Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ruhsat olmadan kazı izin belgesi verilebilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başbakanlık'a gönderilen "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" taslağına göre; ruhsat olmadan kazı izin belgesi verilebilecek..


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başbakanlık'a gönderilen "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" taslağına göre; belediyeler yöresel uygulamaların kullanılması için kendi yönetmeliklerini hazırlayabilecek, stüdyo dairelere izin verilmeyecek ayrıca baz istasyonları için ruhsat aranmayacak. 


Yönetmelikle, özellik arz eden yapılarda inşaat ruhsatı beklenmeden kazı izin belgesi verilebilecek. Ancak kazı sahasında kazık, istinat duvarı ve benzeri uygulamaların olması durumunda, bu yapıların projelerinin onaylanması ve ruhsatlandırılması zorunlu hale getirilecek. 


1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik taslağında düzenlemeler arasında, 1+0 stüdyo dairelerin bundan sonra imar projelerine dahil edilmemesi, yeni tip konut projelerinde en küçük dairenin 1 + 1 ve minimum 28 metrekare olarak tasarlanması da yer alıyor. Yönetmeliğin genel ilke ve esasları değiştirilmemek kaydıyla, il ve büyükşehir belediyelerinin kendi yönetmeliklerini hazırlamalarına ve bu sayede yöresel uygulama yapmalarına imkân tanınacak. 


Cumhuriyet