Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selda Baltacı kimdir?

1997 yılında Mimarlık Atölyesi’ni kurarak çalışmalarını burada sürdüren Mimar Selda Baltacı kimdir?


1997 yılında Mimarlık Atölyesi’ni kurarak çalışmalarını burada sürdüren Mimar Selda Baltacı kimdir?


Selda Baltacı, 1967’de Kırşehir’de doğdu. 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Nihat Gök, Utarit İzgi ve Nevzat Sayın ofislerinde çalıştı.  


1997 yılında Mimarlık Atölyesi’ni kurdu. 1997-2001 yılları arasında Cem Yücel ve Atilla Yücel’le birlikte çalıştı.


2001 yılından bu yana Kuzguncuk’taki ofisinde ağırlıklı olarak tarihi eser restorasyon projeleri, konut tasarımı, ahşap konstrüksiyon uygulamalar ve geleneksel ahşap evlerin yerinde onarımını gerçekleştirdi.


Selda Baltacı Mimarlık Atölyesi

Selda Baltacı tarafından 1997'de İstanbul Kuzguncuk'ta kurulan mimarlık ofisidir.


Mimarlık atölyesi ekibi tarafından, 1997 yılından beri, pek çok restorasyon proje ve uygulamaları, pek çok konut yenilemeleri ile konut proje ve uygulamaları, zaman zaman dükkan, restoran, kafe, otel iç mekan düzenleme proje ve uygulamaları, fabrika yapısı projeleri ve bir adet de fabrika yapısı imalatı gerçekleştirilmiştir. 


Mimarlık Atölyesi, Kuzguncuk’ta, genellikle üç, zaman zaman dört mimarın birlikte çalıştığı bir ofistir. Fonksiyonel, sakin, ekonomik, kaliteli mekanlar tasarlamakla ilgilenir ve bunlar için proje üretir. Sıklıkla konut projeleri yapar, mevcut yapıları yeniler, ahşap ve kagir yapı restorasyonları yapar. 


Hala ayakta durmakta olan eski eser ahşap yapıları yıkmadan restore eder, çare kalmadığı için yeniden yapılması gerekenleri ise yeniden ahşap ile inşa eden bir anlayışla çalışır. işverenlerini proje ve uygulama aşamasında, bolca yapılan ofis toplantıları ile projeye dahil eder, bilgilendirir, çalıştırır. Çalıştığı projelerin uygulanması ile yakından ilgilenir, gerekirse uygulamayı üstlenir. Üretimde birebir hazır bulunur. Üretim atölyeleri, şantiye ve ofis üçgeninde çalışır. Marangoz, kalfa, dülger, boya ve tesisat ustaları burada tek tek gösterilmemiş olmakla birlikte ekibin ayrılmaz üyeleridir. 


Projelendirdiği mekanlara sonradan yapılması muhtemel müdahaleleri dert edinerek, dolaplarını, mobilyalarını vs. de tasarlamaya, seçmeye başlamış, zaman içinde bunları da iş edinmiştir. İşlevsel olana merak, mekan kurgusundan malzeme seçimlerine kadar her aşamada tasarımlarını etkiler. Farklı disiplinlerle yapılan ortak çalışmaların zenginliğine inanır, proje ve uygulamalarında bu pratiği kullanır. Kurduğu esnek ortaklıklar ile gerektiğinde kadrosunu genişletebilir.