Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şantiye şefi maaşı 2016!

Yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunlu oluyor. Peki, şantiye şefi maaşı 2016 ne kadar?Yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunlu oluyor. Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması gerekiyor.


Müteahhit adına işin yapılmasını teknik ve idari bakımdan yürüten ve aynı zamanda iş süresince şantiyede bulunan ve müteahhit tarafından kendisine temsil yetkisi verilen ve Mühendis ve Mimar Odaları Kanunu’na göre bu yetkiyi ve sorumluluğu taşıyan kişi şantiye şefi oluyor.


Peki, şantiye şefliği maaşı nedir? Şantiye şefi maaşı 2016 ne kadar?


Şantiye şefi maaşı 2016 nedir?

2016 yılı ücretşi çalışan mühendis mimar ve şehir plancısı asgari ücreti 3 bin 300 TL olarak belirlendi.


KARAR NO 350 : TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2016 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3 bin300 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına, karar alınmıştır.


2016 yılı asgari ücret tarifesi 

A Grubu Çevre Mühendisi  (10 yıl ve üzeri deneyimli)   7 bin 800 TL.

B Grubu Çevre Mühendisi  (5 -10 yıl deneyimli)        5 bin 700 TL.

C Grubu Çevre Mühendisi  (1-5 yıl deneyimli )      3 bin300 TL.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com