Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sarıyer

Sarıyer; İstanbul’un Avrupa yakasında, İstanbul Boğazı’na kıyısı olan ilçesidir. 26 mahalleden ve 8 köyden oluşur. 14 bin 600 hektarlık alana sahiptir.


 Sarıyer

Sarıyer nerededir?


Sarıyer; İstanbul Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Güneyinde Beşiktaş, Güneybatısında Kağıthane, Batısında Eyüp, Doğusunda İstanbul Boğazı, Kuzeyinde Karadeniz ile komşudur. 26 mahalle ve 8 köyden oluşan Sarıyer’in tarihte birçok adı olmuştur. Bu isimler: Simas, Skletrinas, Mezarburnu, Altınyer, Sarıyer.


Sarıyer’in tarihçesi nedir? 


Sarıyer geçmişinde, boş arazi ve tepelerden ibaretti. Tarihte hiç yerleşim yeri olarak kullanılmayan Sarıyer, Bizans İmparatorluğu döneminde az sayıda kıyı şeridinde yerleşim yeri oldu. Bu yapılarda daha çok kilise, liman, sarnıç, kale ve az sayıda haneydi.


Sarıyer’de oturum nasıl başladı? 


Sarıyer’de iskan, Osmanlı döneminde Anadolu ev Adalar’dan getirilen göçmenlerin yerleştirilmesi ile başladı. Bu dönem içerisinde çeşme, av köşkü, konak ve yalılar yapıldı. 16.ve 17.yy’da küçük köyler gelişmeye başladı. 18.yy’da ise saraya yakın kişiler bu bölgede yalı yapmaya başladı. 1960’lı yıllara kadar Sarıyer’in sahile yakın olan mahalleleri genelde yazlık mekan olarak kullanıldı. Yolların yapılması ile oluşan boş arazilere bu dönem hızla yerleşim yerleri yapılmaya başladı.


Sarıyer’in coğrafi özellikleri nelerdir?


14 bin 600 hektarlık alana sahip olan Sarıyer’de birçok dere yatağı da bulunuyor. Bu dereler: Göksu Deresi, Şeytandere, Ayazağa Suyu Kağıthane Deresi. Boğaz ve Karadeniz’e akan dereler: Mandıra Deresi, Sarıyer Deresi, Büyükdere, İstinye Deresi, Çelebi Deresi, Tarabya Deresi, Bakla Deresi, Maltız Deresi, Tuz Dere, Kömdere, Kurşunsuyu, Çimendere, Sipahi Deresi, Uzundere, Keten Deresi, İskender Deresi, Kavak Deresi,Çırçır Suyu Kestane Suyu ve Baltalimanı Deresi.


Sarıyer’de yer alan önemli tarihi yapılar:

1. Avusturya Elçiliği Yazlığı

2. Büyük Tarabya Oteli

3. Emirgan Camii

4. Huber Köşkü

5. Maslak Kasırları

6. Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi

7. Neslişah Sultan Camii

8. Ahmet Kemali Efendi Çeşmesi

9. Rumeli Hisarı

10. Sadberk Hanım Müzesi

11. Sait Halim Paşa Yalısı

12. Sakıp Sabancı Müzesi

13. Sultaniye Sarayı

14. Şerifler Yalısı

15. Telli Baba Türbesi


Sarıyer’in mahalleleri hangileridir?


Baltalimanı, Büyükdere, Cumhuriyet, Çamlıtepe, Çayırbaşı, Derbent, Emirgan, Ferahevler, İstinye, Kazım Karabekir Paşa, Kireçburnu, Kocataş, Maden, Sarıyer Merkez, Pınarmahallesi, Poligon, PTT Evleri, Reşit Paşa, Rumelikavağı, Rumelihisarı, Tarabya, Yeniköy, Yenimahalle.


Sarıyer’in köyleri hangileridir?


Demirciköy, Garipçe, Gümüşdere, Kısırkaya, Kumköy (Kilyos), Rumelifeneri, Uskumru, Zekeriyaköy.


Sarıyer’de hangi konut projeleri hayata gerçekleştiriliyor?


1. Uskumru Villaları

2. Noya Sarıyer Göl Evleri

3. İstinye İş Merkezi

4. İstinye Royal Konakları

5. Zone Tower

6. North İstanbul

7. Panavia Suites

8. Kent Optimum

9. Gravür Park Orman Evleri

10. Ihlamur Konakları

11. Sultan Koru

12. Şehzade Koru

13. Plus Flats

14. Tarabya Rüya evler

15. Sarıyer Konakları

16. Garage Zekeriyaköy Evleri

17. Propa Sarıyer Park

18. Foresta Sarıyer

19. Pera Konakları

20. İstanblue Rumeli Feneri Evleri

21. Seba Life Evleri

22. Simas Boğaziçi Konakları

23. Sarıyer Oksizen Konakları

24. Doğa Emirgan Evleri

25. Rumeli Konakları

26. Biberoğlu Park Konakları

27. Sinpaş Boğaziçi Malikaneleri

28. HS-10 Villaları

29. Terrace Bahçe

30. Taş Konaklar

31. Meydan 147

32. Sarıyer İroko Evleri

33. Foresta Sarıyer

Rumeli Konakları’nın özellikleri nedir?

 Sarıyer

Sarıyer Belgrad Ormanı’na yakın bir konumda inşa edilen Rumeli Konakları 3 farklı konseptte tasarlandı. Manolya 359, Lilyum 291 ve Frezya 359 isimleri verilen villa özellikleri şöyle:


Manolya 359; bodrum, giriş, üst ve çatı katı olmak üzere 4 katlı olarak tasarlandı.

Lilyum 291; bahçe katı, giriş ve üst kat şeklinde 3 kat olarak tasarlandı.

Frezya 359; bahçe katı, giriş kat, üst ve çatı katı olmak üzere 4 katlı olarak tasarlandı.


Rumeli Konakları’nda birden fazla sosyal yaşam imkanı sağlanıyor. Konut alıcıları, Rumeli Konakları’nın denize yakın olması dolayısıyla sahilde yürüyüş yapabilir, villalara ait olan havuzlarda yüzebilir, kulüp evinde misafir ağırlayabilir.


108 konağın yer aldığı Rumeli Konakları, 100 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Sinpaş tarafından hayata geçirilen proje, 410.000 dolar ile 680.000 dolar arasında değişen fiyatlar 2006 yılında satışa sunuldu.


 Sarıyer

Terrace Bahçe projesinin özellikleri nedir?


İnanlar İnşaat tarafından Belgrad Ormanı’na komşu olan Terrace Bahçe projesinde 4 ayrı planda 76 daire bulunuyor. 4’er katlı 3 bloktan oluşan yapılar sahiplerine şu hizmetleri sunuyor: 24 Saat Güvenlik, Kapalı Devre Kameralı Takip, Yüzme Havuzu, Fitness Center, Sauna, Orta Bahçe, Çocuk Oyun Parkı ve Çok Amaçlı Ortak Kullanım Salonu.


2010 yılında satışa sunulan fiyatları ise konum ve büyüklüklerine göre 385 bin TL ile 850 bin TL. arasında değişiyor.

 

 Sarıyer

İroko Evleri’nde fiyatlar ne kadar?


Penta Otomotiv ve İnşaat tarafından 2 bin 920 metrekare alan üzerine yayılan projede 12 konut yer alıyor. 3+1 ve 5+1 olarak tasarlanan konutlar,  Levent'e 20 dakika, Maslak'a 10 dakika mesafede bulunuyor. Ayrıca proje içerisinde bir büyük açık havuz mevcut. 2013 Ocak ayında güncellenen fiyatlar ise 600 bin dolardan ile 800 bin dolar arasında değişiyor.