın sırrı çözüldü. "60 yıl" arması "Biz 60 yılımızı beraber geçireceğiz" sözünün sembolüymüş.Ebru Gündeş ve Reza Zarrab Kanlıca'daki yalılarına taşındı (28 Şubat 2013)


Kaldıkları otel odasından ayrılan Reza Zarrab ve Ebru Gündeş çifti tadilatı biten Kanlıca'daki 26 milyon liralık yalıya taşındı...


Reza Zarrab ve Ebru Gündeş kaldıkları otel odasından ayrılıp, 26 milyon liraya aldıkları Kanlıca'daki  yalılarına taşındı. Çiftin Kanlıca'daki yalıları tüp geçitle birbirlerine bağlandı. Yalılardan bir tanesi 350 metrekare, diğeri ise 320 metrekare büyüklüğüne sahip.Ebru Gündeş-Reza Zarrab Etiler'de 750 bin dolara rezidans aldı (Akşam Gazetesi, 19 Eylül 2012)


Ebru Gündeş-Reza Zarrab çifti Etiler'deki rezidanstan kızlarına 750 bin dolar değerinde daire satın aldı.

Ebru Gündeş ile eşi Reza Zarrab, gayrımenkul yatırımında hız kesmiyor.


Zarrab, yaklaşık 1 yıl önce Alara adında bir kız çocuğu dünyaya getiren Gündeş'e eşi doğum hediyesi olarak Kanlıca'da 40 milyon dolara yalı ve İstanbul Levent'teki Sapphire'den 3 milyon 750 bin TL'ye ofis dairesi satın almıştı. 


Çift bu kez de kızları için yatırım yapma kararı verdi. Akşam gazetesinde yer alan habere göre;  inşaatı süren Etiler 'Nispetiye 10' adlı rezidanstan ev bakmaya giden ikili, kızları Alara için 750 bin dolar değerindeki 1+1 dairelerden birini satın aldı.           


Ebru Gündeş ve Reza Zarrab, 1.2 milyon euroluk villayı 500 TL'ye süsledi (Sabah Gazetesi, 7 Haziran 2012)

Ebru Gündeş kendisini hediyelere boğan kocası Reza Zarrab için, "Yakında bana Mars'ı da alacak" demişti

Reza Zarrab, Gündeş'e, son olarak Bodrum'dan 1.2 milyon Euro'ya bir villa aldığı geçen günlerde gündeme gelmüşti. Gündeş Ailesi'nin; Bodrum Kalesi manzaralı, 18 dönümlük bir alana yayılan sitedeki villalarının içine de bir ev parası harcadığını kulaktan kulağa dolaşıyor.


Geçen yıl doğum öncesi, Gündeş'e Bodrum Rixos'ta iki aylığına suit kiralayan Zarrab, bu sezon kızları ve eşinin otelde kalmasına razı olmayınca, bu villayı almıştı.


Zarrab, villanın dekorasyonu için de kesenin ağzını sonuna kadar açmış ve tam 500 bin lira harcamışlar.

Zarrab Ailesi, dekorasyonuyla birlikte 1.4 milyon Euro'ya mal olan villalarında hafta sonunda sezonu açıp yeni evlerinin keyfini çıkarmışlar. Ebru Gündeş, Bodrum Regnum Escana Evleri'nden 1.2 milyon Euro'ya villa aldı (Takvim Gazetesi, 26 Mayıs 2012)


Uzun süredir Bodrum'da villa arayan Ebru Gündeş; istediği gibi bir evin reklamını gördü. Özel uçağına atlayan sanatçı, 1 milyon 200 bin euroluk villayı sadece yarım saat içerisinde alıp İstanbul'a döndü


Son dönemde yaptığı yatırımlar ve eşi Rıza Sarraf'ın kendisine aldığı pahalı hediyelerle gündemden düşmeyen Ebru Gündeş, yine evlendi! "Kızım Alara için tabii ki yatırım yapacağım" diyen ünlü sanatçının; bu seferki adresi Bodrum'du. 


Uzun süredir Ege'nin tatil cennetinde villa arayan Ebru Gündeş, hayalindeki evin reklamlarını görünce hemen harekete geçti. 


VİLLASI, KALE MANZARALI 


Eşinin kendisine tahsis ettiği özel uçağına atlayan güzel sanatçı, birkaç gün önce Bodrum'a gitti. Regnum Escana Evleri'ndeki villayı yakından gören Ebru Gündeş, hiç düşünmeden 1 milyon 200 bin euro ödedi. Alışverişini sadece yarım saat içerisinde tamamlayan ünlü şarkıcı, yine özel uçağıyla İstanbul'a döndü. 


ALMADIĞI BiR 'MARS' KALDI! 


İşadamı eşinin kendisine aldığı hediyelerin basında yer almasından rahatsız olan Ebru Gündeş, "Hesabını yaptık; Rıza bana Mars'ı da satın alacak" demişti. 


TATİL ADRESİ: BODRUM 


Gündeş ile Sarraf'ın yazı geçirecekleri Regnum Escana Evleri, Bodrum merkezde. Villalar, Bodrum Kalesi ve marina manzaralı. Ebru Gündeş, Swissotel Residence'ta yalısının tadilatının bitmesini bekliyor (Takvim Gazetesi, 27 Şubat 2012)


Yeni yalısının tadilatı bitmeyen Ebru Gündeş ve eşi Rıza Sarraf, Swissotel Residence'a yerleşti. Gündeş'in yeni yuvasında her şey ultra lüks.


Eşinin doğum hediyesi olarak aldığı Kanlıca'daki yalısına bir türlü yerleşemeyen Ebru Gündeş, Swiss Otel'in residancesine taşındı…Yalının bütün işleriyle yakından ilgilenen Gündeş ve 4 aylık kızı Alara'nın rahatını düşünen Rıza Sarraf, bütün ayrıntıları düşündü.


Şarkıcının boğaz manzaralı yeni yuvasında 24 saat sıkı güvenlik ve sağlık hizmetinin yanı sıra masaj, oda hizmeti gibi birçok özel ihtiyaç da karşılanıyor. Geçici olarak ultra lüks residence'da yaşayan Ebru Gündeş'in yalısına geçmek için sabırsızlandığını öğrenildi.Reza Zarrab, Ebru Gündeş'e Sapphire'den 3 milyon 750 bin TL'ye ofis satın aldı (Hürriyet Gazetesi, 29 Ocak 2012)


Eşi Ebru Gündeş'e Kanlıca'da yaklaşık 40 milyon dolar'a yalı alan Reza Zarrab, kızları Alara'nın dünyaya gelmesiyle hediyeleri ikiledi


Habershow sitesine göre, Zarrab, Ebru Gündeş için İstanbul Levent’teki Sapphire’den 3 milyon 750 bin TL’ye ofis dairesi satın aldı.Ebru Gündeş'e Azeri eşten Kanlıca'da 10 milyon dolarlık villa (Milliyet Gazetesi, 24 Temmuz 2011)


Ebru Gündeş, Azeri işadamı eşi Reza Zarrab'ın Kanlıca'dan aldığı 10 milyon dolarlık villada doğum yapacak. Gündeş, hamilelik sürecini Sezen Aksu'ya komşu villada geçirmeyi planlıyor...


Azeri işadamı Reza Zarrab, 6 aylık hamile eşi Ebru Gündeşe Kanlıcada 10 milyon dolarlık villa satın aldı.

Gündeş, Bodrum tatili sonrasında hamilelik sürecini Sezen Aksuya komşu villada geçirek.


Ebru Gündeş ve Rıza Zarrab, Kanlıca'da iki yalıyı tüp geçitle bağlıyor! Sapphire'de de ofis var (Sabah Gazetesi, 6 Nisan 2012)


Ebru Gündeş-Reza Zarrab çifti; Kanlıca'da iki yalı ile Sapphire'de ofis alıp toplam 30 milyon lira ödedi. Taşınma tarihi 1 Eylül.


3 MİLYON 750 BİN LİRA


Tadilat nedeniyle Swissotel'in rezidansında kalan Gündeş, iş adresini de değiştiriyor. Yıllardır Korukent'te iş yeri olan ünlü sanatçı, yeni ofisini Sapphire'de açacak. Zarrab, bir süre önce 3 milyon 750 bin lira ödeyerek eşine Sapphire'de ofis almıştı. 

 

TÜP GEÇİTLE BAĞLANACAK


Zarrab çiftinin Kanlıca'da aldığı yalılardan biri Osmanlı, diğeri Barok tarzında. İki yalı tüp geçitle birbirine bağlanacak.

 

YALILARIN ÖZELLİKLERİ


Rezza Zarrab'ın, eşi Ebru Gündeş'e doğum hediyesi olarak aldığı tarihi değeri olmayan iki komşu yalı farklı mimarilere sahip; sarı renkteki Barok, beyaz olan ise Osmanlı tarzında yapılmış. 


Osmanlı tarzındaki beyaz yalı net 350 metrekare; arkada da 165 metrekarelik bir bahçesi var. 


Barok tarzındaki diğer yalı ise net 320 metrekare alana sahip. İki arabalık açık otoparkı olan yalının arkasında da 150 metrekarelik bir bahçesi var.Ebru Gündeş'in bebeği ikiz yalısıyla geldi (SabahGazetesi, 13 Kasım 2011)


Bundan 20 gün önce kızı Alara'yı kucağına alan Ebru Gündeş'e eşi Rıza Sarraf'ın hediye olarak ne alacağı merakla bekleniyordu. İşadamı, magazincity'nin haberine göre; ünlü sanatçı için kesenin ağzını açtı.


Kandilli'de 40 milyon dolara iki yalı alan Rıza Sarraf, 750 metrekarelik yalılarının tadilatına başladı. Çift, 3 ay sonra ikiz yalılarına taşınacak.


Kızları Alara'nın doğumunun ardından Ebru Gündeş-Reza Zarrab çifti yeni bir hayata adım atıyor! Zarrabların hedefi; 1 Eylül'de yeni ev ve ofi slerine taşınmak. Zarrab'ın, eşi Gündeş'e doğum hediyesi olarak toplam 26 milyon liraya Kanlıca'da aldığı yan yana iki yalıda şu sıralar tadilat işlemleri sürüyor.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı