Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Safiye Feyza Çinicioğlu kimdir?

İnşaat Mühendisi Safiye Feyza Çinicioğlu kimdir? Safiye Feyza Çinicioğlu, ne zamandan beri İMO bünyesinde hizmet veriyor?


Safiye Feyza Çinicioğlu, 1974`te Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünden lisans ve 1976`da İngiltere Sheffield Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü`nden yüksek lisans derecelerini almıştır. 1976-1982 yılları arasında, çalışmalarına sektörde İnşaat Mühendisi olarak devam etmiştir. 


1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde Geoteknik alanında doktora eğitimine başlamış ve 1986 yılında doktora derecesini almıştır. 1982-1993 yılları arasında Anadolu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde akademik çalışmalarına devam etmiş, 1987`de Yardımcı Doçent ve 1989`da Doçent olmuştur. 


1993 yılında İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü`ne geçmiş ve Geoteknik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1996 yılında Profesör unvanını almıştır. 2004–2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü yapan S. Feyza Çinicioğlu 1998-2007 yıllarında İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü - Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüş ve 2010 yılında tekrar bu görevi üstlenmiştir. Akademik hayatı süresince çeşitli araştırma ve uygulama projelerinde yürütücü veya çalışan olarak görev almış, bitmiş ve devam etmekte olan yüksek lisans ve doktora tezleri yönetmiştir. 


Başlıca araştırma konuları zemin davranışı, yumuşak zeminler üzerinde inşa edilen dolgular ve zemin-temel etkileşimidir. Bu perspektif içerisinde ağırlıklı olarak yeni teorik yöntemlerin ve tasarım yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslar arası yayını bulunmaktadır. Ulusal ve uluslar arası çeşitli mesleki kuruluşun üyesidir. 


Feyza Çinicioğlu 2004`den bu yana Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığı Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği`nin Başkanlık görevini 2011`de üstlenmiştir ve halen bu görevi yürütmeye devam etmektedir. 


Feyza Çinicioğlu 2016 yılından bu yana İMO Geoteknik Kurul`da kurul üyesi olarak da yer almaktadır.