Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şenkaya İnşaat'tan Kurtköy'de yeni konut projesi!

Emlakkulisi.com Şenkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve İnşaat Mühendisi Ferruh Şenkaya ile şirket yatırımları ve yeni projeler hakkında röportaj gerçekleştirdi. İşte detaylar...


Emlakkulisi.com Şenkaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve İnşaat Mühendisi Ferruh Şenkaya ile şirket yatırımları ve yeni projeler hakkında röportaj gerçekleştirdi. İşte detaylar...


 1-) Şenkaya İnşaat'ın geçmişini öğrenebilir miyiz?  Kaç yılında kuruldu ve vizyonu nedir?

Şenkaya İnşaat, 1995 yılında yatırım, inşaat ve taahhüt işleri yapmak üzere kuruldu. O günden bu yana iş merkezleri, fabrikalar, otomotiv plazaları, kültür merkezleri, konut ve villa siteleri inşa eden ve 2011 yılında şirket merkezini İzmir’den İstanbul’a taşıyan Şenkaya, bugün ‘Planet’ temalı projeleriyle hayata değer katmaya devam ediyor. 


Vizyonu ise çok net; kalite ve çevre bilincinden asla ödün vermeden, ulaşılabilir fiyatlarla mümkün olduğu kadar çok insanı ev sahibi yapmak. Küçük birikimlere sahip olan herkese, iyi yaşam haklarına saygı duyarak, büyük kazançlara dönüşecek yatırım fırsatları sunmak.


 2-) Şenkaya İnşaat tarafından inşa edilen projeler Anadolu Yakası'nda yer alıyor. Avrupa Yakası'na veya Anadolu'ya açılmayı düşünüyor mu?

İstanbul Türkiye’nin en büyük değeri, aynı zamanda yeniliklere ve değişimlere en açık şehri. Bu yüzden Şirketimizin önceliği her zaman İstanbul. Şimdilik İstanbul’da Kurtköy odaklıyız, çünkü Kurtköy’de tüm müşterilerimiz için büyük bir değer oluştuğunu gördük ve yıllar içinde de artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Metro, havalimanı, okullar, üniversiteler, hastaneler, limanlar, Teknokent ve birçok şirketin genel merkezinin bu bölgeye taşınmış olması, aslına sadık gelişen imar planı ve mükemmel şehircilik altyapısı, bu bölgede yaşam kalitesini sıra dışı bir şekilde arttırıyor. Bu nedenle önceliğimizi bu bölgeye veriyoruz.


3-) Yeni proje planınız var mı?

Garden Planet ve Blue Planet projelerini sahiplerine teslim ettik. Devam etmekte olan projemiz Park Planet, 10 bin metrekarelik geniş bir alan üzerinde hayata geçiyor. Projenin %80 lik bölümünü bitirmiş durumdayız ve Aralık 2017 tarihinde sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. 


Bu projeden hemen sonra yine Kurtköy’de çok özel bir konumda, yeni bir “Planet” temalı projeye daha başlayacağız. Bu projede de hedefimiz; müşterilerimizin birikimlerini maksimuma çekerek yüzlerini daha da güldürmek.


4-) Projelerinizi kendi arsalarınızda mı üretiyorsunuz?

Genellikle projelerimizi kendi arsalarımızda hayata geçirmeyi tercih ediyoruz. Ancak bize gelen arsa taleplerini değerlendirmeyi de ihmal etmiyoruz. Elbette kalite standartlarımızdan kesinlikle taviz vermiyoruz bu noktada. Bölgenin altyapısı, yatırımcısı için hızla değer yaratacak bir karakterde olması, bizler için çok önemli.

 

5-) Projelerinizi tercih edenler daha çok yatırımcı mı, oturumcu mu?

Aslında iyi bir proje hem yatırımcının hem yeni bir yaşam peşinde olanların ilgisini çeker. Daha çok yaşamak için tercih edilen bir proje yatırımcı için de daha caziptir. Şenkaya projeleri, her iki grup tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor. Hatta yatırım için alanlar, oturanların çok olduğunu gördükçe satmıyor, bekliyor. Bu sebeple özel bir sistemle yönetilen projelerimizin kira getirisi de Kurtköy ortalamalarının çok daha üzerinde.


6-) Şu an satışta olan projeniz hangisi?

Şu an toplam 240 daireden oluşan Park Planet projemiz satışta. Çok geniş alanlara sahip bu projemizde oyun odaları, açık-kapalı yüzme havuzu, kış bahçesi, yürüyüş parkuru, seyir terası, çocuk oyun parkı, yeşil alanlar ve daha birçok ayrıcalık sunuluyor. Bu projede 1+1’den 4+1’e kadar çok farklı daire alternatifleri mevcut.


7-) Proje isimlerinde dikkatimizi "Planet" çekiyor. Bütün projelerinizde kullanmışsınız. Nedenini öğrenebilir miyiz?

Biz Şenkaya olarak A’dan Z’ye düşünülmüş, yepyeni dünyalar, hayatlar inşa ediyoruz. Hemen hemen tüm ihtiyaçların bir noktada toplandığı, neredeyse hiç dışına çıkmadan bile en kaliteli şekilde yaşanacak yeni gezegenler bunlar. İçinde eğlenebilirsiniz, spor yapabilirsiniz. Yeşillikler arasında nefes alabilir ya da çocuklarınızla keyif dolu saatler geçirebilirsiniz. Her projemizde yaşamın tüm noktalarına dokunacak büyüklükte, yeni dünyalar inşa etmeyi hedefliyoruz. 


8-) Ferruh Bey biraz sizi tanıyabilir miyiz? 

1972’de Söke’de doğdum. İzmir Fen Lisesi’ni 1989’da bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1994 yılında mezun oldum. İşimle ülkeme değer katmayı, insanların hayatlarını zenginleştirmeyi hedefliyorum. Büyük hedefleri olan, daha mutlu, daha medeni bir Türkiye hayalimi her zaman korudum. Onun için çalıştım ve çalışıyorum. Başkalarını gerçekten mutlu edebildiğinizde, o mutluluk mutlaka size geri dönecektir.