Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rönesans İnşaat

Kuruluşunu Rusya'da yapan bir Türk müteahhitlik şirketidir. Erman Ilıcak tarafından St. Petersburg kentinde 1993 yılından kurulmuştur.Rönesans İnşaat

Erman IlıcakRönesans İnşaat nasıl kuruldu, neler yapıyor?


Rönesans İnşaat; Erman Ilıcak tarafından St.Petersburg kentinde 1993 yılında kuruldu.  Dokuz ülkede müteahhitlik hizmeti veren firma,; alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, karma yapılar, ağır sanayi tesisleri, hafif üretim tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek üretim tesisleri ayrıca araba ve makine fabrikaları, devlet binaları ve santraller inşa ediyor. 


Rönesans İnşaat’ın aktif olarak çalıştığı ülkeler şöyle: Türkiye, Rusya, Türkmenistan, Ukrayna, Belarus, Avusturya, Azerbaycan, Libya, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika.

PORR AG'nin %10,22 oranında hissesini satın alan Rönesans İnşaat, altyapı inşaatları konusunda faaliyet göstermek üzere %50-50 oranında hissesini paylaştığı bir ortak şirket kurmuştur. 


Gayrimenkul yatırımlarına 2001 yılında başlamış ve 2006 yılında Rönesans Gayrimenkul A.Ş.’yi kurarak tüm gayrimenkul yatırımlarını tek çatı altında birleştirmiştir. Genelde Türkiye ve Rusya’da ticari gayrimenkul yatırımları yapan firma, Rusya ve Türkiye’de en büyük AVM, ofis ve karma iş merkezlerine sahiptir. 


Rönesans İnşaat, geliştirmekte olduğu arsaları dışında 13 adetini tamamlamış, 10 adet ise inşası devam eden varlığı bulunmaktadır. 2008 yılında dünyanın 3'üncü en büyük Alışveriş Merkezi Müteahhidi ve 18'inci en büyük Genel Yapı Müteahhidi olan şirket, ENR Top 225 Uluslararası Müteahhitler Listesi'nde yer alan Rönesans İnşaat 2011 yılında da Türkiye'nin ikinci, dünyanın ise 69'uncu en büyük uluslararası müteahhitlik firması olarak yer almıştır.

 Zeytinburnu'nda İstanbul Seaport adında bir projeyi hayata geçirmeye başlayan Rönesans İnşaat, bu proje kapsamında 652.000 m2'lik brüt inşaat alanına sahip. 25 milyon ziyaretçi potansiyelinin olacağı proje konusunda şirket oldukça iddialı.


Rönesans İnşaat, Rönesans Enerji ve Rönesans Gayrimenkul’ü 2008 yılında Rönesans Holding bünyesinde tek çatı altında toplamıştır. Genel merkezi Anakara’da olup, birçok ülkede taşeronları ile yaklaşık 24 binden fazla çalışanı mevcut.


Türkiye’de merkez ofisi yer alan Rönesans İnşaat’ın diğer ülkelerde yer alan ofisleri şu şekilde yer alıyor:

Ülke ofisleri: St.Petersburg, Moskova, Aşkabat, Kiev, Bakü, Viyana, Trablus, Riyad, Doha.

Büyük Operasyonlar: St.Petersburg, Moskova, Kiev, Aşkabat, Riyad, Mary, UFA, Varonezh, Krasnodar, Ulyanovsk, Nijni, Novgorod, Kaluga, Novorossisk, Volgograd, Sochi, Novosibirsk, Surgut, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Malatya, Samsun, Kahramanmaraş.


Erman Ilıcak kimdir? 


Rönesans İnşaat'ın kurucusu Erman Ilıcak hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!
Rönesans Holding bünyesinde yer alan şirketler hangileridir?


Rönesans Holding bünyesinde; Rönesans İnşaat, Rönesans Gayrimenkul, Rönesans Enerji ve İstanbul Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı ve Deniz Turizmi Tesisleri yer alıyor.


Rönesans İnşaat; 1993'te St. Petersburg'ta Erman Ilıcak tarafından kuruldu. ENR (Engineering News Record) tarafından 2010 yılı için yayınlanan 225 en büyük Uluslararası Müteahhitler Listesi'nde 75. sırada yer aldı.

Rönesans Gayrimenkul; 2001 yılında gayrimenkul sektörüne giriş yaptı. Bina yapımı konusunda uzmanlaştı. 2008 ve 2009 Rusya'da ve Türkiye'de bulunan tüm ticari gayrimenkul faaliyetleri Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. altında topladı.


Rönesans Enerji; 2007 yılında enerji sektörüne giriş yapan firma, 15 MW gücünde bir hidroelektrik santrali ve proje çalışmaları dışında yapımı devam eden yaklaşık 100 MW kapasiteli dört yeni hidroelektrik santral projesi bulunuyor.


İstanbul Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı ve Deniz Turizmi Tesisleri; Ataport Turizm Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat A.Ş., İstanbul Zeytinburnu'nda Milli Emlak Dairesi ile 49 yıllık bir sözleşme imzaladı. Zeytinburnu Kazlıçeşme Kruvaziyer Limanı ve Deniz Turizmi tesisi projesini bu sözleşme kapsamında yapacak. Projede; kruvaziyer limanı, marina, gümrüklü terminal binası, alışveriş merkezi, oteller, ofis ve apart dairelerin inşa edilmesi planlanıyor.


Rönesans İnşaat projeleri arasında neler var?


Ukrayna ve Rusya’da yer alan bazı projeleri;


1. AKTIO -Ukrayna

2. DEMIDOVA PLAZA -Rusya

3. EGGER -Rusya

4. IOFFE PHYSICO-TECHNICAL INSTITUTE –Rusya

5. Intel-Rusya

6. KALINOVKA COLD STORAGE –Ukrayna

7. KRONOSTAR FACTORY –Rusya

8. KUNTSOVA –Rusya

9. LENEXPO –Rusya

10. ST.PETERSBURG VILLA –Rusya


Türkiye’de yer alan bazı projeleri;


1. Palas Zekeriyaköy

2. Optimum Outlet

3. Rönesanas Ofis

4. İstanbul Kozzy

5. Gaziantep Sanko

6. Şirehan AVM