Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sangarius alışveriş merkezi soruşturması - Adapazarı

Sakarya'nın AKP'li belediye başkanının ihaleye fesat karıştırmaktan gözaltına alınmasına neden olan AVM.AVM'nin tanıtımı ve temel atımı 2008 yılında yapıldı:

* Sangarius, Sakarya nehrimizin antik dönemlerdeki adıdır.


Başkanın 2009 yerel seçimlerinde birinci projesi olarak halka tanıttığı Sangarius yarıda kaldı.


İnşaat enkaza dönüştü…


Yüklenici firma ile belediye mahkemelik oldu…
Söylentiler arttı…


Önceki gün (23 Eylül 2013) yerel gazetelerde, Sangarius’un ikinci ihalesine alıcı çıkmadığı için yapılamadığı haberlerine yer verildi…
Ancak, yüklenici firmanın mahkeme kararıyla ihaleyi durduğu iddiaları da fısıltı halinde şehre yayıldı ve bir iddia olarak haber sayfalarına taşındı…
İhaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla 24 Eylül 2013 günü gözaltına alınan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ve yardımcısı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


HİKAYESİ


Temmuz 2008'de 15 milyon dolara mal olması beklenen Sangarius alış veriş merkezinin temeli, Sanayi ve Ticaret Bakanı zafer Çağlayan tarafından atıldı. 


 Sangarius alışveriş merkezi soruşturması - Adapazarı


Temel atma töreninde ilk konuşmayı yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, "Bu proje bizim 6 büyük projmizden 5.'si. Bu poje ile insanımızın hayat standardı yükselecek. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatmış olduğu kalkınma hamlesini yerelde de uygulamaya koyuyoruz. İnsanımızın refahı için gece gündüz çalışıyoruz" dedi. 


Daha sonra alkışlar arasında kürsüye gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğunu ifade ederek, "Ancak bu yeterli değil. Bu tür projelerin yerelde daha da yaygınlaşması lazım. Sakarya için bu tür projelerin sayısı 20 olsun, 30 olsun. Çünkü bu tür projelerin artması demek daha çok istihdam demek, devlete ödenecek vergi demek, insanlarımızın hayat standardının yükselmesi demek. Bundan birkaç yıl önce bu tür projeleri insanlarımız sadece magazin programlarında görürdü. Artık tüm illerimize yayılmaya başladı. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Sangarius Eğlence, Spor ve Alışveriş Merkezinin 2009 yılı Mart ayında hizmete gireceğini söyledi. 


Dişli, "Büyük uğraşlar sonucu bu projeyi hayata geçirdik. Bu proje Adapazarı için çok farklı. Adapazarı'nın böyle bir kültürü yok. Şehirde bir farklılık olması için markalaşma adına böyle bir projeyi hayata geçirdik. 18 bin metrekaresi kapalı 17 bin metrekarasi açık olmak üzere toplam 25 bin metrekare alan üzerine kurulu Sangarius birbirinden ünlü markaların buluştuğu mağazaları, havuz ve fitnes salonlarıyla, şehrin merkezinde doğayı soluyabileceğiniz yemyeşil açık alanlarıyla, dünya mutfaklarını sunan restoran ve kafeleriyle, eğlence, spor ve alışverişi bir arada sunacak. Spor tesisi ve yaşam alanındaki yarı olimpik yüzme havuzu, bay ve bayan için ayrı fitness merkezleri, aerobik merkezi, Türk hamamı, fin hamamları, masaj salonları, seminer salonları, bay ve bayan bakım merkezi, kafe- restoranları, hizmet satış üniteleri ile çok farklı bir kompleks olacak. Proje yap işlet devret modeliyle yapılacak. 30 yıl sonra tesis belediyeye devredilecek. 2009 yılının Mart ayında tesis hizmete girecek" dedi. 


NEREDE?


Adapazarı Çark Caddesi'ne sadece yürüyüş mesafesi uzaklığında yer alan Sangarius; 35 bin metrekare kapalı, 17 bin metrekare açık alana sahip, toplam 25 bin metrekae arazi üzerine kurulu; 2 ayrı bloktan ve 300 araç kapasiteli kapalı-açık otoparktan oluşuyor. 


Sakarya Merkez Belediyesi'ne ait projenin yatırımcı firması Oğuzcan İnşaat, mimarisi ise Erdal Kasalı'ya ait. 


AVM'nin açık alanlarında, yarı olimpik aqua park, çocuk eğlence alanları, yazlık sinema salonları, yürüyüş parkurları, mini golf, tırmanma duvarı, tenis sahaları, voleybol sahaları, basketbol sahaları, açık fitness alanları, cafe ve restoranlar ve açık satış stantları var.


 

İSİM BEĞENİLMEYİNCE...


Belediye başkanı Dişli isim konusunda çok ısrarlı olmadıklarını dile getirdi. 


Dişli, "Projenin ismiyle ilgili görüşlerin alınmasına devam edilmektedir. Sakarya Nehri'nin ilk adı olarak bilinen ‘Sangarius' ismi, hedef isim olmamakla birlikte halkımızın önereceği isimlerin değerlendirilmesine hız verilmiştir. Bu büyük projeye en uygun ismin verilmesi amacıyla vatandaşlarımızdan telefon, faks ve e-mail kanallarıyla isim önermelerini bekliyoruz" diye konuştu. 


İsim tartışmasına Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Metin Ökden de katıldı. Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli'nin isim önerilmesi konusundaki teklifine ilk cevap veren kişi de Ökden oldu. Ökden Sangarius ismi yerine daha anlaşılabilir olan "Yıldız AVM" ismini önerdi. 


 Sangarius alışveriş merkezi soruşturması - AdapazarıSORUŞTURMA VE TUTUKSUZ YARGILANMA...


Tarih:  24 Eylül 2013


Adapazarı Belediyesi tarafından ihale yoluyla yaptırılan "Sangarius" isimli alışveriş merkeziyle ilgili ihaleye fesat karıştırıldığı iddialarına yönelik Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltılar gerçekleştirildi.


İfadeleri alınan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ile Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm mahkemeye sevk edildiler.


Soruşturmayı yürüten Kamil Erkut Güre'nin talimatıyla Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, belediye başkan yardımcısı, belediye encümen üyeleri ve bir avukatın da aralarında bulunduğu 10 kişi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınarak adliyeye getirildi.


Şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi. Süleyman Dişli ve yardımcısı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Savcılık soruşturmayla ilgili gizlilik kararı aldı.