Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sadık Özdemir

Sadık Özdemir 2004 yılında Mimart Yapı’yı kurdu ve birçok önemli projenin altına imzasını attı.Sadık Özdemir


Sadık Özdemir kimdir?


Sadık Özdemir, Mimart Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı'dır. 1992 yılından itibaren inşaat sektörü içinde olan Özdemir, 2004 yılında Mimart Yapı'yı kurmuştur.


Mimart Yapı'nın ilk projesi ise 2007 yılında Bahçeşehir'de hata geçirdikleri Armina Evleri'dir.


Sadık Özdemir, inşaat sektörü hakkında neler söylüyor?


Mimar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir, İnşaat sektörü hakkında şunları söyledi:

Şu an sektörde birçok proje üretiliyor ve inşaat kökenli olmayan diğer sektör firmaları da bu alana yönelmeye başladı. Doğru maliyet analizleri yapılmadan satış fiyatları ve kampanyalar ilan ediliyor. Bu da konut alacakların aklını karıştırıyor. İnsanların firmaları ve projeleri iyi değerlendirip ona göre karar vermelerinde yarar var.


Sadık Özdemir, altyapı ve ulaşım sorunları hakkında neler düşünüyor?


Sadık Özdemir, altyapı ve ulaşım sorunları ile ilgili olarak "Kentlerdeki merkezi alanları tarihi dokuyu ve şehircilik prensiplerine uygun olarak yeniden geliştirmek hem daha az maliyetle konut ihtiyacına cevap vermek, hem de günümüzün en büyük problemlerinden biri olan ulaşımı kolaylaştırmak demektir. Bu sayede yeşil alanlar korunacak, mevcut alt yapı ve ulaşım ağları da elden geçirilecek ve yenilenecektir” dedi.


Mimar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir sözlerine şöyle devam etti:

Kent merkezinde olmasa bile kente yakın noktalardaki lokasyonlar için yapılan planlama ile konut alanlarını daha verimli, insana yakışır bir şekilde kullanmak mümkün olacaktır.


Yeni yerleşim bölgelerinin imara açılmaması, şehir merkezlerinde mevcut yerleşkelerin tarihi dokuya uygun olarak geliştirilmesi yasalarla sağlanırsa İstanbul ve Bursa gibi tarihi şehir merkezlerinde bu çalışmayı yapabilirsek, tarihi mirası arka sokaklarda çürümekten kurtarırız.


Sadık Özdemir'in kentsel dönüşüm projesi ile ilgili öneriler neler oldu?


1- Uydu kent kurulması yerine kent merkezleri tercih edilmeli,

2- Devlet gereken düzenlemeleri gerçekleştirmeli,

3- Kent merkezlerindeki tarihi doku iyi planlanmalı ve kullanılmalı


Mimart Yapı neler yapmaktadır?


Mimart Yapı; 1992 yılında inşaat sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Toplu konut projelerinden otellere ve iş merkezlerine kadar birçok proje geliştirdi. 


Firma, inşaat taahhüt işleri üstlenmektedir. Ayrıca mimari proje tasarımları gerçekleştirmekte; peyzaj mimarisi, çevre düzenlemesi, mühendislik ve teknik müşavirlik hizmetleri vermektedir. 


Mimart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir’dir.


Mimart Yapı hangi projeleri hayata geçirdi?


1.Kelebekler Vadisi

2.Armada City

3.Armina Evleri


Mimart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı projeler hakkında neler söyledi?


Mimart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özdemir, projeleri hakkında şunları söyledi:

Bahçeşehir’de ilk ürettiğimiz ve 2007 yılında tamamladığımız Armina Evleri bizim için şu ana kadarki en favori projemiz. Bu proje bizim için çok önemli, çünkü bir sahife yeri tadında olan 4 katlı bloklardan oluşan ve 110 dönüm arazi üzerine kurulu 720 dairelik bir site. Düşünsenize şu an 30-40 dönüm araziye 700-800 daire yapıldı.


Armina Evleri’nde ise sadece 88 dönüm yeşil alan mevcut. Bu proje geniş yeşil alanları ve az katlı yerleşim planıyla İstanbul’da tercih edebilecek en iyi daire projeleri arasında yer alıyor. Tabi, böyle bir proje ürettikten sonra da yeni üreteceğimiz projeler Armina Evleri’nden daha iyi olmak zorunda. Bu nedenle Kelebekler Vadisi ve Armada City’de bu anlayışı ön plana çıkardık.


Mimart Yapı’nın iletişim bilgileri nedir?


Adres: Tekstilkent Koza Plaza B Blok Kat:19 N:71 Esenler/İSTANBUL

Tel: 0 (212) 438 28 58 Fax: 90 (212) 438 37 92

E-Posta: info@mimartyapi.com