Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şeyh Edebali Üniversitesi

Öğrenci ve akademik personel sayısının artışıyla Bilecik’te inşaat sektörünü canlandıran üniversitedir. Şeyh Edebali Üniversitesi, 2007’de kurulmuştur.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Şeyh Edebali Üniversitesi

Şeyh Edebali ÜniversitesiŞeyh Edebali Üniversitesi’nin tarihçesi nedir? 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunla kurulan Şeyh Edebali Üniversitesi, yeni rektör Prof. Dr. Azmi Özcan’ın Aralık 2007’de atanması ile eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. 


Şeyh Edebali Üniversitesi’nin Bilecik inşaat sektörüne katkısı ne oldu?Şeyh Edebali Üniversitesi'nin 2007 yılında kurulmasının ardından şehir merkezinde ardı ardına yeni inşaat projesinin temelinin atıldığı, sektörde canlılık yaşanması sonucu birçok yatırımcının rotasını Bilecik'e çeviriyor..


Medyada Eylül 2013’te çıkan habere göre; Bilecik gayrimenkul yatırımı bakımından bir çok fırsatlar sunuyor. Özellikle şehir merkezinde üniversite öğrencileri için apart yapımları ve pansiyonlar binaları dikkat çekiyor. Şehir merkezinde yeni bina almak isteyenler bina bulmakta zorluk çekiyor. Eski binaların yıkılmasıyla yeni binalar 1+1 ve 2+1 şeklinde yapılarak kız ya da erkek apart olarak kullanılıyor. Üniversite, Bilecik ekonomisine çok büyük katkı yaparken şehir gelişimine, kültürüne, tanıtımına büyük etki oluşturuyor. 


Dükkan kiralarında artış yaşanırken esnaflarda yeni işyeri açmakta bina bulmakta sıkıntı çekiyor. Belediye tarafından yapı ruhsatı verilen yapılarda artış kaydedildiği belirtildi. 


İnşaat yapımında deneyimli müteahhit Yılmaz Dirik, sektörün Bilecik'te çok hızlı geliştiğini söyledi. Dirik "Şimdi yapılan binalar daha modern. Eski sobalı evlere pek rağbet yok. 


Yeni ev almak isteyenler için banka kredileri daha cazip. Kooperatif binalara rağbet yok. Yatırım yapmak isteyenler için gayrimenkul en iyi yatırım aracı" dedi. 


Emlak ofisi sahibi Göksel Balcı ise, "Bilecik'te arsalar çok değerlendi. Üniversitenin gelmesiyle arsa sahipleri 

müteahhitlere kat karşılığı anlaşıp yeni ev sahibi oluyor. Eski binalar yıkılıp artık mantolamalı binalar yükseliyor. 

Bir çok müteahhit Bilecik'e gelip yatırım yapıyor. Şu an yeni Bahçelievler Mahallesine 500 dairelik konutların inşaatına başlandı. Bilecik'te konut satışları altın çağında. Her geçen gün Bilecik'te yeni inşaatlar şehrin çehresini değiştiriyor" şeklinde konuştu.Şeyh Edebali Üniversitesi nasıl kuruldu?Kuruluşu rektörlüğe bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile gerçekleşti. Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Osmaneli Meslek Yüksekokulu, Pazaryeri Meslek Yüksekokulu, Gölpazarı Meslek Yüksekokulu, Söğüt Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Sağlık Yüksekokulu, yine Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu Üniversitemiz bünyesine dahil edildi.Şeyh Edebali Üniversitesi’nde hangi alanlarda eğitim veriliyor?


Kurulduğu tarihte bir fakülte ve altı meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan üniversite, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nün akademik ve idari yapılanmasını tamamladı. Mühendislik Fakültesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Kimya ve Süreç Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği bölümleri açıldı. 


Mühendislik Fakültesi bugün 772 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sosyal Bilimler Enstitüsünde İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Coğrafya, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları ile Arkeoloji Anabilim Dalında Anadolu Üniversitesi ile ortak yürütülen Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Yüksek Lisans Programı bulunmaktadır. Ayrıca Tarih Doktora programı ile birlikte toplam 243 öğrenci öğrenim görmektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları ile Anadolu Üniversitesi ile ortak yürütülen İnşaat Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dallarında Yüksek Lisans ve Doktora programlarında toplam 155 öğrenci öğrenim görmektedir.


Fen-Edebiyat Fakültesi ise 2009-2010 eğitim öğretim yılında akademik ve idari yapılanmasını tamamlamıştır. Fen-Edebiyat Fakültesinde Kimya, Coğrafya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Tarih, Arkeoloji ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde 976 öğrenci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, İktisat, İşletme ve Kamu Yönetimi ve Maliye bölümlerinde 3 bin 114 öğrenci öğrenim görmektedir.


2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda İlk ve Acil Yardım programına 40 öğrenci alınacaktır. Sağlık Yüksekokulunda Hemşirelik bölümüne, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesine, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesine öğrenci alınması planlanmaktadır. Bugün enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızda toplam 10 bin 708 öğrenci öğrenim görmektedir.Şeyh Edebali Üniversitesi’nin yönetim kurulunda kimler var? Prof.Dr. Azmi ÖZCAN Rektör

Prof.Dr. Abdulhalik BAKIR Rektör Yardımcısı/Seçilmiş Üye

Prof.Dr. Harun TUNÇEL Rektör Yardımcısı/Fen-Edebiyat Fak. Dekan V.

Prof.Dr. Nurgül ÖZBAY Mühendislik Fakültesi Dekan V.

Prof.Dr. Fahri ALTAY Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan V.

Prof.Dr. Cüneyt KOYUNCU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı

Prof.Dr. Mustafa KOÇ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan V.

Prof.Dr. Hasan Hilmi HACISALİHOĞLU Seçilmiş ÜyeŞeyh Edebali Üniversitesi’ne hangi akademik bölümler var? Enstitüler: Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler.

Fakülteler: Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Tarım Bilimleri. 

Yüksekokul: Sağlık Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları: Bozüyük MYO, Gölpazarı MYO, Meslek Yüksekokulu, Osmaneli MYO, Pazaryeri MYO, Sağlık Hizmetleri MYO ve Söğüt MYO. 

Bölüm Başkanlıkları: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Enformatik, Türk Dili, Yabancı Diller.

Koordinatörlükler: Erasmus, Farabi.Şeyh Edebali Üniversitesi’nin iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü 11210 Gülümbe/BİLECİK

Telefon: 0228 214 11 11

Belgegeçer: 0228 214 10 17

E-Posta: genelsekreterlik@bilecik.edu.tr

Web adresi: www.bilecik.edu.tr