Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Silivrikapı Mahallesi – Fatih – İstanbul

Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biridir. Silivrikapı Mahallesi, 2009 yılında yapımı tamamlanan Buz Pateni Salonu, Silivrikapı Şehitliği ve Silivrikapı Mezarlığı ile bilinir.Silivrikapı  Mahallesi – Fatih – İstanbulSilivrikapı Mahallesi nerededir? 


Silivrikapı, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Seyyid Ömer; kuzeybatısında Mevlanakapı; güneyinde Sümbülefendi; güneydoğusunda Kocamustafapaşa; doğusunda Cerrahpaşa batısında ise Zeytinburnu ilçesine bağlı Kazlıçeşme mahalleleri bulunmaktadır.Silivrikapı Semt Konağı’nın özellikleri nelerdir?


Silivrikapı Buz Pateni Pistinin yanında bulunan gecekondu alanı kamulaştırılarak 4700 m2 lik arazi üzerinde 360 2 üzerine konumlandırılmış Silivrikapı Semt Konağı yapısı dışında kalan alanda 4440 2 lik park düzenlemesi yapılmıştır. 2070 m2 lik yeşil alana sahip parkımızda 1910 m2 lik sert zemin düzenlemesi yapılmıştır. Sert zeminde ağırlıklı olarak kırmızı ve gri renklerdeki andezit plak taşı ve düz parke taşları kullanılmıştır.Silivrikapı  Mahallesi – Fatih – İstanbulBinanın arka kısmındaki geniş park arazisi merkezine 80 m2 lik 2 kademeli bir süs havuzu inşa edilmiş ve su oyunları ile estetik ve fonksiyonel bir nitelik kazandırılmıştır.  Parkımızda 75 m2 lik çocuk oyun grubu yapılmış ve tek kuleli bir oyun grubu yerleştirilerek zemini kaucuk ile kaplanmıştır. Ayrıca 40 m2 lik alan üzerinde planlanan kültür& fizik aletleri ile spor faaliyetlerine yönelik Sağlık Bakanlığı onaylı bir takım fitness kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Park içinde 100 m2 lik bir işletme binası, 8 m2 lik  bay-bayan WC ve 12  araçlık açık otopark yer almaktadır. Yeşil alan düzenlemesinde gölgeye, güneşe ve çiğnenmeye dayanıklı çim serilerek, peyzaj değeri yüksek ağaç ve çalı dikimleri yapılarak, mevsimlik çiçek yerleri hazırlanmıştır. Ayrıca parkın tamamı otomatik sulama sistemi ile döşenmiştir. Havuzun belirli zamanlarda suyunun depolanarak sulamada kullanılacağı ve su kullanımını tasarruflu hale getirmeyi amaçlayan 30 m3 kapasiteli denge deposu yapılmıştır. Semt konağı girişi tarafında 3 kademeli bir süs havuzu planlanmış ve bina ile kombine edilmiştir. Alan çevresinde betonarme babalar arasında dekoratif demirle bütünleştirilmiş çevreleme duvarı yapılmıştır. Babalar üzerinde görsel ve fonksiyonel nitelik kazandırmaya yönelik, parkın gece de kullanımı düşünülürek binayla uyumlu duvar üstü armatürlerle ve boylu aydınlatma elemanları ile parkımızın aydınlatması çözümlenmiştir.Silivrikapı hangi haberlere konu oldu?


Umut Evi, Silivrikapı Semt Konağı'nda açıldı! (Sabah Gazetesi, 13 Şubat 2012)


Ünlü sunucu Esra Erol'un; erken evliliklere dikkat çekmek için yazdığı ve iki ayda 75 bin satan ilk kitabı 'Kara Duvak'ın geliriyle hazırlanan Umut Evi projesi için ilk adım İstanbul'da atıldı


Fatih Belediyesi'nin katkıları ile Silivrikapı Semt Konağı'nda açılan Umut Evi Koordinasyon Merkezi; ihtiyacı olan kadınlara ücretsiz olarak hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmeti verecek. Erol bu projeyle ilgili "Sıkıntısı olan Türk kadınının gidebileceği bir yer olmasını amaçladık. Kadınların yanında olmak bize mutluluk verirken, onların da sorunlarına çözüm yolları arayan bir yerlerinin olması güven duygularını artıracaktır" dedi. Silivrikapı Buz Pateni Salonu'nun yapımı tamamlandı! (Sabah Gazetesi, 9 Ekim 2009)


Fatih'te yapımına 1986'da başlanan buz pateni salonu üç kez el değiştirdikten sonra nihayet tamamlandı

Fatih'te yaklaşık 23 yıldır yapımı süren, bu süre içinde dayanıksız yapıldığı için tamamına yakını yıkılıp yeniden yapılan Silivrikapı Buz Pateni Salonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 30 milyon TL'lik yatırımıyla tamamlandı. Fatih Belediyesi tarafından 1986'da yüzme havuzu olarak temeli atılan tesis, 1995'te yapılan protokolle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Buz pateni salonuna çevrilmesine karar verilen tesis inşaatı, uluslararası buz pateni pisti ölçülerine ulaşılması amacıyla genişletildi. Yıllarca süren çalışmalara rağmen tesisin sadece kaba inşaatı tamamlanabildi. Ancak, yapılan inşaatın çatısının 1998 Deprem Yönetmeliği'ne aykırı olduğu tespit edildi. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı iki raporda, tesisin depreme dayanıklı olmadığı, yapılan uzay çatının yıkılması gerektiği belirtildi. Bütçe yetersizliği yüzünden tesis bir türlü bitirilemedi.


Tesis 2005'te üçüncü kez el değiştirerek Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Tesisi bitirmek için çalışmalara 

başlayan belediye, depreme dayanıksız olan binanın nerdeyse tamamına yakınını Ağustos 2006'da yıkarak, binayı yeniden yapmaya başladı. Bu kapsamda, çatı söküldü, ayrıca blok güçlendirmesi yapıldı. 12 Ekim pazartesi günü Başbakan Erdoğan tarafından açılacak tesis, 14-18 Ekim'de Bosphours Junior Grand Prix İstanbul Şampiyonası'na evsahipliği yapacak.Silivrikapı’daki resmi kurumlar ve iletişim bilgileri nelerdir?


Silivrikapı İlköğretim Okulu Tel: 0212 585 26 06 Adres: Silivrikapı Bala Tek. Sk. No. 1 SilivrikapıSilivrikapı Mahallesi posta kodu kaçtır?


Silivrikapı Mahallesi posta kodu şöyledir; 34107Silivrikapı Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Yavuz Zongür

İş: 0212 587 41 80

Cep: 0532 457 40 96

 Adres: Sümbül Efendi Mh. Fatih/İstanbul