Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şebnem Buhara kimdir?

Mimari eğitim ve yeteneğini tasarım ve uygulamada kullanmaya odaklı pek çok projeye imza atan Mimar Şebnem Buhara kimdir?


Şebnem Buhara kimdir? Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Şebnem Buhara, üniversite yıllarında başladığı çalışma hayatına, 1998 yılında kendi kurduğu Boudesign Mimari Ofisi’ nde devam etmektedir. 


Mimari eğitim ve yeteneğini tasarım ve uygulamada kullanmaya odaklı pek çok projeye imza atmıştır. Ana prensibini; müşterilerinin kimliği, istekleri ve hayallerini, kendi mesleki tecrübe ve hayal gücünü katarak doğru, ‘yalın ve zamansız mekanlar yaratmak’ olarak tanımlıyor. 


Bu bağlamda projelerinde kendine has, özel mobilya ve obje tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Butik anlayışa sahip Şebnem Buhara, fabrikasyon işlerden bilhassa uzak durarak; mekanın kişiliğini bozmadan ve aynı zamanda yaşayanların da karakterini yansıtan dekorasyonlar yaparak adından söz ettiriyor. 


Şebnem Buhara’nın hedef kitlesi; bir mimarla çalışmayı nitelik olarak gören ve bunu hayatına geçirmek isteyen kitleler. Tasarım çalışmasından önce müşterisinin isteklerini, hayal ettiklerini, özellikle karakter ve yaşayış tarzını kavrıyor. 


Sonrasında tasarım aşaması başlıyor. Müşterisi ve ekibiyle beraber yaptığı kritikten sonra proje üzerindeki son kararını vererek uygulamaya geçiyor.


Şebnem Buhara örnek projeleri:

Anayapı

Beykoz Konakları' nda Villa