Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Salih Zeki Pekin (Mimar) kimdir?

MATU Mimarlık’ın kurucusudur. Salih Zeki Pekin, İzmir Balçova’daki su oyunları parkının ve şehirdeki pek çok eserin mimarıdır.Salih Zeki Pekin (Mimar) kimdir?
Mimar Salih Zeki Pekin
Salih Zeki Pekin, MATU Mimarlık’ı kimlerle kurdu?1945'te İzmir'de doğdu. 1970 yılında Ecole Spéciale d'Architecture'den mezun olduktan sonra bir süre Paris'te çalıştı. 1975'te Erbil Coşkuner ve Mustafa Kavadarlı ile MATU Mimarlık Bürosu’nu kurdu. Çeşitli yarışmalarda aldığı ödüllerin yanı sıra, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde dersler vermiştir. Halen MATU Mimarlık bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.Salih Zeki Pekin, MATU Mimarlık’ı nasıl ifade ediyor? Firmanın internet sitesindeki cümleler şöyle; 


"MATU ORGANİZASYON A.Ş. 1980 yılında kuruldu. 1975 yılında Salih Z. PEKİN tarafından kurulmuş olan MATU Mimarlık Bürosu'nun devamıdır. Yapı üretimi sürecinde, kent planlama, mimari tasarım, kalite denetimi, üretimin organizasyonu, yatırımın örgütlenmesi alanlarında hizmet vermektedir. Mimarlık, Araştırma, Tasarım, Uygulama eylemlerinin birbirini tamamlayan özelliği MATU'nun kuruluş ve çalışma amacını oluşturmaktadır. 


Daha başka bir deyişle, mimar ya da bir mimarlık kuruluşunun yapı üretim sürecinin her aşamasında görev ve sorumluluk almakta olduğunu ifade etmektedir. Kent planlamasından, tiyatro dekoruna, hastane donatımından mobilya dizaynına kadar çok geniş bir yelpaze içerisinde rol alabilen mimar, kent arazisinin kullanımı kararında olduğu kadar, yatırım fikrinin oluşmasında, girişimin örgütlenmesinde başvurulan bir meslek adamıdır. Sonuçta bir yatırımın başlangıcından sonuna kadar yapı ve çevresi ile ilgili mekansal organizasyonu oluşturan mimarın görevi kullanıcı tepkilerinin ölçülmesi ile son bulmaktadır. Bu denli geniş bir eylem alanı olan mimarın mesleğini, çok yönlü uygulama yelpazesi içerisinde diğer mesleki disiplinlerle sık sık bir arada ve eşgüdümlü çalışma ile yürütmesi zorunluluğu MATU MİMARLIK A.Ş.nin kurulması fikrini doğurmuşturSalih Zeki Pekin’in mimarlık felsefesi nedir?İşte Pekin’in ifadeleri; “İnsan yaşamının içinde yeraldığı mekanları ve çevreyi, halkın sağlığı ve güvenliği doğrultusunda en elverişli yaşam koşullarını sağlamanın, insanların yaşam ortamının mekan, form ve tarihsel içeriği açısından adil ve sürdürülebilir kalkınmasına, refahına ve kültürel ifadesine katkı koymak üzere tekniğin ve sanatın gereklerine göre tasarlamanın ve tasarımımın uygulanmasını denetlemenin, yatırımın başarısı için uğraş vermenin, sürekli ve çağdaş mesleki yetkinliğe sahip olmanın, mesleğimin temel nitelikleri olduğuna inanarak meslek yaşamımı sürdürüyorum.


Mimarın toplumun sadece bir adım önünde olmasına indığımdan çağdaşlığı abartmadan, toplumun gelenek ve göreneklerinden kopmadan tasarlamaya çalışıyorum. Kentle insan, insanla mekan ilişkilerinin diyalektiğini yapıtlarıma yansıtma gayreti içindeyim. Mimarın yapı üretim sürecinde her aşamasında görev ve sorumluluk alması gerektiğine inanarak davranıyorum. Kent planlamasından, tiyatro dekoruna, iş merkezinden, mobilya dizaynına kadar çok geniş bir yelpaze içerisinde rol almak, kent arazisinin kullanımı kararında olduğu kadar, yatırım fikrinin oluşmasında, girişimin örgütlenmesinde başvurulan bir meslek adamı olmak temel eksenim.


Bu çeşitlilik, her projenin kendine özgün koşullarını belirlemek, çözmek, gerçekletirmek, kendini sürekli yenilemek, o kutsal 1 adım ileride olma boyutunu aşmamak.... Müşterilerimi eğitmek, onlara geleceği göstermek... Üslupsuzluğun üslup olduğunu, tasarımlarımın denetimimden yoksun bırakılması durumunda başarısız olduklarını yaşayarak öğrendim. Denetimimi reddedenlerin işlerini reddediyorum.


Yaşamımın mesleğimin çevresinde kurgulanmasından kıvanç duyuyorum. Mimarlık mesleğinin evrensel meslek kuralları ve davranış ilkeleri içinde yürütülmesinin mimarlığa ve insanlığın geleceğine katkısının büyük olacağına inanıyorum. İşverenimin vekili olarak hareket etmek temel bir kavrayışım.”Salih Zeki Pekin’in öne çıkan projesi Su Oyunları Parkı’nın mimari özellikleri neler?


Salih Zeki Pekin (Mimar) kimdir?
İzmir Balçova Termal tesisleri içerisinde 18.000 m2 arazi üzerinde mevcut yüzme havuzları ile bağlantılı olacak şekilde adı “Aqua City” konulan su oyunları parkı projeleri ve detayları ihale dosyaları hazırlanmış inşaatı sürecinde kontrollüğü üstlenilmiştir. Tesiste yer alan 22 adet değişik tipte kaydırak 2 ayrı (atlama kulesi + düşme havuzu) gurup olarak tasarlanmıştır. Kaydıraklar dışında, rafting parkuru (dere) mağara, dans eden fıskiyeler, şelaleli kayalık tepe, labirent, tırmanma halatı, ip köprü, amfi-tiyatro, fast-food restoranlar, revir, güvenlik bölümü, gözetleme kulesi, şekerci, dondurmacı, dürümcü kioskları, personel soyunma-dinlenme ve yönetim bölümleri yer almaktadır. Tesisin projelerine Ekim 2003’te başlanmış, ihalesi Mayıs 2004’te yapılmış, yer teslimi Ağustos 2004’te yapılan inşaat 25 Haziran 2005’te işletmeye alınmıştır.Salih Zeki Pekin ve MATU Mimarlık projelerinden bazıları neler?BOOMERANG İSTANBUL - İstanbul , Fikirtepe  -Teklif Projesi 2012


FİKİRTEPE ERDEMLERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM 1 - İstanbul , Fikirtepe  -Teklif Projesi 2012 // konut // ticari // planlama


FİKİRTEPE ERDEMLERDE KENTSEL PLANLAMA PROJESİ -  İstanbul , Fikirtepe  -Teklif Projesi 2012 // konut


ÇAMLICA TEPESİ RADYO VE TV KULESİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI - İstanbul , Çamlıca  -yarışma projesi 2011 // yarışmalar // planlama // kültürel // turizm


ŞİŞLİ LİSESİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI - İstanbul , şişli  -yarışma projesi 2011 // eğitim // yarışmalar


ARIM APARTMANI - İstanbul , Fenerbahçe  -Teklif Projesi 2011 // konut


SELİMİYE'DE BUTİK OTEL - Muğla , Marmaris  -Uygulama Projesi devam ediyor 2011 // turizm


GARANTİ BANKASI MİMAR KEMALETTİN ŞUBESİ - 2. PROJE İzmir , Konak  -Teklif Projesi 2010 // yönetim


EKOKENT ALTINVADİ KONUTLARI - İzmir , Narlıdere  -Teklif Projesi 2010 // konut


DENİZLİ OTOMOBİL ÇARŞISI - Denizli ,   -Teklif Projesi 2009 // ticari


YAYA ÜST GEÇİTLERİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI 3 


FATİH MİLLET CADDESİ FINDIKZADE MEVKİİ - İstanbul , Zeytinburnu  -FINDIKZADE -1. Ödül 2009 // ulaşım // yarışmalar


YAYA ÜST GEÇİTLERİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI 2 - ZEYTİNBURNU D100 KARAYOLU, 

TOPKAPI MEVKİİ İstanbul , Zeytinburnu  -ZEYTİNBURNU-TOPKAPI 2009 // ulaşım // yarışmalar


YAYA ÜST GEÇİTLERİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI 1 - KADIKÖY D100 KARAYOLU, GÖZTEPE 

MEVKİİ İstanbul , Kadıköy  -KADIKÖY-GÖZTEPE 2009 // yarışmalar // ulaşımSalih Zeki Pekin ve MATU Mimarlık iletişim bilgileri neler?Matu İzmir


Adres: Cumhuriyet Bulvarı Sevil 1 İş Merkezi No:300 k:6 d:608  35220 Alsancak İzmir | Türkiye


Telefon: +.90.232.421.44.18 


              +90.232.422.10. 09 


Fax: +.90.232.422.62.70


E-Posta: matu@matu.com.trMatu İstanbul


Adres: Müeyyedzade mah. Arapoğlan sok. Serçe çıkmazı no:2 34425 Karaköy | Beyoğlu İstanbul | Türkiye


Telefon: +.90.212.251.49.01


E-Posta: matumimarlik@gmail.comMatu Paris


Adres: matu paris contact office LEA invent 5bis rue St-Paul 75004 Paris / France


Telefon: +.33.(0)9.50.77.94.92


+.33.(0)1.42.74.22.82


Web: www.leainvent.com


Web Adresi: www.matu.com.tr