Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

Ayıkcan Emlak, Eylül 2012’de Müfit Erbilgin’e ait yalıya 150 milyon Euro (345 milyon TL) değer biçti. Nisan 2013’te Katar Başkonsolosluğu Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’na talip oldu; Erbilgin, 100 milyon Euro istedi.
Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

Şehzade Burhaneddin Efendi YalısıŞehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nda kaç köşk bulunuyor?  II. Abdülhamid’in oğlu Burhaneddin Efendi için amcası Abdülaziz tarafından 1911’de satın alınan ve şehzadenin adını taşıyan 64 odalı bina Boğaz’daki en büyük yalılardan biri. Şehzade yalıyı 1912'de kendi zevkine göre yeniden yaptırmış. I. Dünya Savaşı'ndan sonra İstanbul'dan ayrılan Burhaneddin Efendi New York'a yerleşmiş ve orada 1949 yılında ölmüş. Şehzade, Osmanlı Hanedanı'nın son reisi olan Ertuğrul Osman Efendi'nin de babasıydı. Arka bahçesinde büyük bir kışlık köşk bulunuyor. Erbilgin ailesine ait yalı 150 milyon dolara satılık. Bu fiyatıyla dünyanın en pahalı on evinden biri olarak gösterilmişti. Amcazade ve Kıbrıslı Yalıları’ndan sonra en uzun rıhtıma sahip sahilhanelerden biri. Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’na neden Mısırlılar Yalısı dendi?Türk asıllı Mısırlı Ahmed İhsan Bey yalıyı satın alınca halk arasında adı Mısırlılar Yalısı olarak da geçmeye başlamışŞehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın ederi nedir?Katar Başkonsolosluğu'nun talip olduğu Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'na 100 milyon euro isteniyor... Nisan 2013’te İstanbul Yeniköy'deki Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı'na Katar Başkonsolosluğu talip oldu. Yalının sahibi Müfit Erbilgin, yalı için 100 milyon euro istedi. 


Türkiye'nin en pahalı evleri belirlendi


Eylül 2012’de yayımlanan bir habere göre; Türkiye, İstanbul ve güneydeki sahil bölgeleriyle dünya emlak piyasasında zirve tırmanışında. İlk sırada Boğaziçi yer alıyor. Erbilgin ailesine ait Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı, köşkleri ve korusuyla birlikte 345 milyon TL değere sahip.


Ayıkcan Emlak’ın sahibi Yüksel Ayıkcan, Boğaziçi'nin en pahalı yalısını Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı olarak açıkladı. Erbilgin ailesine ait Yeniköy’deki yalı, iki köşküyle birlikte 24 Eylül 2012 150 milyon Euro (345 milyon TL) değerinde. Üslubu neo-barok eğilimli, 100 yıllık geçmişe sahip yalıya, Erbilgin ailesi 1985’te sahip olmuş. Yalının önceki sahipleri ise Abdülhamit’in oğlu Şehzade Münip Paşa, daha sonra Burhanettin Efendi ve Mısırlı Ahmet İhsan Bey. Arsası 2 bin 808 metrekare, toplam kullanım alanı 3 bin 630 metrekare olan yalının, Sait Halim Paşa Yalısı’ndaki gibi, 1957 yol istimlakı sebebiyle köprüsü yıktırıldığında, korusu caddenin karşısında yüksekçe bir duvar içinde kalmış.