Sahrayıcedit Mahallesi - Kadıköy

Sahrayıcedit, İstanbul ilinin Kadıköy ilçesinin bir mahallesidir. Sahrayıcedit, yüzde 90’ı Erenköy Mahallesi’nden ve yüzde 10 Merdivenköy Mahallesi’nden alınarak 31 Ekim 1983’te mahalle olarak kuruldu.


Sahrayıcedit Mahallesi - Kadıköy
Sahrayıcedit Mahallesi


Sahrayıcedit neresidir?Kadıköy ilçesine bağlı bir mahalledir. Güney ve Güneydoğusunda 19 Mayıs, Güneybatısında Erenköy, Batı ve Güneybatısında Merpenköy, Kuzeyinde ise Yenisahra ve Barbaros mahalleleri vardır. E-5 Karayolu mahallenin kuzeyinden geçer.


Sahrayıcedit Mahallesi'nin, %90'ı Erenköy Mahallesi'nden, %10'u Merpenköy Mahallesi'nden ayrılan coğrafi alan üzerine, 31 Ekim 1983 tarihinde, 10.500 nüfuslu, %90'ı tek katlı bahçeli evlerde yaşayan insanlardan oluşmuş bir semttir.


Sahrayıcedit’in idari yapısı nedir?İl İdare kurulunun, 26 Ekim 1983 tarih ve 1983/446 sayılı ve 1983/85 numaralı kararının, 31 Ekim 1983 tarihinde Valilikçe onaylanmasıyla kurulmuştur.


Sahrayıcedit Mahallesi'nin muhtarı olan "Şadan Batok", 25 Mart 1984 tarihinde yapılan ilk mahalli seçimlerde, seçmenlerin %82'sinin oyunu alarak, Sahrayıcedit Mahallesinin, ilk muhtarı oldu. 25 Mart 1984, 26 Mart 1989, 27 Mart 1994, 18 Nisan 1999, 28 Mart 2003 ve 29 Mart 2009 Mahalli seçimlerinde geçerli oyların %80’i aşan oy oranları ile, altı dönem üstüste, muhtar seçildi. 26 Mayıs 2011 tarihinde vefatına dek bu görevi sürdürdü.

12 Haziran 2011'de yapılan seçim sonrası muhtar olarak Seval Özkan seçildi.Sahrayıcedit’in genel özellikleri nelerdir?Sahrayıcedit Mahalle Muhtarlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiler şöyle; 


“Daha önceleri kireç ocakları ile kaplı olan kırsal alanın komşu Merpenköy’deki yoğunlaşmayı takiben 19.yy’ın ilk yarısında iskan edilmeye başladığı sanılmaktadır. 1877’de İstanbul belediye sınırları içinde yeni muhtarlıklar kurulurken, Erenköy ve Sahrayıcedit semtlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan yeni mahallenin adı Sahrayıcedit olmuş, daha sonra 1930’da Kadıköy ilçesinin kurulması sırasında Sahrayıcedit mahallesi yeni oluşturulan Erenköy Bucağına bağlanmıştır. 1934 tarihli şehir rehberinde Yelkenli Değirmen Sokağı ile İçerenköy–Üsküdar yolu arasında uzanan dar üçgeni kapsayan Sahrayıcedit mahallesi, yer isimlerinin Türkçeleşmesi ile birlikte Yenisahra adını aldı.


1950’lerde E-5 karayolunun geçmesi ile yol çevresinde başlayan yoğunlaşmadan Sahrayıcedit Mahallesi de etkilendi; ancak mahalle o dönemlerde hala Kadıköy yakasının az nüfuslu yerleri arasındaydı. 1965 Erenköy ve Kızıltoprak bucaklarının ayrılarak ayrı ayrı mahalleler kurulması sırasında Sahrayıcedit tekrar Erenköy Mahallesi’ne 1974’te doğrudan Kadıköy ilçesine bağlandı. Genişleyen mahalle 1984’te iki ayrı mahalleye ayrıldı. Mahalle, 1972’de Kızıltoprak-Bostancı Bölgeleme imar Planı’nın onaylaması ve 1973’te Boğaziçi Köprüsü’nün açılmasını takiben Büyük bir gelişme gösterdi. Burada büyük bloklar halinde modern konut siteleri oluşmaya başladı.


Bugün Sahrayıcedit Mahallesi gecekondulaşmanın az olduğu, buna karşılık çok katlı binaların, sitelerin, oldukça lüks konutların oluşturduğu modern bir yerleşim bölgesidir. E-5 Karayolu boyunca gelişen ticaret merkezleri, Metro, Carrefour gibi büyük alışveriş merkezlerinin yakınlığı, bölgeyi daha da canlı hale getirmiştir. Atatürk Caddesi, Bayar Caddesi, İnönü Caddesi gibi 3 ana caddeye sahiptir. Bu caddeler kısa sürede bankaların, döviz şirketlerinin, restoranların, mobilya firmalarının ve seçkin firmaların gözdesi olmuştur.


Sahrayıcedit mahallesinde emniyet müdürlüğünün olması sebebi ile güvenlik açısından, E-5, TEM karayolu ve minibüs yolunun buraya bağlantılı olması sebebiyle ulaşım açısından, birçok işyerinin, seçkin mağazaların burada olması daha çok konut anlamında ailelerin tercih ettiği 1980 Nüfus Sayımına göre 12.828 kişi günümüzde son sayımda ise 33.678 kişidir.”Sahrayıcedit Mahallesi’nin posta kodu nedir? Sahrayıcedit Mahallesi posta kodu şöyledir: 34734Sahrayıcedit Mahalle Muhtarlığı iletişim bilgisi nedir?Muhtar: Seval Özkan 


Adres: Sahrayıcedit Mahallesi Cebesoy Sk. No:2 Kadıköy / İstanbul


Telefon: 0216 385 51 00 / 0216 385 61 11


Fax: 0216 385 25 89 


E.Posta ozkanseval@yahoo.com 


Web Adresi: www.sahrayiceditmahallesi.comFacebookta Paylaş Tweetle

Etiketler:

Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır?

Aile konutu paylaşımıAile konutu ve ev eşyalarını talep şartları nelerdir? Aile konutu, mal rejimlerine göre nasıl paylaştırılır? Evliliğin iptali veya boşanma halinde aile konutu nasıl paylaşılır? Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır? İşte cevapları...

Aile konutu nasıl haczedilebilir?

Aile konutu ve hacizAile konutu haczedilebilir mi? Aile konutuna haciz uygulanmaması için ne yapmak lazım, Aile konutu hangi durumlarda haczedilebilir? Aile konutu nasıl haczedilebilir? İşte cevaplar...

EkBa Holding; Bodrum’da Selen Vadi Konakları’nı inşa eden firma

Ekba Holding  Ekşioğlu ailelerinin kurmuş olduğu firma olan Ekba Holding ,Bodrum Güllük’te Selen Vadi Konakları’nı inşa ederken İstanbul’da Emniyet Müdürlüğü binaları, Anafen Dershaneleri, orduevlerinin restorasyonu, Beyaz Rusya’da konut ve otel inşaatı gibi projeleri gerçekleştirmiştir. Ekba Holding, savunma-bilişim güvenliği ve dış ticaret alanlarında faaliyet göstermektedir.

DOME Mimarlık iletişim bilgileri nedir?

DOME MimarlıkMurat Yılmaz tarafından 1997 yılında, doğa ile uyumlu mekanlar tasarlamak amacı ile kuruldu. 2009 yılından itibaren de uluslararası hizmet vermek adına DOME&Partners adı altında Maslak’ta hizmet vermektedir.