Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi için ilk adım atıldı!

Türkiye'den Karayolları Genel Müdürlüğü heyeti, ile Bosna Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı Jusko tarafından Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi için ilk adım atıldı..


Türkiye'den Karayolları Genel Müdürlüğü heyeti, Bosna Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı Jusko ile Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi için görüşme yaptı.


Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad arasında iki farklı güzergah üzerinden yapılması planlanan otoyol projesi için ilk adım atıldı.


Türkiye'den Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş ve beraberindeki heyet, Bosna Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı İsmir Jusko ile görüştü. Mehmet Tutaş ve beraberindeki heyet Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi'ni ele aldı.


Bosna Hersek İletişim ve Ulaştırma Bakanı İsmir Jusko Saraybosna'daki parlamento binasında yapılan görüşmenin ardından açıklama yaptı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Jusko, Türkiye'den gelen 13 kişilik heyete proje hakkındaki en küçük detayları sunmayı amaçladıklarını ifade etti. 


Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla projenin ilk adımının atıldığını söyledi. Koç, "Bu siyasi iradenin neticesi olarak dün itibarıyla iki heyet oluşturuldu. Bir heyet Saraybosna'da, bir heyet de Belgrad'da eş zamanlı olarak görüşmelere başladı." dedi.


Bugünkü toplantının Bosna Hersek'teki ham verilerin toplanması adına önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Koç, "Nihai değerlendirme fizibilite raporunun tamamlanmasının ardından söz konusu olabilecek. Şu an verilerin toplandığı bir aşamadayız." dedi.


Belgrad ile Saraybosna'yı birbirine bağlayacak olan otoyol veya otoyol-ekspres yol karışımı kara yolunun ilk güzergahının Saraybosna-Zenica-Tuzla-Brcko-Bijelina-Belgrad olması planlanıyor. İkinci güzergah ise Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad olacak. Türk firmaları tarafından yerli iş gücü kullanılarak inşa edilmesi planlanan projenin Yap-İşlet-Devret (YİD) modelinde yapılması düşünülüyor.