Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Satış vaadi sözleşmesi tapuya nasıl şerh edilir?

Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''satış vaadi gayrimenkul sözleşmesi'' konulu soruya yanıt verdi. İşte, Tamer Heper'in yazısı..


Bir müteahhitten daire alacağım. Satış sözleşmesi yaptık. Bize tam bir yıl sonra daireyi teslim edecek. Ancak çevreden bazı şeyler duyuyorum. Mesela aynı daire birkaç kişiye satılabiliyormuş. Peki bizim dairenin de birkaç kişiye satılmayacağını nasıl bileceğim? ● R.M. 


Okuyucum bunu sormakta çok haklı. Etraftan öyle örnekler geliyor ki insanın gözü korkuyor. Bu daire alımı işi öyle fırından ekmek alır gibi her zaman yapılan bir şey değil ki hayatta bir kere olur.


O da ne fedakarlıklarla. Sen hayatta bir kere bu imkana sahip ol, o da sonunda sokağa atılsın. Elbette kabul edilebilir bir şey değil.


NOTERDE YAPILMALI 


Bu konuda iki şey söyleyeceğim. Birincisi; okuyucumun yaptığı gayrimenkul alımı değil, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi. Yani müteahhit kendisine bir yıl sonra daire satmayı vaadetmiş. Satış hükümleri farklı, satış vaadi hükümleri farklı. Satış vaadi sözleşmesi şekle bağlıdır ve noterde yapılması gerekir. Onun için okuyucum bu sözleşmeyi noterde yapmalı.


İkincisi; bu dairenin sizden sonra bir başkasına satışı gerçekleşirse haklarınızı arayabilmeniz ve sizden sonra alım yapan kişiye de başvurabilmeniz için noterde yaptığınız satış vaadi sözleşmesini tapuya ibraz edip şerh ettirin.


Bu durumda haklarınızın korunması için bir imkan sağlanmış olur. Aksi halde sizden sonra bu yeri alan kimse iyi niyetli üçüncü kişi olarak kabul edilebilir ve haklarınız zayi olabilir.