Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sadullah Ergin kimdir? AK Parti Hatay / Antakya Adayı 2014

Adalet Bakanı. Sadullah Ergin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 03 Aralık 2013 tarihindeki AK Parti Grup Toplantısı’nda mevcut AK Partili başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yerine Antakya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. Sadullah Ergin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den sonra belediye başkan adayı ilan edilen ikinci bakan oldu.Sadullah Ergin kimdir? AK Parti Hatay / Antakya Adayı 2014
AK Parti Hatay / Antakya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin...Sadullah Ergin, kaç dönemdir milletvekilliği ve bakanlık yapıyor? 


2014 yerel seçimlerinde, Hatay'da ilk kez büyükşehir belediye başkanı da seçilecek. Ak Parti, bu seçime iddialı bir isimle, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile giriyor. 


Ergin, Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Ak Parti Kurucu üyelerinden olan Ergin, üç dönemdir milletvekili, iki dönemdir de Adalet Bakanı olarak görev yapıyor. Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den AK Parti'nin resmen belediye başkan adayı olarak açıkladığı ikinci kabine üyesi. Şahin de, AK Parti tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak açıklanmıştı. Sadullah Ergin hangi okullardan mezun oldu?


1964 yılında Antakya'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Antakya'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu.


Daha sonra 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Ergin, 1987 yılında mezun oldu. Sadullah Ergin’in kamu görevi ilk nerede başladı?


Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995'te istifa ederek serbest avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı. Sadullah Ergin, siyasete ne zaman girdi?


Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi oldu. 03 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde Hatay milletvekili olarak parlamentoya girdi. Üç dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 60. Cumhuriyet Hükümetinde Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükümetinde yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirilmiştir. Ergin, Evli ve 4 çocuk babasıdır.