Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı için düğmeye basıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı için çalışmalar başladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı için çalışmalar başladı. Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattı, halihazırda işletilmekte olan Yenikapı-Hacıosman-Seyrantepe (M2) metro hattının uzatılması niteliğinde olacak. 

 

3 istasyondan meydana gelecek Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı, Kağıthane, Sarıyer ve Eyüp ilçelerinden geçecek.

 

Proje hattı, Kağıthane ilçesinde bulunan mevcut Seyrantepe istasyonundan başlayıp, Hamidiye Mahallesinden, Alibeyköy Cep Otogarı ve Eyüp ilçesinde bulunan Çırçır İstasyonu’ndan geçecek.

 

Hat, Çırçır İstasyonunda yapım aşamasındaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu(M7) ile, Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonunda ise yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile entegrasyon yapılacak.

 

Mekanik test ve deneme sürüşleri dahil Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı'nın, 4 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor olup, hat, 823 milyon 472 bin TL'ye mal olacak.Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı için düğmeye basıldı!


Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro istasyonları

 

1.) Seyrantepe İstasyonu; Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının ilk İstasyonu olup, bu istasyon Sarıyer ilçesi sınırları içinde yer alan ve çok kullanılan raylı sistem hatlarından olan Yenikapı- Hacıosman (M2) metro hattının önemli istasyonlarından biri.


Hattın yaklaşık 300 metre kuzeybatısında Galatasaray Spor Kulübü için yapılan stadyum (Türk Telekom Arena) ve 200 metre güneyinde Polis Lojmanları bulunmakta olup, ulaşım bu istasyon üzerinden yapılacak. Hat bu istasyonda İstinye-Kağıthane metro hattı ile entegrasyon yapılacak.

 

2.) Hamidiye İstasyonu; Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının ikinci İstasyonu olup, Hamidiye İstasyonu Huzur mahallesinden geçecek, sonra Viyadüğe çıkacak hat, 3 katlı büyük İstanbul tüneli için ayrılan rezerv alandan geçerek Hamidiye mahallesine gidecek. 

 

 

5. Levent projesinden geçecek

 

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattı, Hamidiye İstasyonu olan Huzur mahallesindeki 5. Levent projesinin altından geçecek.

 

3.) Alibeyköy-Cep Otogarı İstasyonu; Hamidiye İstasyonundan sonra güneybatıya yönelen ve derin tünel olarak devam edecek hat üçüncü istasyon olan Alibeyköy-Cep Otogarı İstasyonuna gelecek. İstasyon, Seyrantepe Alibeyköy Cep Otogarı ile birlikte Alibeyköy Deresi’nin de üzerinden geçerek, derenin her iki tarafındaki yapılara hizmet edecek şekilde konumlandırıldı.

 

4.) Çırçır İstasyonu; 42 metre derinlikte tasarlanan Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının son istasyonudur. Alibeyköy Cep Otogarı istasyonundan sonra güneybatıya yönelen hat Çırçır istasyonuna varacak. Hattın Çırçır İstasyonu ile yapım aşamasında olan Kabataş- Mahmutbey (M7) hattıyla entegrasyon yapılacak.

 

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com