Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şaadet Temel

Şaadet Temel, 8 yaşında babasının çalıştığı şantiyelerde çivi toplayarak inşaat sektörüne girdi. Anka Yapı’yı ise 2001 yılında kurdu.


Şaadet Temel


Şaadet Temel kimdir?


Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanıdır.  1962 yılı Kayseri doğumlu olan Şaadet Temel, ilk ve ortaöğretimi Kayseri’de tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde lisans eğitimi aldı. İnşaat sektörüne, babası ile birlikte şantiyelerde girdiğini belirten Temel, ilk ticarete girişini www.emlakansiklopedisi.com ekibine şu şekilde anlattı:


8 yaşında babamın çalıştığı şantiyelerde çivi toplayarak inşaat işine girmiş oldum. Topladığım çivileri de babama satar, kendime harçlık yapardım. Böyle böyle inşaat işine çocuk yaşta girmiş oldum.


Temel soyadı nereden geliyor?


Çok eski zamanlardan beri ailesinin inşaat işi ile uğraştığını dile getiren Şaadet Temel, soyadlarının gelişini hakkında “Dedemin dedeleri de müteahhitlik, inşaat işleriyle uğraşırlarmış. Sürekli temel açtıkları için soyadı kanunu gelince “Temel” soyadını almışlar.” dedi.


Şaadet Temel ne tür işlerde bulundu?


Şaadet Temel, 1958 yılında babasının kurmuş olduğu Temel Kardeşler Müteahhitlik şirketinde iş hayatına başladı. 1986-1987 yıllarında İstanbul’da taahhüt işlerine giren Temel, 1992 yılında Temeller İnşaat’ı kurdu. Şaadet Temel 2001 yılında Anka Yapı’yı kurdu ve ilk inşaat işlerine Anka Yapı ile birlikte 2003 yılında başladı.


Anka Yapı projeleri hangileridir?


Soğanlık Projesi, Bey Evler 2023 Evleri, Ankaryum AVM, Ankaryum 1.Etap, Anka Sancak, Ankayapı Evleri, Kınalı Çağdaşkent 1, Göktürk Evleri, Ertuğrul Gazi Evleri, Metehan Sitesi, Buğrahan Sitesi, Bahadırhan Sitesi, Bilgehan Sitesi, Alperhan Sitesi, Yavuz Selim Sitesi, Alpaslan Sitesi, Oğuzkaan Sitesi, Kınalı Çağdaşkent, Turanhan Sitesi.


Şaadet Temel


Şaadet Temel, Anka Yapı projeleri ile ilgili neler söyledi?


2013 yılında ağırlıklı olarak Fikirtepe’de başlattığımız kentsel dönüşüm projemize ağırlık verdik. 75 bin metrekare alan üzerine yaklaşık 400 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projemiz, 170 bin metrekaresi toprak altında kapalı otopark yapmayı planladık. Geri kalan 230 bin metrekaresi ise konutlara, dükkanlara ve ofislere ayırdık.

Kadıköy’e yaklaşık 700 metre mesafede yer alan projemiz,  metrobüs durağına ve metroya 150 metre mesafede konumlandırıldı. Akıllı ev teknolojinin kullanıldığı Fikirtepe projemize ise EVİM KADIKÖY adını verdik. 
Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura