Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sadece işyeri kira geliri olanlar dikkat!

Sadece işyeri kira geliri olanlar dikkat! İşte sadece işyeri kira geliri olanların kira gelir vergisi rehberi..


Kira gelir vergisi, 2015 yılı içerisinde elde edilen kira gelirinin istisna sınırı aşması halinde ödeniyor. Vergide beyannamelerin 25 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor. Ödemeler ise 31 Mart'a kadar yapılıyor.


Ödenecen vergi borcu, bazı yöntemler ile düşürülebiliyor. Bu durum giderlere ve elde edilen gelire göre değişebiliyor.


Peki, 2015 yılında sadece işyeri kira gelirinizin olduğunu düşünelim. Nasıl vergilendirileceksiniz? Vergiyi ne zaman ödeyeceksiniz? Ne kadar vergi ödeyeceksiniz?


İşyeri kira geliri rehberi

2015 yılı içerisinde tahsil etmiş olduğu toplam işyeri kira geliri 29.000 TL üzeri olanlar beyanname vermek zorundadırlar.


Sadece işyeri kirası elde etse bile ticari, zirai veya mesleki kazancından dolayı mükellefiyeti bulunanlar bu sistemden yararlanamazlar.


Bir işyerine birden fazla kişinin ortak olması halinde ise bu işyerinden elde edilen kira gelirden her bir ortağın hissesine düşen kira gelirinin 29.000 TL tutarı aşması halinde ayrı ayrı beyanname vermek zorundadırlar.


İşyeri kirası elde edenler götürü veya gerçek gider yöntemini seçebilirler fakat götürü gider yöntemini seçen mükellefler 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemezler.


Götürü gider yöntemini seçenlerin işyeri kira gelirinden %25 oranında indirim uygulanır.


Kiraya verilen gayrimenkul elde ediliş tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin %5'i tutarında indirim sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkul için geçerli olup işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller bu indirimden yararlanamayacaktır.


Gerçek gider yöntemini seçen mükellefler yaptıkları giderlerle ilgili belgeleri 5 yıl boyunca saklamak ve istendiğinde ibraz etmek zorundadırlar.


Mükellefler 01/01/2015-31/12/2015 dönemine ait beyana tabi kira gelirini 2015 yılı mart ayının 1-25 inci günü akşamına kadar beyan etmek zorundadırlar.


İşyerlerini Basit Usul'e tabi mükelleflere kiraya verenlerin 01/01/2015-31/12/2015 tarihleri arasında elde ettikleri kira gelirleri 1.500TL yi geçiyorsa GMSİ-Kira Beyannamesi vermeleri gerekmektedir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com