Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sancaktepe Metrosu

Sancaktepe’yi Ümraniye, Altunizade ve Üsküdar’a bağlayacak; İstanbul’un Anadolu yakasının ikinci metro projesidir. 2015’te bitirilmesi planlanan metro için ihale 2011’in Eylül ayında yapıldı, ilk kazma 2013 yılının Şubat ayında vuruldu.


SancaktepeSancaktepe nerededir?


Sancaktepe; İstanbul Anadolu yakasında yer almaktadır. Çekmeköy, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri ile komşu olup, 18 mahalleden ve 1 köyden oluşmuştur. Samandıra, Sarıgazi ve Yenidoğan beldelerinin birleştirilmesi ile Sancaktepe İlçesi kurulmuştur. Merkezi bir lokasyon olan Sancaktepe, Sabiha Gökçen Havalimanına, TEM-Kartal otoyolu bağlantı yolları ile konumsal önemi artan bir ilçedir.


Sancaktepe

Damatris Yazlık Sarayı


Sancaktepe’de yer alan önemli yapılar hangileridir?


Bizans Döneminde inşa edilen Damatris Yazlık Sarayı, Sancaktepe’de yapılan ilk yapılara örnektir.  Bunların dışında inşa edilen önemli yapılar şunlardır:


-Abdurrahman Gazi Türbesi

-Arap Hekim Cami

-Sarı Kadın Mehmet Efendi Türbesi

-Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Türbesi

-Şevknihal Usta Çeşmesi

-Sarıgazi Köyü Kuyusu

-Üçüncü Kadın Çeşmesi

-Paşaköy Rum Mağarası


Sancaktepe


Sancaktepe Metro hattının özellikleri nedir?


Sancaktepe ile Üsküdar arasındaki mesafeyi 24 dakikaya indireceği açıklanan Sancaktepe Metro hattı, 38 ayda tamamlanacak.  2013 yılında ilk kazması vurulan metro hattı ile Sancaktepe’den Üsküdar’a gidiş 24 dakikada olacak. Bunun yanı sıra Sancaktepe’den Kartal’a 59 dakika, Yenikapı’ya 36 dakika, Taksim’e 44 dakika, Hacıosman’a 68 dakika, Atatürk Havalimanı’na 68 dakika ve Olimpiyat Stadı’na 78 dakika da gidilebilecek. 22 kilometre uzunluğunu bulacak olan metro hattı, 16 istasyondan oluşacak. Sancaktepe Metrosu’nda 55 bin yolcunun taşınması planlanırken, söz konusu hattın durakları şu şekilde açıklandı: Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mah, Çakmak, Ihlamur Kuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konut, Çekmeköy, Sancaktepe.


Üsküdar-Sancaktepe Metro hattının yapımı için ihale açan İstanbul büyükşehir Belediyesi’ne en düşük teklifi 563 milyon 899 bin 995 Euro ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş verdi. İnşaatı devam eden Metro hattının 2015 yılında tamamlanması planlanırken, Sancaktepe’ye metronun gelmesi ile lokasyon konut sektöründe oldukça gelişme gösterdi.


Sancaktepe Metro hattının konut sektörüne etkileri ne oldu?


Sancaktepe’ye yapılan Metro ile konut sektörü oldukça yükseldi. Sancaktepe’de yer alan evlerin fiyatlarında artışlar yaşanırken birçok sosyal olanaklarda hayata geçirildi. Sancaktepe’nin gelişimine de katkısı olan Metro hattının, Sancaktepe’ye sağladığı olanaklar arasında Saint Joseph Küçük Prens, Bilfen, Alev Okulları gibi özel okulların şube açması ve yapılan özel, devlet hastaneleri yer aldı. Bunun dışında bölgede yapılan alışveriş merkezlerinin artması ve konut projelerinin inşa edilmesi ile Sancaktepe’de artan bir nüfus gözlendi.


Bölgede yer alan konutların fiyatlarında; yüzde 25’lik bir artış meydana geldi. Bölgede 400 liraya kiralanan dairelerin Sancaktepe Metro hattının yapımından sonra 600 liraya yükseldiğini belirten bölgedeki emlakçılar, satışta olan konutlarında aynı oranda fiyat artışı olduğunu belirtti.


Sancaktepe’de yapılan markalı konut projeleri hangileridir?


1. Dore Life Evleri

2. Mahal Sancaktepe

3. Rings İstanbul

4. Sancaktepe 216 Evleri

5. Sinpaş Lagün Evleri

6. Eviya Sancaktepe

7. Sarı Evler

8. Kelebekia Evleri

9. Aqua 2010 Evleri

10. Merit Life


Sancaktepe


Dore Life Evleri’nin özellikleri nedir?


AC Yapı’nın Sancaktepe’de 17 bin metrekarelik alana inşa ettiği Dore Life Evleri, 9 katlı 17 blok şeklinde tasarlandı. 1+1’den 4+1’e kadar daire tiplerini, konut alıcılarına sunan AC Yapı, Dore Life 'ta; sinema odaları, basketbol sahası, yüzme havuzu, mini kütüphane, dart ve bilardo salonu, masa tenisi, oyun salonu ve restoran hizmeti sunuyor. Projede yer alan daireler 2013 Şubat ayında 190 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


Sancaktepe


Mahal Sancaktepe’de konut satış fiyatları ne kadar?


15 bin 640 metrekare alan üzerinde 9 katlı 6 blok halinde tasarlanan Mahal Sancaktepe Evleri’ni Denge Yapı hayata geçirdi. 360 adet dairenin yer aldığı projede aynı zamanda; çocuk oyun alanları, açık yetişkin ve çocuk yüzme havuzları, yürüme ve koşu yolları, süs havuzları, kamelyalar, basketbol, voleybol ve mini futbol ortak spor alanları, meyve bahçeleri, kapalı sosyal tesiste bay / bayan sauna ve fitness club ile kapalı havuz bulunuyor. Mahal Sancaktepe’de yer alan daireler 2013 yılı Şubat ayında 149 bin 200 TL’den satışa sunuldu.Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı