Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şemsettin Aydın

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunu olan Şemsettin Aydın, 1993 yılında Baysaş İnşaat’ı kurdu. Aydın son olarak Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi.


Şemsettin Aydın


Şemsettin Aydın nerede eğitim gördü?

Şemsettin Aydın; Mardin Ömerli’de 1968 yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladı. Aydı, 1985 yılında üniversiteye başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu.

Şemsettin aydın iş hayatına nasıl başladı?

Şemsettin Aydın ilk iş yaşamına 1990 yılında İstanbul Beykoz’da inşa edilen Göksu Evleri Yapı Kooperatifi’nde Kontrol Mühendisi olarak başladı. 

1993 yılında Baysaş İnşaat Turizm Tic. Özel Sağlık Hizmetleri Sanayi. Tic. A.Ş.’yi kurdu. Burada Yönetim Kurulu Başkanlığına devam etmektedir.

Baysaş İnşaat projeleri hangileridir?

Baysaş İnşaat’ın son yıllarda tamamlamış olduğu projeler arasında;

2005-2006 / Mehmet Oral Sitesi / Turgut Özal Bulvarı – Adana,

2006-2007 / Nobel Tıp Merkezi / Adana,

2009-2012 / Mimoza Apt. / Kurttepe – Adana,

2009-2011 / Gold Tower Residence / Ataşehir – İstanbul bulunuyor.

Baysaş İnşaat’ın devam eden projeleri arasında ise;

2009-… /Golden Tower / Adana,

2009-… / Cumbalı Konakları / Adana,

2010-… / Meridien Residence / Adana 

İstanbul Fikirtepe’de hayata geçecek olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında, hak sahipleri ile yüzde 100 anlaşma sağlayan ilk şirket olan Baysaş İnşaat, 2012 Haziran ayında startını vereceği Fikirtepe Projesi hazırlıklarını sürdürüyor.

Şemsettin Aydın

Baysaş İnşaat kentsel dönüşüm projesinin özellikleri nedir?

Toplam 580 konutun yer alacağı Baysaş İnşaat'ın İstanbul Fikirtepe projesi, akıllı 3 kuleden meydana gelecek. Rüzgar ve topraktan enerji üretilecek proje, 11 bin 350 metrekare arsa alanı üzerinde yükselecek. E-5 yolu üzerinde, eski Devlet Malzeme Ofisi ve Medeniyet Üniversitesi binasının hemen arkasında yer alacak projenin 2015 yılında tamamlanması planlanıyor. Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, 3 kuleden oluşacak projede kulelerin üzerine rüzgar tribünleri kurarak, rüzgar enerjisi üreteceklerini söyledi. Aydın, toprak ısısından elde edilecek enerjiyle de soğutma ihtiyacının karşılanacağını belirtti. Projede stüdyodan 3+1 dublekse kadar daire tipleri yer alacak.


Şemsettin Aydın


Şemsettin Aydın Fikirtepe projesi hakkında neler söyledi?

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe’de hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesi hakkında şunları dile getirdi:

Halen Fikirtepe’de uygulanacak imar planı ve plan notlarında netlik bulunmamakta ve belediye nezdinde süreç devam etmektedir. Dolayısıyla Fikirtepe’de aralarında Baysaş İnşaat’ın da bulunduğu, ada bazında hak sahipleriyle yüzde 100 anlaşma sağlayan 4-5 firmanın projeleri için yaptıkları ruhsat başvuruları, imar planı sürecinin tamamlanmaması nedeniyle bekletiliyor.

Baysaş İnşaat olarak ilk anlaşma gerçekleştiren firma olmamıza karşın, ruhsat alınıncaya kadar mağduriyetler yaşanmaması için, hak sahiplerinden evlerini boşaltmalarını istemedik ve yıkımlara başlamadık. İmar planıyla ilgili süreçlerin tamamlanmasının ardından ve ruhsatın alınmasının ardından, hazır olan projemizi uygulamaya geçireceğiz. Ve öncelikle mevcut yapıların tahliyesine ve yıkımlarına başlayacağız.

Şemsettin Aydın’ın iletişim bilgileri nedir?

Adres: Fikirtepe Mandıra Caddesi No: 196 İstanbul

Telefon: (0216) 470 5575 (0216) 565 7262

Faks: (0216) 291 1846

E-Posta: info@baysasinsaat.com