Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sebepsiz zenginleşme zamanaşımı süresi!

Sebepsiz zenginleşme davalarında zamanaşımı söz konusu oluyor. Peki, sebepsiz zenginleşme zamanaşımı süresi ne kadar?


Borçlar Kanunu gereğince haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen, bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlü oluyor.


Bu yükümlülük, özellikle zenginleşmenin geçerli olmayan veya gerçekleşmemiş ya da sona ermiş bir sebebe dayanması durumunda doğmuş olur.


Sebepsiz zenginleşen, zenginleşmenin geri istenmesi sırasında elinden çıkmış olduğunu ispat ettiği kısmın dışında kalanı geri vermekle yükümlüdür.


Zenginleşen, zenginleşmeyi iyiniyetli olmaksızın elden çıkarmışsa veya elden çıkarırken ileride geri vermek zorunda kalabileceğini hesaba katması gerekiyorsa, zenginleşmenin tamamını geri vermekle yükümlüdür.


Ancak sebepsiz zenginleşme davalarında zamanaşımı söz konusu oluyor. Peki, sebepsiz zenginleşme zamanaşımı süresi ne kadar?


Sebepsiz zenginleşme zamanaşımı süresi

Sebepsiz zenginleşmeden doğan istem hakkı, hak sahibinin geri isteme hakkı olduğunu öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde zenginleşmenin gerçekleştiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar.


Zenginleşme, zenginleşenin bir alacak hakkı kazanması suretiyle gerçekleşmişse diğer taraf, istem hakkı zamanaşımına uğramış olsa bile, her zaman bu borcunu ifadan kaçınabilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com