Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sema Yeşilova kimdir?

1992 senesinde, 4 arkadaşı ile birlikte, İdeal Center Ltd. Şti. şirketini kuran Mimar Sema Yeşilova kimdir? Sema Yeşilova, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


Sema Yeşilova kimdir?


Sema Yeşilova, 17 Şubat 1956 Yılında  İzmir  Karşıyaka’da doğdu. Üniversiteyi İstanbul’da, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu, İçmimarlık ve Endüstri Tasarımı bölümünde  1979 yılında tamamladı.

1979-1992 yılları arasında İzmir’de sıhhi tesisat malzemesi satan  Termak A.Ş. firmasında Galeri Müdürü olarak ve ıslak hacımların dekorasyonu konusunda çalıştı.


Daha özgün çalışmalar yürütmek amacı ile 1992 senesinde, 4 arkadaşı ile birlikte, İdeal Center Ltd. Şti. şirketini kurdu. Bu firmada, ithal ve yerli inşaat ve dekorasyon malzemelerinin satışının yanında, danışmanlık hizmeti ve talepler doğrultusunda ıslak hacım ekipmanlarının tasarımlarını gerçekleştirdi.

Bu dönemde Türk el sanatlarına karşı ilgisinin artması ve bu ürünlerin yurt dışında da tanıtılması isteği ile bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Cam, çini, porselen, ebru, gümüş, minyatür vs. gibi el sanatlarını, günlük yaşantıya sokmayı ve bunlardan  esinlenmeleri, tasarımlara yansıtmayı hedefledi. 


Yaptığı banyo elemanları  tasarımlarında  taşı, ferforje ve ahşapla  harmanladığı görüldü. Ahşapta kalem işi çalışmaları ile boyalı mobilyalar tasarladı.

1995 senesinde  S.Y. Dizayn Grup Ltd. Şti. firmasını kurarak Bodruma yerleşti. 


İletişim bilgileri..

Sema Yeşilova  S&Y Dizayn Grup Ltd. Şti

Ofis +90 252 317 1793

Fax +90 252 317 1956

Kıbrıs Şehitleri Cd.  No:258/12

48400  Bodrum - Muğla