Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Samatya - Fatih - İstanbul

Fatih ilçesine bağlı olan Samatya’da tarihi ahşap evler dikkat çekerken, bölgede yer alan daireler ortalama 150 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


Samatya - Fatih - İstanbul


Samatya nerede?


Samatya; İstanbul Avrupa Yakasındadır. Fatih ilçesine bağlıdır.  Kocamustafapaşa mahallesinin bir bölümünü kapsayan semtin batısında Yedikule vardır. 


Semt adını; Yunanca kumlu anlamına gelen Ψαμάθιον (Psamatyon) sözcüğünden alır. 


Bölgede yakın zamanlara kadar Ermeni kökenli vatandaşlar yaşamaktadır. Samatya sınırları içinde Sulu Manastır olarak anılan Surp Kevork Kilisesi bulunmaktadır. Bunun dışında Hristos Analipsis ve Ayios Menas Rum kiliseleri de semtteki diğer gayrimüslim ibadet yerleridir.


İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne de bölge sınırları içindedir. Samatya’da tarihi çarşı ve balıkçılar çarşısı meşhurdur. 


Büyük ölçüde korumayı başardığı tarihî dokusu nedeniyle film ve dizi yapımcılarının en gözde mekânlarından biri olan Samatya’da yaşayan gayrimüslim nüfus İstanbul'un daha başka merkezlerine taşınarak semtten ayrılmış ve semtin nüfus profili ülkenin doğudan gelen iç göçlerle büyük ölçüde değişmiştir.


Samatya tarihi yapıları hangileridir?


-Altın Kapı (Porta Aurea) n Surp Kevork Kilisesi (Sulu Manastır) n Abdi çelebi Camii n Ağa Hamamı

-Ayios Yeoryios Kiparissas Kilisesi 

-Ayios Minas Kilisesi 

-Ayios Nikolaos Rum Kilisesi 

-Surp Anarad Higutyun Ermeni Katolik Kilisesi 

-Mirza Baba Tekkesi n Arapkapısı Mescidi ve Tekkesi

-Ayios Konstantinos Ayia Eleni Rum Ortadoks Kilisesi 

-Studios Manastırı (İmrahor Camii) 

-Yağmalanan Manastır 

-Sancaktar Hayreddin Mescidi ve Tekkesi

-Balık Müzesi


Samatyalı ünlüler kimlerdir?


Gençlik ve çocukluklarında Samatya’da yaşamış olan ünlüler şöyle: Cem Yılmaz, Uğur Dündar, Fatma Girik ve Aydın Boysan.


Samatya’da yer alan restoranlar hangileridir?


Samatya’da bulunan restoranlardan bazıları şöyle: Ali Haydar, Antik Balık Restoran, Babanın Yeri, Çapana Balık, Çebi Restoran, Develi Kebap, Forsa Balık, Kuleli Meyhanesi, Samatya Balık Evi, Küçük Paris, Samatya Park, Sedir Restoran.


Samatya’da konut fiyatları kaç TL?


Fatih ilçesinde yer alan Samatya’da satılık daireler 2013 yılı itibari ile ortalama olarak 150 bin TL’den başladı. Kiralık daireler de 800 TL’den 1.500 TL’ye kadar çıkmaktadır.


Turizm Araştırmaları Derneği, Samatya’da neler yapıyor?


Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), canlandırma modelini uygulamaya koyduğu Samatya"yı, İstanbul’un kültürel turizmi için yeni bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. TURAD Başkanı Bahattin Yücel, œBu projeyi geliştirirken bizim için önemli olan iki ana konu vardı: Birincisi; kültür turizmini desteklemek, ikincisi, tarihi unutulmuş bölgelerin canlandırılması dedi. Semti yerli ve yabancı turistler için ilgi odağı haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Yücel, esnafa ˜hizmet iyileştirme eğitimleri" verildiğini, Samatya’yı tanıtan bölgedeki otellerde ve turizm bürolarında dağıtımı yapılacak bir kitap yayınladıklarını ve semti tanıtan bir internet sitesinin hizmete gireceğini anlattı.


Samatya’ya nasıl gidilir?


Karayolundan kendi aracınızla gitmek istediğiniz takdirde sahilden Yenikapı-Bakırköy güzergahını kullanabilirsiniz. Tren ile Sirkeci-Halkalı hattı Samatya’dan geçmektedir. Bunun dışında Samatya’ya giden bazı İETT hatları şunlardır: 80 Yedikule – Eminönü, 80B Yedikule – Beyazıt, 80T Yedikule – Taksim, 81Yeşilköy – Eminönü, 96T Atatürk Havaalanı – Taksim.