Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Setenay Metin kimdir?

Saray Halı’nın sahibi Necati Kurmel, son yıllarda dudak uçuklatan gayrimenkul portföyüyle de adından söz ettiriyor. Bu işlerin başında ise kızı var.Saray Halı’nın sahibi Necati Kurmel, son yıllarda madencilik ve hayvancılık alanındaki yatırımlarının yanı sıra dudak uçuklatan gayrimenkul portföyüyle de adından söz ettiriyor. 


Setenay Metin kimdir?


Kurmel, değerleri milyar dolarlar ile ifade edilen gayrimenkul varlığıyla dikkat çekiyor. Kurmel’in, Kuryap ve Royal adlı inşaat şirketlerinin başında ise kızı Setenay Metin var.


İstanbul-Kurtköy’de 30 milyon metrekare arazisi bulunan Kurmel, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul zenginleri arasında sayılıyor. 


Bu arazilerin büyük çoğunluğu Kurtköy’ün yukarısında yer alan Ballıca bölgesinde yer alıyor. Türkiye’deki büyük inşaat şirketinin yanı sıra, birçok gayrimenkul fonu birlikte projeler gerçekleştirmek için Kurmel’in kapısını çalıyor.


Yaklaşık 25 yıl önce İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Kurtköy’ün potansiyelini görüp buraya yatırım yapan Kurmel’in bölgede 30 milyon metrekare arazi bulunuyor.


AKRABALIK:


Necati Kurmel, bir zamanlar DSP'de, Bülent Ecevit'in yardımcısı olarak tanıdığımız Hüsamettin Özkan'ın da dayısı oluyor.


AYDIN DOĞAN İLE ORTAKLIK


Gümüşhane'de maden arama ruhsatı olan şirketlerden biri de Gümüştaş. Necati Kurmel ve Aydın Doğan ortaklığındaki şirket, eski Gümüşhane olarak adlandırılan Süleymaniye Mahallesi'nin doğusunda başta gümüş olmak üzere kıymetli maden arıyor.


İNŞAAT İŞLERİ


Daha önce Tepe Grubu’yla birlikte Beykoz Konakları ve Kamer Roze projesini hayata geçiren, Kuryap İnşaat’ın tek başına gerçekleştirdiği ilk projesi Kurtköy-Akfırat’ta bulunan Royal Park.


Setenay Metin, bazı arazileri de, Doğa- Ata, Hatipoğlu ve Uzunhan’ın bulunduğu üç inşaat şirketine kat karşılığı vermişti.


Metin, Royal Park’ın ardından ikinci projesini ise Adana’ya yaptı. Adana merkezde, Mersin tarafında 90 dönüm arsa satın alındı ve burada ortanın üstü gelir grubuna yönelik 56 villadan oluşan bir proje yapıldı.


Aslında 2008 yılında Adana’da villa yapmayı planlayan Metin, “Adana o tarihlerde böyle bir proje için çok uygun değildi. Fakat en son gittiğimde gördüm ki orada komşu ülkelerle özellikle de K.Irak’la ticaretten dolayı yeni bir zengin sınıf oluşmuş. Konut fiyatları da fırlamış. Artık zamanıdır diye düşünüyoruz. Royal Park’ın ardından 2011’de oradayız” demişti.


Kurtköy’de birçok isimle ortak arazileri olduğunu söyleyen Metin, ortaklardan sadece Sinpaş’ın adını vermişti. Sinpaş’la 6 bin dönümü kendilerine 6 bin dönümü de Sinpaş’a ait olmak üzere 12 bin dönümlük bir arazileri bulunduğunu anlatmış ve 2010 yılında “İleride belki birlikte ortak projeler yapabiliriz” demişti.


Metin, bölgenin gözüktüğü gibi karlı olmamasından da yakınmıştı 2010 yılında Milliyet gazetesine verdiği söyleşide: 


- “Formula’yı da hesaba katarak buraya yatırım yapmıştık. Fakat umduğumuz gibi olmadı; Formula’nın yapılması buraya hiçbir menfaat sağlamadı. İnanılmaz ölü bir yatırım. Burada konut satmak çok zor. Kriz de var. Olması gerekenden çok daha fazla lüks yaptığımız ve fiyatımız da yüksek olduğu için konut satmakta zorlanıyoruz. Oysa bu standarda şehir içinde konut yaptığınızda daha kolay satıyorsunuz. Babama baskı yapıyorum diyorum ki ‘şehir içinde doğru düzgün arazi al, onu yapalım.”


Daha sonra, şehir merkezinde arsa arayışına girdiler ve Boğaz ön görünümlü kupon yerlerle ilgilendiler.


Kurmel Ailesi, sahibi olduğu arazilerin bir kısmı nedeniyle yaklaşık 23 yıldır devletin çeşitli birimleriyle mahkemelik. Ballıca’da sahip oldukları 8 bin dönüm yerin özel orman olması nedeniyle davalık olduklarını anlatan Setenay Metin, bu davaların bir kısmının devam ettiğini, bir kısmının da temyiz aşamasında olduğunu söylüyor.


Kurmel Ailesi’nin şehrin merkezinde ise Dolapdere-Piyalepaşa Bulvarı arasında yaklaşık 5 dönüm üzerinde toplam dört arsası bulunuyor. Bu arsalarında biri işadamı Adnan Polat’ın Kasımpaşa’nın girişinde bulvarın sağında kalan alan içinde gerçekleştireceği projenin hemen yanında, diğerleri ise bulvarın Dolapdere tarafıyla hemen çaprazlarında yer alıyor.


Setenay Metin, 2008 yılında yaklaşık 1 dönümlük arsalarını Piyalepaşa Bulvarı üzerinde otel, rezidans, kongre ve AVM’nin yer alacağı 300 milyon dolarlık bir proje gerçekleştireceğini açıklayan Polat’a sattıklarını da belirtiyor. Metin, buradaki arsalarını değerlendirmek için de henüz erken olduğu görüşünde: “Dolapdere’deki arsaları alırken buralar çok daha cazip olur, 40-50 katlık binalar yaparız diye aldık. Şu an imar izni verilen kat sayısı az. Bu nedenle şu an yatırım yapmak için çok cazip değil” diyor.


Metin, önümüzdeki dönemde arsa portföylerini bir gayrimenkul yatırım ortaklığı(GYO) şirketi kurup ona devretmeyi planladıklarını da sözlerine ekliyor.


Adana ve Side’de beş yıldızlı otelleri olan Saray Halı’nın patronu Necati Kurmel, Türkiye’nin en büyük ikinci krom tesisinin de sahibi. Kurmel’in Adana’da 250 milyon tonluk rezervi sahip 7 civarında krom madeni var.

Kurmel, Kayseri-Develi’de 20 bin baş büyük hayvanın yer aldığı Saray Çiftliği’yle Türkiye’nin en büyük hayvan varlığına da sahip. 16 bin dekar bitkisel üretim alanı olan çiftlik, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük besi, süt sığırcılığı ve bitkisel üretim işletmesi.


Setenay Metin'in hayata geçirdiği şimdilik en önemli proje


İstanbul Kurtköy'de Formula 1 arazisinin çok yakınında 70 Milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Royal Park Residence.


Projenin yapımı 2008 yılında tamamlandı. 


Royal Park Residence evlerinde 40 güvenlik kamerası (üçü evden de izlenebiliyor) var.


Daireler 71 metrekareden 235 metrekareye kadar çeşitli büyüklüklerde planlandı. 


152 adet apartman dairesi var.  Bunun yanında 365 metrekare ile 515 metrekare arasında 72 adet villa mevcut. Bir de 88 adet, içinde her daireye has bahçenin bulunduğu teras evler…


Detaylar için TIKLAYIN


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura