Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Seba İnşaat

Seba Flora ve Seba Green projelerine İstanbul ve Bodrum’da devam eden firmadır. Seba İnşaat, Orhan Keçeli ve oğulları Ali Engin Keçeli ve Nedim Keçeli tarafından kurulmuştur.
Seba İnşaat ne zaman kuruldu?1995 yılında, Orhan Keçeli ve oğulları Ali Engin Keçeli ve Nedim Keçeli tarafından kurulan Seba İnşaat, 1998’den bugüne kadar İstanbul projeleri ile eş zamanlı olarak Bodrum’da da faaliyet gösteriyor. 


Seba İnşaat, Bodrum’da Gündoğan, Yalıkavak ve Güllük’te denize sıfır projeler yürütüyor. Şirketin Gündoğan’daki 32 dairelik Seba Farilya ve Yalıkavak’ta 44 dairelik Seba Green projelerinde yaşam başlarken, 18 dairelik Seba 

Boutique de tamamlanma aşamasına geldi.


Seba İnşaat bugün 2500′den fazla konut, binlerce metrekare ofis alanı ve iş merkezi teslim etmiş bir inşaat grubuna dönüşmüştür.Seba İnşaat’ın patronu Engin Keçeli kimdir? 1966 İstanbul doğumlu Engin Keçeli, Işık Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitim aldı. 1984 yılından itibaren ticaret hayatının içinde aktif olan Keçeli, birçok derneğin de yönetim kurulunda görev yapıyor.Seba İnşaat’ın kuruluş öyküsü nedir?Türkiye Engin Keçeli’yi Seba İnşaat ile tanıdı. Seba İnşaat’ın yüzde 50 kurucusuydular. Diğer yüzde 50 öteki ortaklar Haşmet Mürşit ve Gazenfer Mürşit kardeşlerdi. İstanbul’da çok sayıda butik projeler yaptılar.Seba İnşaat’ın ilk yaptığı projeler hangileri?Şirketin eski ortaklarından Haşmet Mürşit bir gazeteye verdiği röportajda ilk projelerini şöyle anlatıyor: “SEBA olarak ilk projemiz Salih Tatlıcı’nın yarım kalan işiydi. Onu bitirdikten sonra Etiler ve Ulus’ta projeler aldık. Biz İstinye’de projelere başladığımızda buralarda yol yoktu. İstinye’nin çehresi bizimle değişti. Lüks kaliteli konutları biz getirdik buraya.”


Seba İnşaat’ın kurucu ortaklarından Gazanfer Mürşit ve Haşmet Mürşit 2010 yılında kurulan Panaroma Grup inşaat ile yollarına devam ediyorlar.Seba İnşaat hangi projeleri tamamladı?Seba Vista (İstinye): 2012 yılının Ağustos ayında tamamlanan Seba Vista'da bloklar 3 katlı yükseliyor. Arsa alanı 15 bin metrekare olan İstinye Seba Vista, Loft Mimarlık tarafından tasarlandı.Seba İnşaat

Seba Vistaİstanbul Avrupa Yakası'nın İstinye semtinde hayata geçirilen Seba Vista konut projesi, Seba İnşaat imzasını taşıyor. 56 konutluk bir proje olan Seba Vista, 14 bloktan meydana geliyor.


Seba Vista'da satışı devam eden 1 adet konut bulunuyor. çatı dubleksi olan bu konutun alanı 220 metrekare olarak belirlendi. Ocak 2012 itibariyle fiyatı 1 milyon 300 bin dolar + KDV olarak açıklanan konutun ödemesi için yüzde 50 peşinat ve geri kalan yüzde 50 miktar 8 aya kadar vadelendirme imkanı sunuluyor.


2012 yılının Ağustos ayında tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi hedeflenen Seba Vista'da bloklar 3 katlı yükseliyor. Arsa alanı 15 bin metrekare olan İstinye Seba Vista, Loft Mimarlık tarafından tasarlandı.


Web Adresi: www.sebainsaat.com.trSeba Flora Seba Green (Levent): İstanbul Levent bölgesinde yer alan proje, Ortaköy vadisine hakim bir alanda yer almaktadır.  Yeşile yapılan geniş terkler içerisinde yer alan projenin yapım malzemelerinde de bu uyuma dikkat edilmiş, ahşap malzeme ile kaplanan cepheleriyle bir bütünlük sağlanmıştır.


Seba Green (Bodrum - Yalıkavak): Büyük bir alana yayılan Seba Green’de ferah bir yaşam sizi bekliyor. Seba Green, Highlight Otel, Clup Flipper ile daha önce bitirmiş olduğumuz Seba Blue Evleri arasında yer almaktadır.

Toplam 44 villadan oluşan Seba Green’de bulunan 5 farklı villa tipi, size tam istediğiniz büyüklük ve tasarımda bir ev seçimi yapabilme imkanı sağlar.Seba İnşaat’ın devam eden projeleri hangileri?  Seba Esentepe: Seba İnşaat'ın inşa ettiği Seba Esentepe Evleri projesinde konutların metrekare birim fiyatı Nisan 2013 itibariyle 7 bin dolardan başlıyor. Zincirlikuyu ve İstinye'de bir çok lüks site inşa eden Seba İnşaat, Gayrettepe'de yeni bir projeye başlıyor. 20 konutluk butik bir proje olan Seba Esentepe Evleri projesi arsa karşılığı modeliyle yapılıyor. Projedeki 4 adet çatı dubleksi satışı yapılıyor. Seba Esentepe'de konutların metrekare birim fiyatı 7 bin dolardan başlıyor. Seba Esentepe'de 4 oda 1 salon tipindeki çatı dubleksi daireler 184 metrekare ila 207 metrekare olarak tasarlandı. Birinci sınıf malzemelerle donatılan Seba Esentepe projesinde teslimler bu yılın sonunda yapılacak.Seba İnşaat

Seba EsentepeKonutların yanı sıra 2 adet dükkanında bulunduğu Seba Esentepe Evleri projesinde kapalı otopark, akıllı asansör sistemi, ses ve ısı yalıtımlı dış cephe ve görüntülü diafon sistemi yer alıyor. 


Telefon: 0212 323 03 03

Web Adresi: www.sebainsaat.com.tr


Seba Farilya: Bodrum yarımadasının en değerli ve nezih yerleşim bölgelerinden Gündoğan koyunda bulunan Seba Farilya Evleri; denize sıfır konut projesi, Seba İnşaat güvence ve kalitesi ile sizler için tasarlandı…

Seba Boutique: Dünyaca ünlü marinası, birbirinden güzel balıkçı lokantaları ve sosyal yaşamıyla Yalıkavak, Bodrum’un en gözde beldesidir.


Seba İnşaat

Seba FarilyaYalıkavak-Bodrum yoluna çıktığınızda tam tepedeki yel değirmenlerinin durduğu yerden yarımadanın hem güney, hem de kuzey kıyılarının eşsiz manzarasına şahit olursunuz. Mandalina bahçeleri ile bütünleşen Yalıkavak’ta sakin bir hayatın hayalini kuranlar için harika bir projedir Seba Boutique.Seba İnşaat hangi haberlere konu oldu? Seba İnşaat, Seba Ulus ile Cendere'ye giriyor: 3 projeye 300 milyon dolar yatıracak! (Vatan Gazetesi, Haziran 2012)


Seba Ulus adıyla 80 lüks konut inşa etmeyi planlayan Seba İnşaat, Kağıthane’ye bağlı Cendere’nin kentsel dönüşümünde de rol alma kararı aldı. Şirket, 3 projeye 300 milyon dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Levent Levazım'da 80 konutluk ‘Seba Flora Evleri’ projesi ile 2010 yılında yenileyen ve projeyi 20 Temmuz’da teslim edecek olan Seba İnşaat, şehir merkezinde başlattığı projeler arasına Ulus ve yine bir kentsel dönüşüm alanı olan Cendere’yi ekliyor.


Seba Vista projesi İstinye’de 56 konut ile Ağustos sonunda teslim etmeye hazırlandıklarını söyleyen Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, Özel Musevi Lisesi’nin hemen arkasında yer alan 20 dönümlük arazide 60 milyon dolar yatırımla 5 katlı, 80 daireli bir projeye başlayacaklarını açıkladı. 


Seba Ulus adındaki projeyi Mayıs 2013’te başlayarak 24 ayda tamamlayacaklarını söyleyen Keçeli, “Projede 180 metrekare normal daireler ile 250 metrekarelik bahçe ve çatı dubleksleri yer alacak. Metrekare fiyatı ise 8 bin doları bulacak. Sosyal alanların tamamının yer alacağı projeyi bölgeye tutkun olanlar, şimdiden soruşturuyor” dedi. İstanbul’da asıl hedeflerinin Kasım 2011’de kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Cendere’yi yenileyen en önemli firmalardan biri olmak olduğunu kaydeden Keçeli, “Burada 300 milyon dolarlık yatırımla 3 proje başlatacağız. Biri kendi arazimizde, diğer ikisi ise arsa sahipleriyle hasılat paylaşımlı olarak gerçekleşecek. Kendi arazimizde sadece konut, hasılat paylaşımlı projelerden birinde konut ve ofis, diğerinde ise sadece ofisler yer alacak” diye konuştu.


400 konut ile başlayacak


Projelerden birinin kendi arazileri olan 58 dönümde başlayacak Cendere Inntown projesi olduğunu söyleyen Keçeli, “58 bin metrekarelik satılabilir alana sahip projemizde 400 konut inşa etmeyi planlıyoruz. 150, 160 ve 200 m2 daireleri metrekaresi 3 bin 500-4 bin dolardan satacağız. Projelere 6 ay içinde başlayıp 2.5-3 sene içinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi. Maslak gibi şehir merkezinde çalışıp Boğaz fiyatlarına ulaşamayan kesimi hedeflediklerini vurgulayan Keçeli, diğer projelerle ilgili şöyle konuştu: “Hasılat paylaşımlı projelerin ise biri, 60 bin metrekaresi yer üstü, 40 bin metrekaresi yer altı olmak üzere toplamda 100 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşecek. Yatırımın, yüzde 40’ının konut, yüzde 60’ının ofis olması hedefleniyor. Diğer hasılat paylaşımlı ofis projesi ise 20 bin 680 metrekarelik arsa üzerinde 20 bin metrekarelik satılabilir alana sahip olacak. Bu proje için Türkiye’nin en büyük şirketlerine yönelik, blok satış ya da kiralama yapmayı hedefliyoruz. Metrekare fiyatlarının 3 bin 500-4 bin dolar olması planlanıyor.” 


Cendere’de firmalar rekabete girdi 


15 yıl öncesinin İstinyesi olarak tanımlanan Cendere’de fabrikaların Gebze, Çorlu’ya taşınması, burasını firmalar için cezbedici bir dönüşüm alanına dönüştürdü. E-5 ve TEM otoyollarının arasında konumlanan Cendere, İstanbul’un Boğazlarla birlikte en önemli soluk borusu olarak gösteriliyor. Sırtı ormana dayalı, şehir merkezinde büyük projeler geliştirmeye olanak veren Cendere’de belediye 500 dönüm arazide imarlı alan yarattı. Harita üzerinde tapu planları yapılmakta olan bölgede 6 ay sonra firmalar çalışmalar yapmaya başlayacak. Artaş İnşaat, Aydınlı Yapı ve Keleşoğlu İnşaat, Evyap arazisi üzerinde 4 bin konut, otel, ofis ve AVM’den oluşan bir karma proje planlarken, Eroğlu ve Hedef İnşaat gibi firmalar da burada yatırıma hazırlanıyor. Boğaz’ın sularının Ayazağa ile Sarıyer Çayırbaşı arasında inşa edilecek tünelle Kağıthane Cendere’deki Sadabat Deresi’ne taşınmasını öngören Haliç’i temizleme projesi de bölgenin önemini ortaya koyuyor. 


Bodrum’da denize sıfır projelerle yabancıya toplu satış yapacak 


2 yeni projenin de hazırlıklarını yürüttüklerini açıklayan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Engin Keçeli, “Güllük’te havaalanına 15 km uzaklıkta Ada Bükü koyunda 36 dönümde 134 villadan oluşacak Seba Peninsula projesine Eylül’de başlayacağız. Denize sıfır olmasıyla dikkat çeken proje, Bodrum’daki tek golf alanı 18 ve 9 delikli Vita Golf’ün hemen yanındaki arazide inşa edilecek. Haziran 2013’te yaşamın başlayacağı proje, özellikle yabancılara sunulacak ve yurtdışında tanıtımları yapılacak projede toplu satış imkanı da bulunacak. Bodrum’da başlatacağımız ikinci projemiz ise Seba Marin. Haziran sonunda satışları başlayacak proje, Yalıkavak Marina’ya komşu arazide inşa edilecek ve 44 bağımsız bölümden oluşacak. Mimar Koray Yavuzer’in tasarladığı projenin inşaatı Eylül’de başlayacak ve bu iki projede ortalama 120 metrekarelik daireler metrekaresi 5 bin dolardan satılacak.” Seba İnşaat 155 milyon dolar aktaracağı üç yeni projeye başlıyor! (Emlakkulisi.com, Ağustos 2011) 


Yılın ilk yarısında 6 projede çalışmalarını sürdüren Seba İnşaat, yılın ikinci yarısı içinde Tarabya, Ulus ve Ayazağada birbiriden farklı konut projeleri geliştiriyor.


Tarabya’da 50 konut yapacağı projeye 45 milyon dolar yatırım miktarı ayıran Seba İnşaat, Ulustaki projeye de 60 konut inşa edilecek ve 60 milyon dolar aktaracak. Ayazağa da ise yaklaşık 500 konutluk proje üzerinde emek harcayan Seba İnşaat,buraya da 50 milyon dolarlık bir kaynak aktarmayı planlanıyor.


İnşaatı devam eden 6 projeden ve teslim ettiği projelerden yıl içinde 100 milyon dolarlık bir ciro beklentileri olduğunu dile getiren Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Keçeli, yıl içinde bu rakamın yarısını elde ettiklerini dile getirdi.


2011 yılının kendileri için son derece hareketli geçtiğine vurgu yaparak sözlerine başlayan Keçeli, 2011 yılında İstinyede Seba Vista ve Seba Vadi projeleri, Leventte Seba Flora, Kavacıkta Smart Plaza ve Bodrumda da Seba Green Yalıkavak ile Seba Farilya Gündoğandaki projelerimizin inşaatları devam etti. 2011 yılı ikinci 6 ayında da bu projelerden Seba Green Yalıkavak ve Kavacık Smart Plaza inşaatı tamamlandı ve teslim sürecine girdi. Seba Vadi İstinye Sitesi de aynı şekilde teslim süresine girdi diye konuştu.


2011'in ikinci yarısında üç lokasyona yoğunlaşacaklarının altını çizen Keçeli, Tarabya, Ulus ve Ayazağada projelerimiz olacak. Bu üç projeye toplam 155 milyon dolarlık bir kaynak aktarmayı planlıyoruz diye konuştu.


NEDİM KEÇELİNİN 2011 BEKLENTİLERİ:


2011in ilk yarısında etkili bir süreç olan seçim dönemine yavaşlamanın hakim olduğuna değinen Keçeli, Seçime kadar sektörde var olan hızlı ticaret seçim sonrasında yavaşladı. Dövizdeki ani yükseliş bu durgunluğun devam etmesine sebep oluyor. Eylül 2011den sonra ekonominin ve sektörün çok daha rahatlayacağına inanıyorum. Uzun vadede merkezi lokasyonlarda yapılan doğru işler her zaman hem alıcı için hem de satıcı için karlı olacak ve prim yapar projeler olacaktır diye konuşarak sözlerini bitirdi.Seba İnşaat iletişim bilgileri nelerdir?Adres: İstinye Mah. Darüşşafaka Cad. Seba Center İş Merkezi No.45 Kat:1 Sarıyer / İstanbul – Türkiye


Merkez


Telefon: +90 212 323 03 03 (Pbx)


Faks: +90 212 323 03 00


E-Posta: seba@sebainsaat.com.tr


SATIŞ OFİSİ


İpek Pişmiş +90 530 762 52 02


E-posta: ipek@sebainsaat.com.tr


Web Adresi: www.sebainsaat.com.tr