Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sıhhiye - Ankara

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde bir semttir. Kızılay ile Ulus arasındadır. Sağlık Bakanlığı, hastaneler, orduevi ve Hacettepe Üniversitesi’nin bir kampusu Sıhhiye’dedir.Sıhhiye - Ankara
SıhhiyeSıhhiye nerededir?Sıhhiye, Ankara'da semt adı. Kızılay ile Ulus arasında yer alır. Çok sayıda hastane ve sağlık kuruluşu bu bölgede yer alır. Ankara'daki mahallelerin tamamına yakından bu bölgeye otobüs veya minibüs seferleri vardır. Hatların kesişme noktasıdır denilebilir. Ve Ankara'daki en tarihi yapılar bu semttedir.


Sıhhiye ayrıca “yoksul Şentepe, Demetevler, Siteler, Doğantepe cephesiyle oldukça üst düzey gelire sahip Bahçelievler, Emek ve Çankaya cephesi arasındaki tampon bölge” olarak da bilinir.Sıhhiye’nin posta kodu kaçtır?Sıhhiye’nin posta kodu şöyledir: 06900Ankara’nın Sıhhiye’de bulunan ünlü binaları hangileridir?


Sıhhiye - Ankara

Sıhhiye'deki Sağlık Bakanlığı binası...Sağlık Bakanlığı, Ankara Numune Hastanesi, Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi, İbn-i Sina Hastanesi, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Sıhhiye Köprüsü ve Adliye Sarayı binaları Sıhhiye’de bulunmaktadır. Sıhhiye hangi konularda haber oldu?Yeni Adliye buraya yapılacak (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2013)


Yaz kararnamesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen Fethi Şimşek’in başını kritik soruşturmalar kadar adliye binası da ağrıtacak.


Sıhhiye’deki Adliye’den icra mahkemeleri ve müdürlüklerinin geçmişte Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Yenimahalle yolu üzerindeki binaya taşınması sorunu çözmeye yetmedi. Yeni Başsavcı Şimşek’in öncelikli idari konusu bina sorunu olacakSıhhiye Otoparkı ‘Taşmektep’ projesi ile hayat bulacak (Hürriyet Gazetesi, Nisan 2013)


Alışveriş Merkezi (AVM) zengini ve rekortmeni Başkent’e yeni bir AVM daha açılıyor. Sıhhiye Otoparkı’nda yapımına başlanan bu AVM’de satılan ürün yalnızca ‘kitap’ olacak.


Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı’nın giriş katı, Türkiye’de ilk kez hayata geçecek ‘Taşmektep’ projesi ile ‘Kitap AVM’ olarak Başkent’e kazandırılacak.


İnşaat çalışmaları başlayan Kitap AVM’nin açılışı Eylül ayında yapılacak. Çankaya Belediyesi’nin projeye onayı vermesinin ardından otoparkın iç ve dış cephelerinin tamamen yenileceğini ve 100’er metrekarelik 15 iş yeri olacağı bilgisini veren ‘Taşmektep’ projesinin sözcüsü Mustafa Doğan, şunları söyledi:


BÜYÜK BİR ADIM


“Şehrin orta yerinde bulunan bir harabe, projeyle birlikte kitap bahçesine çevrilecek. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Taşmektep’ projesi sayesinde, yaklaşık 1.5 milyon kitabın yer alacağı, sosyal ve kültürel faaliyetlerle bezenmiş Kitap AVM’sini kitapseverlerle buluşturacağız. Bu sayede, İstanbul’la rekabet edemediği iddia edilen Ankara, kültür ve sanat alanında büyük bir adım atmış olacak.”


ANTİKACILAR DA OLACAK


Toplam 2 bin 300 metrekare alan üzerine kurulacak olan Kitap AVM’sinde, bin 150 metrekarelik alanın kitap dükkanlarına, 450 metrekarenin ise sosyal ve kültürel faaliyet alanlarına ayrılacağını dile getiren Doğan, proje ile birlikte pasajlarda ya da müstakil evlerde çalışan kitapçıların da güzel bir yere sahip olacağını dile getirdi. Doğan, “Buraya gelenler kitapçı, antikacı ve sahafları bir arada bulabilecek. Aktivite alanlarında müzayedeler, konserler, açık hava sineması yapılacak. Ankaralı kitapseverler tam anlamıyla bir ‘Kitap AVM’sine kavuşacak” dedi.Sıhhiye çöplüğü (Hürriyet Gazetesi, Nisan 2013)


Başkent’in kalbi Sihhiye’de, bir yüklenici firma tarafından yıkılan bina enkazının kısa sürede çöplüğe dönüşmesi, vatandaşların tepkisine neden oldu.


Sağlık Bakanlığı’nın karşısındaki Cihan ve Hanımeli sokaklarının giriş noktasında yer alan inşaat enkazının görüntüsünden rahatsız olan çevre esnaf, “Enkaz temizlenmediği için burası çöplük oldu. Bir an evvel temizlenmesini bekliyoruz” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.