Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selahattin Keten

Keten İnşaat LTD. ŞTİ’nin yönetim kurulu başkanı. Selahattin Keten, Şişli ve Nişantaşı projelerinin önemli bir ismidir.Selahattin Keten

Keten İnşaat LTD. ŞTİ. Genel Müdürü Selahattin Keten
Selahattin Keten kimdir?Ali Keten ve Veli Keten’in 1977’de kurduğu Keten İnşaat’ın ikinci kuşak temsilcilerindendir. Veli Keten’in 1999’da vefatından sonra oğlu Selahattin Keten 2002 yılında ayrılarak kardeşleri Rıza ve Murat Keten’le birlikte Keten İnşaat Limited’i kurdu.


Selahattin Keten, işi babasının yanında öğrenmiş alaylı bir yöneticidir.Selahattin Keten, hangi konularda haber oldu?Bir isim, iki şirket, zorlu rekabet… (Fortune Türkiye , Aralık 2008)


Nişantaşı’nın yenilenen binalarının çoğunda “Keten İnşaat” tabelası var. Ancak işi kimin yürüttüğünü anlamak için tabelanın devamını okumanız gerekiyor.


İstanbul’un en elit semtlerinden Nişantaşı’nın ara sokakları boyunca ilerlediğinizde sokağın her iki tarafında son dönemde yenilenen binalar dikkatinizi çekmiştir. 2000’li yılların başından bu yana Nişantaşı’ndaki bu yenilenmenin arkasında bir isim ama farklı yaklaşımlara sahip iki şirketin ağırlığı var. 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerine rastlanılan Nişantaşı binalarına baktığınızda aradaki ince farkı görmeniz çok zaman almayacak. Aslında bu mimari farkın arkasında bir şirket hikayesi yatıyor. “Nişantaşı’nın mimarı” yakıştırmalarının yapıldığı iki ayrı Keten İnşaat bulunuyor. Birisinin adı Keten İnşaat Ticaret Limited, diğer ise Keten İnşaat AŞ. Bu iki şirketin sahipleri ise amca oğulları.


Aile şirketi olarak kurulan şirketi bugün aynı isimle iki farklı inşaat şirketi kurmaya getiren süreç ise şirketin ikinci kuşağının işin başına gelmesiyle başlıyor. Amca oğulları arasındaki vizyon farkı 2000’li yılların başında iki ayrı şirket kurulmasına ve bir anlamda Nişantaşı’nın mimari kaderinin belirlenmesinde etkili oldu.


Hikaye, amca çocukları Veli, Kemal ve Veysel Keten’in 70’li yıllarda kurdukları şirket ile başlıyor. 80’li yılların ortalarına gelindiğinde ise Veli Keten bu ortaklıktan ayrılarak Almanya’da çalışan kardeşi Ali Keten’i de yanına alarak Keten Kardeşler İnşaat’ı kuruyor. Kendisi de Almanya’da inşaatlarda çalışan Veli Keten Türkiye’ye gelip şirketi kurarken Ali Keten, Almanya’da çalışmaya devam ederek şirketi finanse ediyor. İki kardeş 2000’li yıllara kadar Keten İnşaat’ı, Nişantaşı’nda hatırı sayılır bir şirket konumuna getiriyor. Ancak Keten İnşaat’ın iki ayrı şirkete bölünmesi süreci Veli Keten’in 1999 yılında vefat etmesinden sonra ikinci kuşağın iş başına gelmesiyle başlıyor. Veli Keten’in oğlu Selahattin Keten ile Ali Keten’in oğlu Ferhat Keten arasındaki vizyon farkı ortakları ayrılmaya getiriyor.


Selahattin Keten, işi babasının yanında öğrenmiş alaylı bir yönetici. Ferhat Keten ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu ve ardından da İngiltere Nottingham Trent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan bir yüksek mimar. İşte bu iki farklı vizyon sahibi amca oğulları, şirketi getirecekleri yer konusunda fikir ayrılığı yaşıyor. Selahattin Keten, mimari olarak eski Nişantaşı mimarisini örnek alan inşaatlar yapmak istiyor. Ferhat Keten ise daha modern binalar yapmaktan yana tavır gösteriyor.


Şirket içindeki bu vizyon farkı, fikir ayrılıklarını ve tartışmaları beraberinde getirince 2002 yılında ayrılma kararı alındı. Selahattin Keten, kardeşleri Rıza ve Murat Keten’le birlikte Keten İnşaat Limited’i kurdu. Ferhat Keten ise babası Ali Keten, ağabeyi Bayram Keten, ablası Birgül Keten Coşar ve ağabeyinin eşi Nermin Keten ile birlikte Keten İnşaat AŞ’yi oluşturdu.


Selahattin Keten aileyi ayrılmaya getiren sebebin fikir ayrılığı ve vizyon farklılığından kaynaklandığını söylüyor. Kendisinin Teşvikiye’nin dokusuna uygun binalar yapma vizyonuyla hareket ettiğini belirtiyor. Ferhat Keten ise okulunu bitirip şirkete gelmesiyle şirketi, “Yeşilköy tarzı” olarak tabir ettiği daha modern yapılara yönlendirmek istiyor. Selahattin Keten, “Biz kendi yolumuza devam edip semte uygun binalar yapmaya karar verdik” diye konuşuyor ve ekliyor: “İlk kuşak alaylıydı. İçimize mektepliler karışınca farklı bir pozisyon aldık.”Selahattin Keten: Butik projeler kişiye özel projeler! (Emlakkulisi.com, Mayıs 2013)


Nişantaşı’nda gerçekleştirdiği butik daireler ile adından söz ettiren Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten yaptığı açıklamada “butik projelerin kişiye dayalı özel projeler olduğunu” söyledi...


‘Yaşamı inşa eder’ sloganıyla şimdiye kadar Nişantaşı’nda 100’ün üzerinde butik proje gerçekleştirdiklerini ifade eden Selahattin Keten, “ İnsanlar iş dışında en büyük zamanını evde geçiriyor. Biz insanların daire içi isteklerine göre değişiklikler yapıyoruz” dedi.


Türkiye’de butik proje konusunda öncü olduklarının altını çizen Keten “butik proje kişinin özel istekleri doğrultusunda yaşam alanlarının şekillendirilmesidir” açıklamasını yaptı.


Son dönemde medyada ve inşaat sektöründe çıkan butik inşaat haberlerine de değinen Selahattin Keten, “Bu konuda bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Tek tip yapılar ‘’butik projeler’’ adı altında insanlara sunulmaktadır. Oysa tek tip yapılar kişiye dayalı değildir” diyerek butik inşaat kavramının doğru anlaşılmasının altını çizdi.


Selahattin Keten, ‘’butik projeler’’ ile tek tip yapılarda kullanılan butik projeler arasındaki farkı görmek isteyenlerin, sonradan mağdur olmak yerine önce Keten inşaatı ziyaret edebileceklerini belirtti. Kişi memnuniyetini ön planda tuttuklarını belirten Selahattin Keten, ’’Ev sahibi olmak isteyenlerin yaptığımız projeleri görmeleri ve kafalarında ki soru işaretlerini yok etmek bizi en memnun eden faktör’’ diyerek sözlerini bitirdi.


LÜKS EV SATIŞLARI YÜZDE 30 DÜŞER


Yüzde 18’lik KDV uygulamasının lüks konut satışlarında yüzde 30’luk daralma yaratacağını belirten Selahattin Keten, “Yüzde 18, yeni konut için ağır bir darbe oldu. Bundan sonra bazı müteahhitler zor durumda kalabilir” dedi

Lüks konuta getirilen yüzde 18 KDV’nin satışlarda büyük bir daralma yaratması bekleniyor. İstanbul’un lüks semtlerinde eski binaları yıkıp yerine lüks konutlar inşa eden Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, yeni KDV oranlarının piyasayı olumsuz anlamda etkileyeceğini söyledi. Keten, arsasının metrekare fiyatının 1000 liranın üzerindeki konutlara yüzde 18 KDV uygulandığını hatırlatarak, “Bu oranlarla birlikte lüks konut satışları azalacak. Piyasada yüzde 30 oranında daralma bekliyorum” dedi.


Yüzde 18’lik KDV yükü nedeniyle vatandaşların yeni konutlar yerine stokta bulunan ve yüzde 1 KDV’yle satılan konutlara yöneleceğini anlatan Keten, “Yüzde 18, yeni konut için ağır bir darbe oldu. Evet, KDV yüzde 1 de olmamalıydı ama yüzde 5 ile 8 arasındaki oranlar çok daha makul olurdu” diye konuştu.


Nişantaşı’nda binalar çürük


Selahattin Keten, metrekaresi 1000 liranın altında arsa bulmanın neredeyse imkansız olduğunun altını çizerek, “Şişli bölgesinde belediye rayiçleri bile yüksek. Arsalar 5-10 bin lira arasında görünüyor. Piyasa rayiçleri ise 15 bin ile 50 bin dolar arasında değişiyor” dedi. Keten, bölgedeki konutların metrekaresinin 5 ile 12 bin dolar arasında satıldığını belirterek, dükkan fiyatlarının ise 20 bin dolara kadar yükseldiğini vurguladı.


Selahattin Keten, İstanbul’un çok eski ve dayanıksız bir yapı stoğu bulunduğunu anlatarak, Nişantaşı’nda bile kentsel dönüşümün şart olduğunu söyledi. Bölgedeki binaların ortalama yaşının 40 yıla dayandığını anlatan Keten, “Aslında tüm Şişli için konuşmak gerek. Teşvikiye, Niaşntaşı, Bomonti ve Ulus’ta projeler yapıyoruz. Aldığımız tüm raporlar ‘Depreme dayanıksızdır’ çıktı. Bu nedenle İstanbul’un lüks semtlerini de dönüştürmek gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.


‘Bazıları zorda kalacak’


Selahattin Keten, yeni KDV sisteminin kentsel dönüşüm bölgelerinde geçerli olmadığını belirterek, “Biz bir bina için çürük raporu alarak yüzde 18 KDV’den muaf olabiliriz ama bu bir çözüm değil. Sektörün geneli ve tüm Türkiye için olayı değerlendirmek gerekiyor. Biz gerekli yerlerde tabi ki çürük raporunu alacağız ama dönüşüm alanına girmeyen bölgelerdeki sorun nasıl çözülecek?” diye konuştu.


Selahattin Keten, yüksek KDV yüzenden sektörde belirli sıkıntıların oluşabileceğine işaret ederek, bu durumdan etkilenen ve finansal yapısı güçlü olmayan bazı müteahhitlerin zor durumda kalabileceğine vurgu yaptı.


20 YIL GARANTİ VERİYOR


Keten İnşaat, yıllardır uyguladığı kişiye özel ücretsiz mimari danışmanlık hizmetini Haliç rojesinde de devam ettirecek. Profesyonel bir ekip çalışması sonucu oluşacak Keten Haliç Projesi’nde tasarımların her aşamasında müşteri ile beraber yol alınacağının altını çizen Selahattin Keten, ”Onlar isteklerini anlatacak biz de gerçekleştireceğiz. Konutların cephesi ile beraber mutfak ve banyoların seramik, parke, boya rengi hatta kapı kollarına kadar olan detayları müşterilerin seçimleri ve beğenileri doğrultusunda gerçekleşecek” dedi. Keten, Keten Haliç Projesi’nde binanın altyapısı ile ilgili oluşabilecek herhangi bir sorun karşısında 20 yıl garanti verdiklerini ifade etti.


Müşteri KDV pazarlığına başladı


Selahattin Keten, KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkmasıyla birlikte vatandaşların da KDV pazarlığına başladığını belirterek, şunları söyledi:


“Müşteriler KDV’yi ödemek istemiyor. Pazarlık yapmak istiyorlar. Bize, KDV’nin yarısını ya da tamamını siz ödeyin diyorlar. 1 milyon dolarlık bir dairede yüzde 18 KDV 180 bin dolar ediyor. İstanbul’da ortalama bir dairenin fiyatına denk geliyor. Bunun için pazarlık yapıyorlar ve bizim ödememizi istiyorlar. Ancak bizim bu maliyetleri karşılamamız çok zor. Zaten yüzde 20 gelir vergisi ödüyoruz. Bir de yüzde 18 KDV verirsek yüzde 38 vergi eder. Bu çok yüksek bir oran.”


35 yıldır kentsel dönüşüm yapıyor


Selahattin Keten, yaklaşık 35 yıldır İstanbul’un merkezi bölgelerinde eski binaları yıkıp yerine bölgenin dokusuna ve mimarisine uygun binalar yaptıklarını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:


“Şişli ve Kadıköy’deki lüks semtlerde birçok proje geliştirdik. Şimdi Eyüp’te yeni bir projeye daha başlıyoruz. Projelerimizle bölgelerin çehresini değiştiriyoruz. Kurtuluş’ta 100 rezidans, Çamlıca’da 8 konak, Eyüp’te 15 bin metrekarelik kapalı alanda 2 bina ve Şişli bölgesinde 5-6 bina yapacağız. Şu anda 50 bin metrekarelik kapalı alandaki projelerimizin değeri 50 milyon doları buluyor.  Kaplumbağa misali evimizi sırtımızda taşıyoruz ve kentin her yerinde bina yapabiliriz.”Keten İnşaat LTD, Behiç Pek'ten özür diliyor: Ne gerekiyorsa! (Emlakkulisi.com, Ekim 2011)


Keten İnşaat Ltd. Şti. Genel müdürü Selahattin Keten, basına yansıyan  Karikatürist Behiç Pek'in inşaat sırasında evinin duvarını patlamasına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. İşte o açıklama...


Keten İnşaat Ltd. Şti. Genel müdürü Selahattin Keten'in açıklaması şöyle;


“Nişantaşında bitişik nizamlı yapılar bir çok inşaat firmasına yıkım sırasında sorun çıkartabiliyor. Nişantaşı'nın logosu olarak bilinen  ve Nişantaşının her yerinde yaptığımız kaliteli konutlarla  birçok projeye imza atan  Keten İnşaat Ltd. Şti olarak, Sayın Pek'in evinde yaşanan bu tatsız olaya üzüldüğümüzü bir kez daha yinelemek isterim; fakat Sayın Behiç Pek'in yazdıklarıyla bitmiyor durum.


Bitişik nizamlı bir yapı olmasının yanı sıra Behiç Pek'in evinin duvarının çürük olması sebebiyle duvarda bir yıkıntıya sebep oldu.Yaptığımız bir çok inşaatta kendi sorumluluklarınıda bilinen bir firma olarak , Sayın Pek'in mağdur olmaması ve zararın giderilmesi için hemen çalışmalara başlanmış ve evindeki mobilyalarının cilasından, koltuklarının yüzlerinin değişmesine, bütün evinin boyanmasına kadar bütün zararları fazlasıyla giderilmiştir. Ayrıca, çıkacak tüm masraflarında Keten İnşaat olarak karşılayacağımızı kendilerine bildirdik.


Ayrıca, evimizde oturamıyoruz diyen Behiç Pek ve ailesinin otele yerleştirilmesine kadar her şey firmamız tarafından düşünülmüştür.


Sayın Behiç Pek'in duvarına verilen zarar fazlasıyla giderilmiş, çıkan masraflar tarafımızca karşılanmıştır.

İnşaat safhasında hiçbir komşumuzla hukuki anlamda bir süreç yaşamak istemeyiz. Neticede yıllardır bu sektörde marka olan ve Nişantaşı başta olmak üzere elit semtlerde nitelikli projelere imza atan bir firmayız. Tabiki zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor.Bizim komşumuz, kiracımız olsun olmasın, zara verilmişse bizim zararımızdır her şekilde fazlasıyla giderilir, ama şu noktada söylenecek tek şey: Verilen zarar manevi değil, maddidir. Sayın Behiç Pek'in duvarının patlamasıyla ilgili her türlü isteğini, zararını, masrafını gidermiş ve kendisiyle el sıkışarak ayrılmışken hala  kızgınlığının neden devam ettiğine anlam veremiyoruz.


Keten İnşaat olarak Sayın Behiç Pek ve Saygıdeğer eşine inşaat safhasında verdiğimiz zarar nedeniyle özrü bir borç bilir ve şirket olarak üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeyi bir görev biliriz."