Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Rücu şartlı hibe nedir?

Taşınmaz malların tapu devir işlemleri bedelli ve bedelsiz bir şekilde yapılabiliyor. Peki, rücu şartlı hibe nedir?


Rücu şartlı hibe nedir?


Taşınmaz malların tapu devir işlemleri bedelli ve bedelsiz bir şekilde yapılabiliyor. Bedelli olarak yapılan devir işlemleri satış; bedelsiz olarak yapılan devir işlemleri ise hibe oluyor.


Tapu hibesi yapılabilmesi için bazı koşullar aranıyor. Kimi mal sahipleri hibe işleminde bulunamıyor. Örneğin reşit olmayan kişiler, zihinsel özürlüler, reşit olmuş ancak temyiz kudreti olmayanlar, kanuni temsilcilerinin izni olsa dahi bağış yapamıyor.


Vasiler; vesayeti altındaki kişinin malını bağışlayamaz. Veliler; velayeti altındaki küçüklerin malını bağışlayamaz. Küçük ve kısıtlılar kendilerine yapılan bağışı kabul edebilirler. Ancak veli ya da vasi, küçük veya kısıtlıyı bu bağışı kabulden men edebilir.


Hibeyi yapan kimse, bağışı kabul eden kimseye bir takım mükellefiyetler yükleyebilir. Bunlar bir şeyi yapma şeklinde olabileceği gibi bir şeyi yapmaktan kaçınma şeklinde de olabiliyor. Peki, rücu şartlı hibe nedir?


Rücu şartlı hibe;

Rücu şartı ile bağış; bağışı kabul edenin bağışı yapandan önce ölmesi halinde, mülkiyetin bağışı yapana geri dönmesine rücu şartı deniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com