Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şemikler Mahallesi – Karşıyaka - İzmir

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nin mahallesidir. Barakaları ve gecekondularıyla İzmir’de kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgedir. Karşıyaka Belediyesi, kaçak yapıları polis desteğiyle yıkmaktadır.Şemikler Mahallesi – Karşıyaka - İzmir
Şemikler Mahallesi, Karşıyaka, İzmirŞemikler Mahallesi nerededir?


İzmir’in Karşıyaka’sının bir semti olan Şemikler Mahallesi; Anadolu Caddesi ile Bostanlı arasında kalan ve oldukça geniş bir alanı kapsayan bölgedir. Dar yol ve sokakları, eski ve büyük lisesi, geniş pazarı ve kokoreççileri, kuruyemişçileri meşhurdur.Şemikler adı nereden gelmektedir?


16. ya da 17. yüzyıllarda İzmir’in bugün ilçeleri konumunda olan Menemen ve Bergama yöreleri arasında bulunan Yurt Dağı’nda “Şemik” isimli eski bir Türk/Türkmen aşireti yaşamaktaymış. Ve bu Şemikler, dağdaki çetin kış aylarını daha rahat geçirmek için bugünkü Şemikler semtinin kuzeyindeki tepelerde konaklarlarmış.


Şemik aşiretinin reisinin Hüseyin adlı biri olduğu ve bu nedenle de uzunca bir süre bölgeye “Hacı Hüseyinler” denildiği rivayet edilmekte. Dolayısıyla o dönemdeki bu köyün kuruluşu işte bu yıllara tekabül ediyor. Ve daha sonraki yıllarda da “Hacı Hüseyinler” adı “Şemikler” olarak anılmaya başlıyor. Şemikler Köyü, 1959 yılında yapılan bir düzenleme ile Karşıyaka İlçesi Belediye sınırları içine dahil edilerek artık bir semt konumuna giriyor. (Kaynak: Aydın Sevinç, blog.milliyet.com.tr/aydinsevinc, 05 Aralık 2008)
Şemikler Mahallesi’ndeki kaçak yapılaşma ile mücadele ne durumda?


Şemikler Mahallesi – Karşıyaka - İzmirİzmir Karşıyaka Belediyesi, Şemikler semti demiryolu çevresindeki baraka tarzı kaçak yapıları, polis destekli operasyonla yıktı. Yaklaşık 25 kaçak yapı, gün boyu süren çalışma ile tamamen yıkıldı...


İmar planlarında pazaryeri, yeşil alan ve yol güzergahı olarak belirlenen yerlerde kurulan çadır ve barakalar, önce boşaltılarak güvenlik çemberine alındı. Yaklaşık 25 kaçak yapı, gün boyu süren çalışma ile tamamen yıkıldı, enkazları da temizlendi. Barakalarda kalan ailelere eşyalarını taşımaları için araç ve personel yardımı yapıldı. Yıkımlarda herhangi bir adli olay yaşanmadı. 


Emlakkulisi.com’un 22 Ekim 2013 tarihli haberine göre; gecekondu tarzı yapılanmaya asla göz yummayacaklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Kaçak yapılaşmadan doğan sıkıntıları kentimiz fazlasıyla yaşamaktadır. Bir yandan kent dönüşüm projeleri hazırlayıp sağlıklı kentler kurmaya çalışırken, bir yandan da yeni gecekondulara izin veremeyiz. Vatandaşlarımızdan yasalara uymalarını bekliyoruz." dedi. Şemikler Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


İzmir Karşıyaka Şemikler Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 35480Şemikler Mahallesi’nin muhtarı kimdir?


Muhtar: Bahar Zengin

Adres: 6251 Sokak Şemikler Mahallesi Karşıyaka / İzmir

Telefon: 0232 330 54 54 – 362 54 46