Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Serdar İnan

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, mimar, şair ve yazar… Eserlerine ‘Mimar S.inan’ şeklinde imza atar… Son kitabı İNan, Apple'ın elmasına karşı 'armut' sembolüyle çıkmıştır.Serdar İnan kimdir?


Serdar İnan
Serdar İnan


1965 yılında Erzincan’da doğdu. Robert Kolej’in ardından İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun oldu. Aile üyelerinin birçoğu mimar ve inşaat mühendisi olan İnan, üniversite yıllarında aile şirketi İnanlar İnşaat’ta çalışmaya başladı. 1995 yılında İnanlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu ve bugüne kadar 100’ün üzerinde projeye imza attı.


İnşaatın dışında otomotiv, enerji ve turizm sektörlerinde yatırımı bulunan Serdar İnan, Mimar Sinan Vakfı (MİKEV) Mütevelli Heyeti Başkanlığı’ nda görev yapıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İstanbul Mimarlar Odası üyesi olan Serdar İnan İstanbul aşığı mimar olarak biliniyor. Hobileri arasında şiir, makale yazmak, spor yapmak ve seyahat etmek bulunan Serdar İnan’ın kendisine ait dört şiir kitabı bulunuyor. Serdar İnan’ın şiir ve makalelerinden oluşan 5. Kitabı Asl-ı Suret ise en son yayınlanan kitabıdır. Serdar İnan, evli ve dört kız çocuğu babasıdır.


Serdar İnan’ın kitapları hangileridir?


Yansımalar, Doğum, Seninle Bensiz, Mahşer ve Asl’ı Suret, İNan.


Serdar İnan’ın ev hayatı nasıldır?


Serdar İnan, Vaniköy yakınlarında 4 katlı 850 metrekare bir villada annesi, kızları ve eşi ile birlikte yaşıyor. Serdar İnan’ın villasının bahçesinden mutfağa giriliyor. Salon içerisinde özel bir ışıklandırma var. Akşam yemeklerinin yenildiği masada kırmızı taşlı avize mevcut. Yemek masasının yanında ise işlemeli nazar duası tablosu yer alıyor. Villaların üst katında kızlarının yatak odası bulunuyor. Villanın en üst katında yer alan boğaz manzaralı oda büyük kızlarının yatak odası. Villanın bahçesinde bir de havuz bulunuyor.


İnanlar İnşaat nasıl kuruldu?


İnanlar İnşaat, 1965 yılında 4 kardeş olan  Nurettin İnan, Bedrettin İnan, Mimar Bahattin İnan ve Mimar Alaattin İnan tarafından kuruldu. Kuruluşunun ilk yıllarında iş hanları ve apartmanları yap-sat metodu ile çalışmışlardır. Daha sonra iş hanı, apartman, otel, çarşı, hastane, okul, yurt binası, cami, fabrika, akaryakıt istasyonu, hiper market, depo binaları, büro binaları, konut siteleri ve rezidanslar yapmışlardır.


İnanlar İnşaat, hangi projeleri hayata geçiriyor?


Terrace Feri: Şişli Feriköy’de 13 bin 481 metrekarelik inşaat alanı üzerine yapılan projede 85 adet daire, 3 adet ticari birim bulunuyor. Stüdyo, 1+1 ve 2+1 konut tipi bulunan projede güvenlik, pilates salonu, yüzme havuzu, yoga salonu, sauna ve fitness salonu yer alıyor.


Terrace Tema: Halkalı’da yer alıyor. 1+1’den 3+1’e kadar konut seçeneği sunan Terrace Tema projesinde 416 daire bulunuyor. 30-40 katlı iki bloktan oluşan projede teslimler 2014 yılında gerçekleşecek.


Terrace Mix: 1.125 konuttan oluşan proje Esenyurt’ta bulunuyor. 1+1,2+1 ve 3+1 konut tiplerinin yer aldığı projede 22 adet ticari ünite de mevcut. Ayrıca Terrace Mix 9 ve 16 katlı 7 bloktan oluşuyor.


Aslı Bahçe: Kartal’da bulunan projede 90 konut mevcut. Bu konutlar 1+1, 2+1 ve 2+1 dubleks olarak tasarlandı. 2013 Haziran ayında konut teslimleri gerçekleşecek.


Terrace Lido: Büyükada’da yer alan projede 32 konut yer alıyor. 1+1 ve 2+1 olarak tasarlanan proje Süha Eyisoylu imzalı.


Avlu 138:  Levent, Kanyon ve Metro City gibi İstanbul’un alışveriş ve finans merkezlerine yürüme mesafesinde bulunan Avlu 138, alt katlarda bulunan ticari alanlarıyla hem sakinlerinin hem de çevre halkının hayatını kolaylaştıracak olan ve birbirine bağlı dörder katlı, iki bloktan oluşuyor. 


Yaşamın başladığı Avlu 138’de , 50 m2’den 170 m2’ye kadar farklı büyüklükteki daire seçenekleriyle dikkat çeken Avlu 138, Levent-Maslak hattında iş dünyasının merkezinde en yeni butik konut projesi olması nedeniyle yatırımcılar tarafından da tercih ediliyor.

Serdar İnan'ın son kitabı hangisidir? 

Mimar Serdar İnan, Twitter'daki @mimarserdarinan hesabından yaptığı açıklama ve yorumlarını, "İNan" adlı kitabında topladı. Kitap, Mart 2013'te yayımlandı. 
İşte o kitap ve İnan'ın tweet'lerinden örnekler;
Serdar İnan
Serdar İnan


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları