Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Salyazı Havalimanı 1,5 yılda tamamlanacak!

Gümüşhane ve Bayburt arasında hayata geçirilen Salyazı Havalimanı için çalışmalar hızla sürüyor. Salyazı Havalimanı'nın 1,5 yılda tamamlanması planlanıyor...


Gümüşhane ve Bayburt arasında hayata geçirilen Salyazı Havalimanı için çalışmalar hızla sürüyor. 13 Haziran'da temeli atılan Salyazı Havalimanı'nın kısa sürede açılması hedefleniyor. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı için çalışmalar hızlandı. 


Gümüşhane Valisi Okay Memiş, inşaatta incelemelerde bulundu. Çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Memiş, "Yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğündeki alan dolguyla havalimanı pistine hazır hale getiriliyor" dedi.


Hürriyet'te yer alan habere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projesi hazırlanan Salyazı Havalimanı'nı Gümüşhane'ye 67, Bayburt'a ise 47 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Projenin 1,5 yılda tamamlanması planlanıyor.


Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Gümüşhane Valisi Okay Memiş,  "Memnuniyetle görüyoruz ki ilgili firma çalışmalarına hızla devam ediyor. Yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğündeki alan, dolguyla havalimanı pistine hazır hale getiriliyor. Çok önemli bir çalışma. Pistin uzunluğu 3 kilometreyi geçecek. 45 metre genişliğinde, yan yollarıyla birlikte 60 metreyi bulacak bir genişliğe sahip olacak. Büyük uçakların dahi inebileceği, uluslararası bir havalimanı inşaatı ve bu bölgeye hitap eden stratejik bir havalimanı olacak" dedi.


Konuşmalarına şu şekilde devam eden Vali Memiş, "Bu alanda mania hattı ve coğrafi şartlar açısından Karadeniz sahilinde pus veya sis gibi olaylar olmayacak. Sahil şeridine yaşanabilecek olumsuz hava durumlarından dolayı oralara inemeyecek uçakların da ilk seçeneği Gümüşhane-Bayburt Havalimanı olacak. Zigana Tüneli yapıldığında Erzurum ve Erzincan gibi illere nazaran sahile en yakın havalimanı burası olacak" diye konuştu.


Ülkede 'ekonomik kriz yaşanılıyor' denilmesine rağmen Gümüşhane-Bayburt Havalimanı projesi inşaatının devam etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Memiş, "Bu negatif algıyı toplumsal olarak bertaraf etmemiz gerekiyor. Şu anda insanlar bu havalimanı inşaatında çalışıyor. Bu ülkenin üretimine katkıda bulunacak, bu bölgede istihdam yaratacak çok önemli bir proje hayata geçiyor" dedi.
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı