Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şenlikköy (Florya) - Bakırköy - İstanbul

Avrupa Yakasında yer alan lüks semtlerden biridir. İstanbul’a yakın yazlık bir bölge olarak bilinirken, 1960’lı yıllarda yaşanan göç dalgası ile birçok yapı inşa edilmiştir. Son olarak Koru Florya Evleri bölgede hayata geçmektedir.


Şenlikköy (Florya) - Bakırköy - İstanbul


Şenlikköy (Florya) nerede?


Şenlikköy diğer adı ile Florya, İstanbul Avrupa Yakasındadır. Bakırköy ilçesine bağlı bir semttir. Küçükçekmece ile komşudur. Güneyinde Marmara Denizi vardır. 


Şenlikköy tarihinde neler yaşandı?


Rus ordularının 1873 yılında İstanbul’a gelmesi ile bölge, Rus egemenliği altında girdi.  Ayastefanos Antlaşması ile 93 Harbi anısına Şenlikköy sırtına Ayastefanos Rus Anıtı inşa edildi. Anıt, I. Dünya Savaşı'nın ilan edilmesiyle beraber Mahmut Şevket Paşa tarafından yıktırıldı. 


1905 yılında Rusya'daki devrimden kaçan Beyazruslar bölgeye yerleşti. Balkan savaşlarından sonra yurtlarını kaybetmiş kalabalık Müslüman Türkler bu bölgeye yerleşmeye başladı ve bağcılıkla ilgilendiler.


1930'lu yılların başında Atatürk'ün İstanbul'un çevresinde yaptığı bir gezi sırasında Yeşilköy'e kadar geldi. Daha sonra ise Florya’ya geçti. Bu dönem orman çiftliği ve sahilde köşk yapılması emrini verdi. Sahilde deniz üstünde bir köşk karada çeşitli boylarda villalar, lojmanlar, plajlar, parklar, bahçeler ve seralar içeren projeyi Atatürk onayladı.  Atatürk'ün ölümünden sonra, özelikle 1950'li yıllardan sonra bu bölgenin plajları, yeşil alanları, gece kulüpleri ve çay bahçeleri yazlık dinlenme alanı oldu.


1960’lı yıllarda başlayan köyden kente göç ile birlikte bölge nüfusunda artışlar yaşandı. Bu yüzden İstanbul’un yazlık yeri olma özelliğini kaybetti. 1980'li yılların ikinci yarısında hızla zenginleşen yeni bir sınıfın ortaya çıkması, lüks konut ihtiyacının artmasını beraberinde getirdi. Boş arsalarla dolu olması ve Atatürk Havalimanı ile fuar alanına yakınlığı gibi sebepler dolayısıyla şehir dışında ama aynı zamanda yakınında olan bu köye hızla bir talep patlamasına sebebiyet verdi. Bunu gören inşaat firmaları da birçok lüks konut yapmaya başladı.


Bölgede yer alan konut projeleri hangileridir?


1.Koru Florya

2.Florya Park Evleri

3.Avrupa KonaklarıŞenlikköy (Florya) - Bakırköy - İstanbul


Koru Florya fiyatları kaç TL?


Aydınlı, Metal Yapı Konut, ARKE ve Vizyonlife tarafından inşa edildi. 280 bin metrekare alan üzerine konumlandırıldı. 7 blok şeklinde tasarlandı. Projeye 298 adet konut ve 301 adet ticari birim yapıldı. 


Projenin dikkat çeken özellikleri şöyle: Fitness center, sauna, buhar odası, cafe, alışveriş alanları, basketbol sahası, tenis kortu, voleybol sahası, dinlenme alanları, yüzme havuzu.


Yüzde 1 KDV oranına dahil olan projede yer alan daireler 2013 Haziran ayı güncellemelerine göre; 1 milyon 80 bin lira ile 2 milyon 622 bin lira arasında satışa sunuldu. 


Proje detayları şöyle:


-42.245 m2 arsa üzerinde konumlanmış;298 adet daire Avm sosyal tesis otopark alanları-Yaya yolları, sert zemin ve yeşil peyzaj alanları-Yeşil alanlar için otomatik sulama sistemi-Her daire için tahsis edilmiş yeterli sayıda otopark alanı ve 1 adet depolama alanı-Lobby Cafe-Ortak aktivite ve toplantı salonları-Çocuk oyun alanları-Koru Florya Health Center(Tamamı Bay/Bayan aynı olarak düzenlenmiş)-Çok amaçlı(plates/yoga) Stüdyolar-Kapalı yüzme havuzları-Hamam/Sauna/Buhar odaları-Masaj odaları-Yayalar ve araçlar için ayı olarak üzere kontrollü noktalardan siteye giriş çıkışlar-Site girişinde, müraacat ve güvenlik kulübeleri ile giriş-çıkış bariyerleri-Giriş güvenlik kulübesi ile bütün daireler arasında haberleşme sistemi(intercom)-Açık alanlarda aydınlatma elemanları-Kameralı güvenlik sistemi-Kovansiyonel kalıp-Radye temel-C35 beton sınıfı-STIII donatı çeliği-Radye temel altında ve bodrum kat dış perde duvarlarında su yalıtımı-Bağımsız birimler arasında ısı ve ses yalıtımı-Konut dış duvarlarında gazbeton-Daire için bölmelerde ısı ve ses yalıtımlı çift yüz alçı panel-Metal kenet çatı-Işıklar ve teraslar-Kısmi doğaltaş/ahşap görünümlü seramik, prekast, ahşap, alüminyum kompozit panel kaplamalar-Isı yalıtımlı alüminyum doğrama ve alternatif elemanlar-Daireler ve ortak alanlar için tüm sistemi besleyecek kapasitede jeneratörler-Dairelerin ortak kullanım alanlarında acil durum aydınlatması-Dekoratif anahtar, priz ve aydınlatma elemanları-Topraklı ve çocuk korumalı prizler-Dijital Ip tabanlı renkli ve görüntülü intercom sistemi-Güvenlik amaçlı CCTV(kapalı devre kamera)sistemi-İnternet ve uydu Tv yayınları için gerekli fiberoptik altyapı-Her daireye en az 2 adet telefon hattı-IECC(uluslararası elektrik elektronik standardı)hükümlerine uygun topraklama ve yıldırımdan korunma tesisatı-Merkezi ısıtma sistemi-Bloklar için gerekli merkezi sıcak su üretimi-Vrv veya benzeri klima sistemi-Su kesintilerine karşı dezenfektasyon ve filtrasyonlu sus deposu ve hidrofor-Daire içi şaftlarda ses yalıtımı-Otoparklarda sprinkler, yaygın dolabı, itfaiye su alma ağzı ve duman egzost sistemi-Konutlarda duman dedektörleri,gaz alarm dedektörleri ve yangın pompaları ile daimi yangın güvenliği.


İletişim ve ulaşım bilgileri

Adres: Ekşi Nar Sok. 275 Ada 28 Parsel Şenlikköy Florya-İSTANBUL

Telefon: 444 8 252 Web adresi: www.koruflorya.comŞenlikköy (Florya) - Bakırköy - İstanbulİstanbul Akvaryum nerede?


10 Mart 2003 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edildi. İstanbul Akvaryum projesinin yapımı Nuhoğlu İnşaat ve Alt ve Üst Yapı İnşaat tarafından üstlenildi. Projenin işletmesi Nuhoğlu İnşaat, Metal Yapı Konut, Alt ve Üst Yapı İnşaat ve Nas İnşaat gibi 4 büyük şirketin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından yürütüldü.


İstanbul Akvaryumun öne çıkan özellikleri şöyle: 6.800 metreküp su hacmine sahip, toplam 64 adet tank, 100 dönüm arazi içerisinde, toplam 22 bin m2’lik 2 katlı dev proje, İstanbul Akvaryum’a ait 1.200 araçlık 32 bin m2’lik otopark alanı,6.000 m2’lik ziyaretçi alanı, Karadeniz’den başlayıp Pasifik’e kadar uzanan 1,2 kilometre uzunluğundaki, özel temalı gezi güzergâhı, Birbirinden ilginç türlerin bulunduğu yaklaşık 1.500 çeşit, toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı,2 adet 15 kişilik 6 akslı 5D sinema salonu, 7 ayrı film izleme seçeneği, rüzgâr, sis, su gibi efektler yaşatan sıra dışı sistem, İstanbul Akvaryum içerisinde 470 m2’lik alana sahip hediyelik eşya birimi, Gezi güzergahı üzerinde 3 kafe, Bir tarafı Panama Kanalı manzaralı, diğer tarafı deniz manzaralı 1 adet restoran.


İletişim bilgileri

Adres: Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon: 444 9744 Faks: 0 212 574 2135

Mail: iletisim@istanbulakvaryum.com


Florya’ya nasıl gidilir?


Florya’ya 73 T Florya-Bakırköy ve 73 F Taksim-Florya İETT hatları ile ulaşmak mümkündür.


73 T Florya-Bakırköy hattının durakları şöyle:

İSTANBUL AKVARYUM / Bakırköy, SOSYAL TESİSLER / Bakırköy, İSTANBUL AKVARYUM / Küçükçekmece, ECELER / Bakırköy, KONAKLI / Bakırköy, SARUHAN SOKAK / Bakırköy, SPOR TESİSLERİ / Bakırköy, ORMAN SOKAK / Bakırköy, HAVUZLU BAHÇE / Bakırköy, ATATÜRK ORMANI / Bakırköy, ŞENLİKKÖY / Bakırköy, HARMANLAR / Bakırköy, POLİS OKULU / Bakırköy, BEŞYOL / Küçükçekmece, K.ÇEKMECE BELEDİYESİ / Bakırköy, MESKENLER / Bakırköy, FİDANLIK / Bakırköy, KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ / Bakırköy, KULELİ / Bakırköy, ŞİRİNEVLER / Bakırköy, ÇOCUK SİTESİ / Bakırköy, BAHÇELİEVLER / Bakırköy, İNCİRLİ / Bakırköy, DİKİLİTAŞ / Bakırköy, KLİNİK / Bakırköy, ŞEKEREVLER / Bakırköy, YÜCETARLA / Bakırköy, ZUHURATBABA / Bakırköy, ZİRAAT ODASI / Bakırköy, BAKIRKÖY / Bakırköy.


İETT hattı dışında Sirkeci’den hareket eden banliyö tren hattı Florya’dan geçmektedir. Ayrıca Bakırköy’den minibüs hatları da Florya mahallelerinden geçmektedir.Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı