Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Salih Koca kimdir?

Meslek hayatına Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde çeşitli büyük ölçekli fabrika inşaatları yapımıyla başlayan İnşaat Mühendisi Salih Koca kimdir?


Salih Koca, 1972 Göksun doğumlu. Salih Koca, Anadolu Lisesinin ardından 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 


1998 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Anabilim dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Özellikle çelik yapı konusunda uzman olan Salih KOCA, meslek hayatına Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde çeşitli büyük ölçekli fabrika inşaatları yapımıyla başladı. 


Mühendis olarak çelik yapı ve betonarme inşaat projeleri teknik uygulama sorumluluğu ve şantiye şefliği yaptı. Çeşitli sanayi tesislerinin projelendirilmesi ve üretim tesislerinin kuruculuğunun ardından özel bir şirkette fabrika müdürü olarak yöneticilik kariyerine başladı. 


Siyasete atılmasıyla birlikte aktif üst düzey yöneticilik kariyerine ara veren Salih KOCA, Esteknik Mühendislik şirketi kurucusu ve sahibi olarak Eskişehir’de inşaat sektöründe ticari faaliyetlerde bulundu. 


Sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve yöneticilik yapan Salih KOCA, AK PARTİ’nin kuruluşundan itibaren Eskişehir İl Teşkilatında çeşitli görevler aldı; 


- 2003-2005 Ekonomik İşler Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı,

- 2005-2006 Yerel Yönetimler Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı,

- 2006-2008 Seçim İşleri Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı,

- 2008 Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı,

- 2006-2009 İl Sekreterliği,

- 2007 seçimlerinde Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulundu.


2008 yılında AK PARTİ Eskişehir İl Başkanlığı görevini üstlenen Salih KOCA, 2009 yılında AK PARTİ 3. Olağan İl Kongresinde Eskişehir İl Başkanlığına seçildi ve 15 Ocak 2011 tarihinde Milletvekili aday adaylığı için AK PARTİ Eskişehir İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Halen 24.dönem Ak Parti Eskisehir Milletvekili olan Salih KOCA, Plan Butce Komisyon uyesi olup Ak Parti grup Yönetim kurulu uyesi ve Slovenya Dostluk Grubu Baskanlıgı görevlerini de yürütmektedir. 


İngilizce ve az düzeyde Almanca bilen Salih KOCA evli ve 3 çocuk babasıdır.