Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Shingle

Tahta kiremit olarak da bilinir. Avrupa ve Amerika’da uzun süredir çatı sistemi olarak kullanılmaktadır.Shingle çatı malzemesi nedir?


Shingle kelime anlamı; iri ve yuvarlak çakıldır. Tahta kiremit olarak da bilinen shingle, uzun süredir Avrupa ve Amerika’da çatı sistemi olarak kullanıldı. Ekonomik ve uzun ömürlü olduğu için genellikle çatı sistemlerinde Shingle tercih edildi. Farklı renklerden oluştuğu gibi, eğimli çatı ve cephelerde kullanılabilme özelliği vardır. Shingle; taşıyıcısı güçlü camtülü, gövdesi okside bitüm, üst kaplaması renkli granüle minerallidir. Kaplama eğimi yüzde 20 olan çatılarda kullanıldığı gibi, eğimin %20 ile %30 arasında olduğu durumlarda kaplama tahtası üzerine 3 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı bitümlü örtü uygulanır.


Shingle avantajları nelerdir?


- Çok hafiftir, konstrüksiyona yük getirmez. Kiremit uygulamada çatıya metrekareye 40kg. ağırlık düşerken Shingle uygulamada bu oran metrekareye 8 kg'a kadar düşmektedir.

- Uygulaması çok pratik ve süratlidir.

- Eski ve yeni her yapıya uygulanabilir.

- Su geçirimsizliğini ve dekoratif özelliklerini yıllarca korur. 


Sim Shingle çatı kaplamanın özellikleri nedir?


110 gr/metrekare camtülü taşıyıcılı ve yüksek kalitelidir. Üst düzeyi doğal mineral kaplı, alt yüzeyi ise polietilen film lamineli estetik çatı kaplama malzemesidir. Yüzeye tam olarak yapışır ve zorlu hava şartlarında dayanıklıdır. Ahşap ve metal kontrüksiyonlu ya da eğimli eğimli beton çatılarda kullanılır. Kubbe ya da tonoz gibi karmaşık çatı formalarında kullanılan en önemli çatı kaplama malzemesidir.


Shingle

Icopal Shingle çatı kaplamanın özellikleri nedir?


Bu çatı kaplama malzemesi Finlandiya’da ithal edilir. Mineral granüllü veya metalik levha yüzeylidir. Kar, toz gibi hava şartlarına en dayanıklı çatı kaplama malzemesidir. Boyu 1.000 eni ise 344 mm’dir.


Uno Shingle çatı kaplamanın özellikleri nedir?


Alt yüzeyi kum, üst düzeyi ise renkli mineral kırığı kaplıdır. Asgari olarak 3,5 mm’dir. Eğimli çatılarda ve eğimli pergolelerde kaplama malzemesi ve su yalıtımı amacıyla kullanılır. Paketler halinde üretilir. Her pakette toplam 24 adet vardır. Üretim yeri ise Türkiye’dir.


Shingle çatı sistemelerinden daha iyi verim alabilmek için neler yapılmalıdır?


1. Shingle paketleri açılmadan önce yüksek ısı ve nemden korunmalıdır.

2. Çatının shingle ile kaplanacak kısımlarında yer alan tahtalar kuru olmalıdır.

3. Shingle yapıştırırken noktalar halinde yapıştırıcı kullanılmalıdır. Çok fazla yapıştırıcı ürünün kalkmasına sebep olur.


Shingle