Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Saruhan İnşaat ve Gayrimenkul

1947 yılında baba Hakkı Saruhan’ın tuhafiye dükkanından; 2007’de ünlü Alman ev elektroniği markası Fakir’in büyük ortağı haline gelen Saruhan Şirketler Grubu’nun inşaat firmasıdır. İstanbul’da Basın Ekspress Yolu üzerinde Saruhan Plaza ve 300 Dairelik Etiler- Ulus Savoy projesini hayata geçirmiştir.Saruhan İnşaat ve Gayrimenkul


Saruhan Şirketler Grubu hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?


Elektrikli Ev Aletleri, Endüstriyel Temizlik Makina - Ekipmanları, Kimya ve Temizlik Ürünleri, Saruhan İnşaat ve Gayrimenkul, Tekstil, Elektrik ve Enerji.Saruhan Şirketler Grubu markaları hangileri?


Fakir Elektrikli Ev Aletleri, Nilco Endüstriyel Tip Makineler, Saruhan Örme Tekstil, Saruhan Gayrimenkul Yapı ve Saruhan KimyaSaruhan İnşaat ve Gayrimenkul hangi projeyi hayata geçirdi?


Saruhan İnşaat ve GayrimenkulSaruhan İnşaat ve Gayrimenkul, her türlü toplu konut , avm ve plaza projeleri üzerinde faaliyetlerde bulunmaktadır.

Firma, Atatürk Havalimanına 5 km mesafede bulunan, Basın Ekspress caddesi üzerinde toplam 28.700 metrekare kullanım alanlı Saruhan Plaza Business Center projesini hayata geçirmiştir. sürdürmektedir.Saruhan İnşaat ve Gayrimenkul nasıl haber oldu?


Saruhan Grubu, Fakir'e ortak oldu (Aksiyon Dergisi, 16 Nisan 2012)


27 yıldır Fakir’in Türkiye distrübütörlüğünü yapan Saruhan Grubu, ünlü Alman markasıyla stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.


1977’de Rize’den İstanbul’a taşınmış inşaatçı bir babanın çocukları bugün, elektrikli ev aletleri sektöründeki dünya markası Fakir’in büyük ortağı oldu. 1985 yılından bu yana Fakir’in Türkiye distribütörlüğünü yapan Saruhan Grubu, bundan böyle markanın Orta Asya ve Ortadoğu operasyonlarını da yönetecek. Saruhan Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Saruhan, Alman üretim kalitesi ve fonksiyonelliğini, Türklerin girişimci ruhuyla birleştirdiklerini belirtiyor. 2000 yılında Çorlu’da Fakir’in sanayi tipi ürünlerinin üretildiği Nilco fabrikasını kurarak sanayiciliğe ilk adımı atan Saruhan Grubu, 2002’de yıllık 105 bin ton kapasiteli likit, toz deterjan ve deterjan hammaddeleri fabrikasını faaliyete geçirdi. Grup şirketleri, çevreye duyarlı ve insan sağlığını öne çıkaran bir üretim anlayışına sahip ve bu alanda pek çok ödülün sahibi. Sadık Saruhan, artık yönetiminde söz sahibi oldukları Fakir’in yeni yol haritasını Aksiyon’a anlattı


-Fakir hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Fakir, 1933 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulmuş, 79 yıllık bir Alman markası. Farklı ülkelerde fabrikaları bulunuyor. Tasarım ve ARGE Almanya’da yapılıyor. Cirosunun yüzde 6’sını ARGE’ye ayıran bir firma. Elektrikli ev aletleri sektöründe 200’ün üzerinde ürünü var. Çevreye duyarlı, geri dönüşümlü, fonksiyonel ve şık tasarımlı üretim yapmak temel felsefesi. Moda artık her sektöre girdi. 6 ayda bir yeni bir ütü, yeni bir tost makinesi veya yeni bir süpürgeyi rafa koymazsanız tüketici başka yere gidiyor. Önde olan markalar, hızlı moda yapan ve yenilikçi ürünleri ortaya koyabilenlerdir. Son dönemde Fakir’in çıkardığı, deterjana ihtiyaç duymadan buharlı temizlik yapan ürünler buna örnektir. 1990’larda Türkiye’de mal kıtlığı vardı ve ne ürün koyarsanız tüketici alırdı. Şimdi öyle değil. Müşteri kimin ne yaptığını sizden iyi biliyor. Tüketicinin taleplerini iyi izleyip ona göre üretim yapmak kaçınılmaz hâle geldi.


-Saruhan Grubu’nun Fakirle ilişkisi nedir?

Fakirle ilk tanışmamız 1985 yılında oldu. Onlardan ürün ithal ettik ve bir yıl sonra bize distribütörlük teklif ettiler. O zamandan bu yana birlikte çalışıyoruz. 2009 yılında Fakirle stratejik ortaklığa gittik ve markanın büyük ortağı hâline geldik. Almanya merkezde buradan tayin ettiğimiz yöneticiler görev yapıyor. İş birliğini geliştirerek dünyaya daha fazla açılma projemiz var. Türk ortaklar olarak Fakir’i yeniden yapılandırıyoruz. Orta Asya ve Ortadoğu açılımlarını Türkiye üzerinden yapıyoruz. Dünya markası Fakir’in artık büyük ortağı Saruhan Grubu oldu.Saruhan Şirketler Grubu, Güneşli projesini satışa çıkardı (Ekonomist)


Türkiye'nin en büyük elektrikli küçük ev aletleri üreticilerinden Saruhan Şirketler Grubu, aynı zamanda Fakir ve Nilco markaları ile sektörde boy gösteriyor


Alanında önemli bir başarı öyküsüne sahip olan Saruhan, aynı zamanda endüstriyel temizlik makinaları ve deterjan üretimi ile de tanınıyor. 


Bir süre distribütörlüğünü yürüttüğü Alman Fakir ve Nilco'nun, yürüttüğü başarılı çalışmalarla daha sonra sahibi olan Saruhan, inşaat alanında da yatırımlara soyundu. İstanbul Etiler'de konut projesine imza atan Saruhan, Güneşli'de de bir plaza yatırımına soyundu. Yakın zamana kadar Doğan Grubu'nun Hürriyet Medya Plaza olarak faaliyet yürüttüğü binaların (Nurol grubuna satıldı) karşısında yer alan 15 bin metrekare büyüklüğündeki şirket arazisinde başlatıldı sözünü ettiğimiz yatırım. 


Son dönemin en gözde yatırım bölgelerinden olan Basın Ekspres Yolu üzerinde bulunan inşaata ilişkin yeni bir karar almış Saruhan Grubu. Binada yatırımı devam ettirmek istemeyen Saruhan yönetimi, inşaatı bu hali ile satışa çıkarmış. Fiyat olarak da 25 milyon dolar değer biçen Saruhan Grubu'nun otel yatırımına soyunmak isteyen birkaç turizm grubu ile sık aralıklarla pazarlık masasına oturduğu kaydediliyor. Saruhan Şirketler Grubu’nun tarihçesi nedir?


Saruhan şirketler grubunun temeli, 1947 yılında baba Hakkı Saruhan’ın Rize’de tuhafiye mağazasını açması ile atılır.

O yıllarda naylon gömlek ve çoraplar yeni çıkmış ve Anadolu’da bulunamazdı. 


Bu ürünleri Rize’ye ilk defa getirip halkla buluşturan baba Hakkı Saruhan’ın mağazası olur ve bu yüzden mağazası  halk arasında naylon mağazası olarak anılır.


Rize’de sağlam temeller üzerine kurulan bu ticaret, 1970 yıllarında  ikinci neslin İstanbul’da iş hayatına atılmasıyla daha kapsamlı bir hale gelir. Alçak ve yüksek gerilimli elektrik malzemeleri satışıyla başlayan ticaret,  


- Elektrikli ev aletleri, 


- Endüstriyel temizlik makineleri, 


- Her türlü toz ve sıvı deterjanların ithalatıyla devam eder. 


1985 yılına gelindiğinde, Saruhan şirketi Alman Fakir ve Nilco fabrikalarının Türkiye ve yakın coğrafyanın genel distribütörü olur.   Bu birliktelik bir süre sonra kurulacak ilk fabrikanın zeminini oluşturur.

 

1996 yılında Çorlu’da kendi makine fabrikasını kurarak, Alman mühendislerle ürettikleri,  sanayi tipi temizlik makinelerini dünyaya ihraç etmeye başlarlar. 

 

1999 yılında yine Çorlu’da Kimya Tesisleri inşa edilir. 

Bu tesislerde, yurt dışına ihraç ve yurt içine satılmak gayesi ile yılda, 15.000 ton deterjan ana hammaddesi Labsa, 55.000 ton toz deterjan, 25.000 ton sıvı deterjan üretilir. Bu alanda da yurt içi ve yurtdışında distribütörlük ağlarını kurarak sağlam bir dağıtım ağına sahip olur.

 

2007 yılına gelindiğinde,  

Almanya’da Saruhan Deutschland Holding firmasını kurarak, Almanya merkezli faaliyetler geliştirilir.  

Fakir Holdingle önce stratejik ortaklık, daha sonra ise hisse alımıyla tam ortaklık kurulur.

 

Bu ortaklık ile Saruhan Şirketler Grubu, 80 yıllık elektrikli ev aletlerinde Alman teknoloji birikimine sahip Fakir ve Nilco’nun tüm tecrübesinde de istifade ederek üretim yapan, dünya pazarlarına dağıtımını birlikte sürdüren sağlam bir beraberliğin de temelini atar.

 

Faaliyetleri üretimle sınırlı kalmayan Saruhan Şirketler Grubu;  

İnşaat alanında da faaliyet göstermektedir. Fabrika, plaza, konut gibi çeşitli projelere imza atmış olmanın yanı sıra halen inşaatı devam eden İstanbul Güneşlide Plaza ve 300 Dairelik Etiler- Ulus Savoy projesiyle de sektörde kalitesiyle dikkat çekmektedir.

 


Saruhan Şirketler Grubu’nun yönetim kurulunda hangi isimler var?


Yönetim Kurulu Başkanı: Ali Zeki Saruhan

Yönetim Kurulu Üyesi: Sadık Ayhan Saruhan

Yönetim Kurulu Üyesi: Fevzi Saruhan

Yönetim Kurulu Üyesi: M.Necati SaruhanSaruhan İnşaat ve Gayrimenkul ve Saruhan Şirketler Grubu iletişim bilgileri nelerdir?


Genel Müdürlük

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 43 Tepebaşı - İstanbul

Tel: 0212 249 70 69 Pbx

Faks: 0212 243 48 56

E-Mail: info@saruhan.com.tr

Web Adresi: http://www.saruhan.com.tr/tr/index.php
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı